kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Kauza Reddit: Soukromá válka pana Robinhooda

Kauza Reddit: Soukromá válka pana Robinhooda

Zdroj/foto: Pixabay
Souboj Davida a Goliáše. Vítězství dobra nad zlem. Wall Street už nikdy nebude stejná. Tyto a podobné titulky v minulých týdnech otřásaly mediálním a finančním světem. Všechny se týkají kauzy Reddit, která se zapsala do historie Wall Street jako útok malých (a v politickém i mediálním diskurzu často těch ‚hodných‘) investorů na ty protřelé, velké. Jak se po bezprecedentním útoku malých hráčů proměnila burza a jaké jsou nejnovější trendy investičních trhů?

Prostředkem, či chcete-li kamenem, kterým se malí investiční Davidové pokusili skolit Goliáše, se stala firma GameStop, provozující kamenné obchody s počítačovými hrami. Její akcie totiž díky malým investorům, které sdružila sociální síť Reddit a investiční aplikace Robinhood, zaznamenaly 1700% nárůst. V médiích se okamžitě začalo spekulovat o investičním převratu a nenávratné proměně Wall Street.

Příběh GameStopu byl z pohledu investičního trhu na začátku jen jedním z mnoha. Akcie firmy dlouhodobě padaly, protože dnešní svět internetu nabízel hráčům snadnější a pohodlnější nakupování počítačových her prostřednictvím online platforem, jako například Steam, uPlay a podobně. Společně s digitálním pirátstvím a koronavirovou pandemií tyto faktory způsobily značný pokles akcií GameStopu. Hodnota firmy se na začátku roku pohybovala kolem dvou miliard korun.  Na to reagovali protřelí investoři z Wall Street, které v našem příběhu zastupují takzvané hedgeové fondy. Úlohou hedgeových fondů je nakupovat akcie firem za jejich ‚skutečnou cenu‘, čímž vysílají signál o reálné hodnotě společnosti ostatním investorům. To s sebou často nese i takzvaný short trading, kdy hedgeový fond nakoupí akcie za nízkou cenu, obratem je prodá, počká, než cena akcií ještě více klesne, pak je koupí zpátky a na rozdílu obou transakcí vydělá.

Zrod Davida

GameStopu dva z hedgeových fondů prorokovaly úpadek, jenže se v tomto případě přepočítaly. Na opačné straně investičního spektra, v obývácích a ložnicích, na ně totiž číhala síla, již Wall Street evidentně dosud nebrala dostatečně vážně. Šlo o běžné občany, kteří investují po troškách a z hlediska jednotlivců v zanedbatelných částkách. V případě GameStopu ale došlo k tomu, čeho se v levicových narativech velcí finančníci obávají. Malí investoři se sdružili na sociální síti Reddit a následně skrze ni začali skupovat akcie GameStopu a dalších upadajících firem, jejichž hodnota tím pádem vystřelila do výšin, o nichž mohli do té doby majitelé oněch společností i malí investoři maximálně snít: „Lidem z této zprvu nenápadné skupiny se podařilo několik věcí, které by před časem vypadaly neuvěřitelně. Během několika dní dokázali zahýbat předními světovými burzami a plnili titulní strany nejvyhlášenějších a nejrespektovanějších novin. Vypadá to sice jako obrovský úspěch, nutno však dodat, že u toho to nekončí a důsledky celé akce nebudou nejspíš úplně příjemné. Onu nezvladatelnou skupinu totiž čeká prošetřování v Kongresu i u regulátorů,“ rekapituluje kauzu senior relationship manager ze Saxo Bank, Tomáš Daňhel.

Vzhůru nohama

Vyjádřeno čísly: akcie GameStopu stála na začátku ledna zhruba 20 dolarů za kus. Na konci téhož měsíce už cena dosahovala téměř 500 dolarů. Celková hodnota firmy tak vzrostla ze dvou na čtyřiadvacet miliard dolarů. Výše zmíněné hedgeové fondy v takovém případě přichází o vysoké částky, protože prodané akcie musí zpátky nakoupit za vyšší cenu. Uživatelé sociální sítě Reddit, nebo ještě specifičtěji diskusního fóra WallStreetBets, tudíž na chvíli převrátili investiční svět vzhůru nohama. „Bylo prakticky jasné, že svůj boj prohrají, ale jejich snaha byla legitimní a upřímná. Byla radost pozorovat, že jejich vzpoura je v dnešní době vůbec možná. Sice to pro někoho může být zbytečně divoké, ale sledovat, jak moc se finanční trhy otevřely a demokratizovaly, považuji za fascinující,“ komentuje z dnešního úhlu pohledu lednové události hlavní ekonom banky Creditas, Dominik Stroukal.

„A dost!“ řekl Robinhood

Otřesenými žraloky z Wall Streetu a jásajícím davem ‚malých ryb‘ však celá kauza teprve začala. Investiční aplikace Robinhood, skrze níž si malí investoři nakoupili akcie GameStopu, na nastalou situaci reagovala zastavením stále přicházejících investic. Důvodem bylo pravděpodobně to, že finanční krytí tolika drobných částek představovalo pro aplikaci Robinhood velké riziko. Napříč americkou veřejností i politickou sférou se pak zvedl odpor proti tomuto dvojímu metru Robinhoodu, který do značné míry vytvořil narativ hodných malých investorů a velkých zlých vlků z Wall Street. Dopady, které způsobilo zablokování Robinhoodem, byly pro některé investory fatální. Například student Alex Kearns si myslel, že aplikaci dluží přes sedm set tisíc dolarů, a ze zoufalství spáchal sebevraždu. Jeho rodiče investiční akciovou aplikaci zažalovali. Z kauzy Reddit se stala válka příběhů, do níž se zapojili politici, média, akademici a investoři samotní.

Ellon zasahuje

Podle ekonoma Dominika Stroukala byla v tomto kontextu špatná především komunikační strategie Robinhoodu. „Robinhood selhal v komunikaci, se samotným omezením toho příliš dělat nemohl. Je to varování pro investory, že mají rozumět tomu, komu dávají peníze. Klidně ať je to Robinhood, ale nesmí pak být překvapeni, že nemají plnou kontrolu nad svými investicemi,“ říká Stroukal.

Akcie GameStopu čekalo po nevídaném vzletu tvrdé přistání zpátky na zem, jejich cena se aktuálně pohybuje kolem 100 dolarů za kus. Řada drobných investorů o svůj vstupní vklad přišla, protože akcie včas neprodala a paradoxně doufala v trvalý exponenciální nárůst jejich hodnoty, který způsobili investoři sami. Nešlo zdaleka o jediný paradox v celé kauze Reddit. O další se postaral nejbohatší muž světa, Ellon Musk, když vyjádřil Redditu podporu na sociálních sítích. Narativ o útoku chudých na bohaté se tak zakousl sám do sebe jako investiční Uroboros. A kdo na celé kauze nejvíc vydělal? Kromě aplikace Robinhood se vítězem pravděpodobně stala firma Citadel, která zprostředkovává Robinhoodu finanční transakce. Na útoku malých investorů vydělala 2,75 miliardy dolarů, tedy téměř šedesát miliard korun.

Konec snu a začátek… čeho vlastně?

Ačkoliv sen řady drobných investorů o zvratu na Wall Street skončil, nelze rozporovat, že jsme svědky nového trendu. Podobné obrátky jako GameSpot nabraly totiž poté i akcie stříbra, jejichž cena díky malým obchodníkům roste. Osa pohybu ceny stříbra v podstatě okopírovala příběh GameStopu – prudce vzrostla, postupně padá a drobní investoři se nyní dále propojují skrze sociálně sítě do větších celků, skrze což jednou opravdu mohou navždy změnit Wall Street. A to není jediná novinka, které jsme byli loni na finančních trzích svědky: „Rok 2020 představuje obrovský zlom v odklonu od výnosových investic ke spekulacím. Uměle nízké výnosy tlačí investory k větším a častějším spekulacím, což je přirozená odpověď trhu na současné trendy v měnové politice. Do budoucna se toho příliš nezmění, nové peníze tečou do investic, a dokud neposílí spotřebu, budeme pozorovat při dosahování 2% inflace víceprocentní nárůsty na investicích,“ zhodnocuje poslední trendy burzy Dominik Stroukal.

Autor: Šimon Felenda

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky