kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Datacentra: Zlatý důl realit

Datacentra: Zlatý důl realit

Zdroj: Pexels.com

Zatímco před deseti lety bylo v byznysu tématem číslo jedna e-commerce, které totálně změnilo způsob, jakým nakupujeme, aktuálně je hitem umělá inteligence a s ní spjatá datová centra, která berou vítr z plachet investičně méně výnosné logistice. Jenže bez potíží to, zdá se, nebude.

Když technologický vizionář a zakladatel Microsoftu Bill Gates, jenž je mimochodem velkým fanouškem umělé inteligence, vyjádřil na lednovém zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu víru, že zásadní změny v souvislosti s novou technologií nastanou do pěti let, málokdo tušil, jak reálný má tato predikce základ.

Ten se ukázal o pár týdnů později, kdy Microsoft ve spolupráci se společností OpenAI, jež stojí za chatovacím systémem ChatGPT, oznámil, že společně pracují na projektu jednoho z největších datových center na světě v hodnotě sto miliard dolarů. Jeho součástí má být superpočítač nazvaný Stargate s miliony specializovaných čipů na podporu nástrojů umělé inteligence od Open AI.

10×víc energie

O anomálii v současné době tak úplně nejde. Datacentru s příkonem až pěti gigawattů elektrické energie, které v době svého dokončení plánovaném na rok 2028 bude zabírat několik set hektarů půdy a bude klíčové pro školení OpenAI a provoz nových, pokročilejších modelů umělé inteligence, než je ChatGPT-4, už roste řada konkurentů. Jen v Evropě vyrostla v první polovině roku 2023 datacentra s celkovým energetickým příkonem v megawattech o 65 procent vyšším než o rok dříve.

Tento vývoj pohání kapitál nejenom Googlu, Amazonu a dalších zavedených hráčů, ale i nováčků, jako je překvapivě logistická společnost Prologis. Ta nedávno oznámila záměr investovat více než 25 miliard dolarů do výstavby datových center, která jí slibují o padesát až sto procent vyšší marže než tradiční industriální haly. Datová centra, jejichž výstavbu nakopnul dramatický rozvoj umělé inteligence, se podle nové zprávy společnosti PwC stávají v oboru realit jednoznačně nejslibnější investiční příležitostí roku. O rychlosti, s jakou vstoupila umělá inteligence do našich životů, ostatně vypovídají už samotné začátky jazykového modelu ChatGPT. Ještě v lednu 2023 obsluhovala víc než 100 milionů uživatelů měsíčně, v listopadu už technologii využíval stejný počet lidí každý týden. Což má ovšem i druhou stránku mince: obrovský nápor na spotřebu energie, stejně jako rozvodné a distribuční sítě. Jen pro představu – dnešní datové centrum velmi velkého rozsahu (takzvaná hyperškálové) spotřebuje podle Seana Farneyho ze společnosti JLL tolik energie jako celé město. Nové servery s aplikacemi AI, jako jsou GPT, vyžadují dokonce pětkrát až desetkrát více energie. A zdroj, který by dokázal dostatečně ekologicky nasytit tak obrovskou poptávku, zatím neexistuje.

Menší je lepší

Není proto divu, že řada úřadů v tak různorodých zemích, jako je USA, Irsko, Čína, Německo, Singapur či Nizozemsko, zavedla v loňském roce přísnější ekologické podmínky pro rozvoj datových center. A nejen to – ve hře jsou i prostorové limity, kvůli nimž jsou vysoce žádané nemovitosti předpronajímány už v raných fázích výstavby a někteří poskytovatelé je raději staví v podobě vícepatrových budov.

Zájem překonat překážky spojené s umělou inteligencí je však obrovský a mnohdy i celkem  kreativní. Hlavní ekonomka Moody’s Analytics, Ermengarde Jabir, tak například při pohledu na řadu nedostatečně využívaných předměstských a centrálních obchodních čtvrtí vnímá potenciál v přeměně kanceláří na datová centra.

S touto vizí nezůstává sama. Právě větší zaměření na takzvaná edge datová centra, která jsou menší než ta konvenční a nacházejí se blíže koncovým uživatelům, je podle PwC jednou z cest, jak by se environmentálními požadavky ztížený vývoj v sektoru dokázal pohnout vpřed.

Znovu si tu lze pomoci analogií s logistikou. Ta v době rozmachu e-commerce našla ideální řešení v podobě nové hierarchie regionálních center a logistiky poslední míle, která doplnila centrální distribuční centra. To kromě úspory nákladů výrazně urychlilo dodávky. Podobně to může fungovat v případě zásobáren umělé inteligence.

Dalším ze smart řešení obrovské spotřeby energie může být případ ze západního Londýna, kde se společnosti Old Oak and Park Royal Development Corporation rozhodly s podporou britské vlády realizovat inovativní projekt. Chtějí recyklovat odpadní teplo z nedalekých datových center a využít jej k vytápění tamních devíti tisíc nových domů a více než 250 tisíc metrů čtverečních komerčních prostor.

Text: Andrea Votrubová

Foto: Pexels.com

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky