kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Lůžka od Vítka, štíty od Průši a kontroverzní dezinfekce od Žufánka

Lůžka od Vítka, štíty od Průši a kontroverzní dezinfekce od Žufánka

Ten dělá to a ten zas tohle, ale všichni dělají, co můžou, a tak zatímco český král 3D tisku Josef Průša vyrábí ochranné obličejové kryty pro zdravotnický personál, realitní magnát Radovan Vítek nabídl vládě zdarma 5000 lůžek ve svých hotelech jako kapacitní zálohu pro boj s koronavirem a cestovní kancelář Invia přetavila své callcentrum v infolinku pro seniory. Bohulibý záměr pomoci měl i lihovarník Martin Žufánek, který začal vyrábět a distribuovat do dětských domovů zdarma dezinfekční gely, ale na něj bohužel dopadla ruka byrokracie.

Soukromé firmy čeká boj s důsledky koronavirové pandemie na jejich byznys, ale přesto fungují a často dokonce na vlně solidarity. Po Petru Kellnerovi a jeho dodávce zdravotnického materiálu přispěchali zemi v krizi na pomoc i další podnikatelé. Patří mezi ně třeba Josef Průša, zakladatel Prusa Research a český král 3D tisku, který se rozhodl využít know-how a kapacit své společnosti a začal tisknout celoobličejové ochranné štíty pro zdravotnický personál nemocnic. Prusa Research zvládne v nastaveném nonstop režimu vyrobit kolem osmi set kusů denně a cílem je v první vlně vyrobit 10 000 jednorázových štítů. 

Invia ve dnech, kdy se cestuje maximálně na nákup 

Vstřícný krok vůči vládě, zdravotnictví a ohroženým lidem v první linii učinil také Radovan Vítek, realitní magnát vlastnící kolos CPI Property Group. Vítek nabídl zdarma 5000 lůžek ve čtrnácti svých hotelech po celé republice jako záložní kapacitu pro případ, že by místa v nemocnicích nestačila pojmout počet nakažených. Miliardářovy velkorysé nabídky naštěstí zatím není potřeba využít, ale co se naopak aktuálně neztratí je forma pomoci, kterou zvolila cestovní agentura Invia. Pracovníci jejího call centra nyní místo dovolenkářů obsluhují dvě bezplatné infolinky sloužící na pomoc seniorům, ale také handicapovaným či lidem v nařízené karanténě. Ti se mohou po telefonu nejen informovat, ale také si například objednat nákup. „Poptávka po zájezdech samozřejmě klesla, a my bychom neměli práci pro naše zaměstnance. Objevila se ale informace, že Magistrát hlavního města Prahy bude spouštět vlastní telefonní linku, a tak jsme začali z hodiny na hodinu řešit, jak jim můžeme svými kapacitami pomoc,“uvedla koordinátorka call centra agentury Invia Kateřina Macečková.

Iniciativa z lihovaru

Podobně iniciativní byl také lihovarník Martin Žufánek, který před několika dny spustil – jak sám řekl ‚partyzánskou‘ – výrobu dezinfekčního gelu, jehož hlavní ingrediencí je právě líh, tedy materiál v jeho podniku víc než běžný. K lihu přidával peroxid vodíku, glycerol, mandlový olej a esenciální oleje z bylin. Výsledný produkt pak zdarma poskytl dětským domovům v Mostě, Mladé Boleslavi a Novém Strašecí na Rakovnicku, ale i některým úřadům.

Jenže…

Nouzový stav je ale nouzový jen do jisté míry, a tak byrokratický aparát rychle začal řešit, že Žufánek nemá na výrobu dezinfenčího gelu příslušné povolení. Sám podnikatel uvedl, že dezinfenci vyráběl z lihu, který má firma v režimu daňového skladu bez spotřební daně. „V našem daňového skladu totiž chybí jedno důležité povolení, výroba či nákup denaturovaného lihu a jeho zpracování,” vysvětlil Žufánek ve svém facebookovém postu z tohoto pondělí, kdy zároveň celní úřad lihovaru další výrobu gelu zakázal. „Celní úřad jednal velice korektně. Upozornil nás na to a zakázal další výrobu. Musel. Takový je zákon. Kdyby to neudělal, tak by se porušovaly zákony i jinak,” uzavřel Žufánek ostře sledovanou kauzu a vrátil se k výrobě absinthu.

Tak hlavně vydržet.  

Lůžka od Vítka, štíty od Průši a kontroverzní dezinfekce od Žufánka
Zdroj/foto: Se souhlasem Martina Žufánka

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky