kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Hypotéka: Co musíte splňovat, abyste ji dostali?

Hypotéka: Co musíte splňovat, abyste ji dostali?

Chtěli byste konečně bydlet ve svém, ale nevíte, jestli splňujete kritéria pro schválení hypotéky? Pokud nemáte dostatečně našetřeno, může to být problém. Najdou se ale i jiná řešení.

Hypotéku bez nutnosti úspor už neseženete 

Chtěli byste získat hypotéku, u níž byste nemuseli skládat své úspory? Taková varianta není. Většina bank vyžaduje, abyste měli našetřeno 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti. Pokud váš vysněný byt či dům stojí například 2,5 milionu korun, měli byste mít naspořeno 500 tisíc korun. Jediný zaručený recept, jak takovou sumu získat, je dostatečně vydělávat a šetřit. Ale jsou tu i další možnosti.  

V nabídce je spíše 80%, výjimečně i 90% hypotéka  

Jak už bylo zmíněno výše, banky dnes nejčastěji nabízí 80% hypotéku, u které skládáte 20 % z celkové ceny nemovitosti. Nicméně jsou na trhu i takové bankovní instituce, které za určitých podmínek nabízí 90% hypotéku. Tady je nutné, abyste měli naspořeno 10 % z celkové ceny nemovitosti. Tento druh hypotéky se ale sjednává jen v omezeném počtu a banky je někdy uznávají pouze s vyšší úrokovou sazbou. 

Najděte si ručitele, poté zažádejte o vyvázání nemovitosti 

Jestliže nechcete skládat úspory za hypotéku, řešením je ručení jinou nemovitostí. Celková výše úvěru se pak vypočítává jak z hodnoty kupované nemovitosti, tak ze zastavené nemovitosti. Tak vám možná banka půjčí celkovou sumu, kterou potřebujete na koupi vysněného bydlení. Poté, co splatíte 20 % hypotečního úvěru, máte možnost zažádat o vyvázánízastavené nemovitosti. S tím ale kromě poplatků za vyřízení souvisí různé podmínky. Některé banky dokonce vyžadují poplatek za zpracování požadavku. Dlouhodobé ručení s sebou ale nese spoustu dalších rizik, především při možných problémech se splácením hypotéky.  

Tip: Chcete si spočítat své měsíční splátky? Na hypoteční kalkulačce snadno zjistíte odhad splátek podle výše půjčky a celkové doby splácení. Cena se ale může lišit i podle dalších parametrů, a to hlavně dle konkrétního typu hypotéky a úroku dané banky.  

Nechcete hypotéku? Půjčte si od státu 

Víte, že si od státu můžete půjčit až dva miliony korun na bydlení? Stát se zaměřuje na mladé rodiče či mladé manžele, kteří si chtějí koupit nebo postavit nemovitost. I v tomto případě musíte splňovat určité podmínky. Jednomu z partnerů musí být méně než 36 let. Nesmíte být majitelem ani spolumajitelem jiné nemovitosti a nesmíte si pronajímat družstevní byt. I tady platí fakt, že vám stát vyplatí nejvýše 80 % z celkových nákladů.  

Myslete i na další poplatky 

Okolo vyřizování hypotéky se točí další povinné poplatky. Vy, jako kupující domu, musíte zaplatit daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z její celkové ceny. Pokud je to ale vaše první novostavba, pak jste z této povinnosti osvobozeni. 

Jestliže kupujete byt, myslete na to, že musíte přispět finance do fondu oprav a do tří měsíců se nahlásit k odvodu daně z nemovitosti, jejíž výši stanovuje místní úřad.  

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky