kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Nizozemsko – žádané království

Nizozemsko – žádané království

Amsterdam
Foto: Pixabay.com
Vysoká kvalita života, škol a zdravotní péče, nízká nezaměstnanost a pověst jednoho z nejlepších míst na světě, kde dělat byznys. To jsou výhody, jimiž si mohou cizinci zdůvodnit svou odvahu pustit se do koupě nemovitosti v zemi tulipánů. A přestože je situace na holandském realitním trhu napjatá, podle odborníků se investice stále vyplatí.

Rovinatá krajina Nizozemska s jeho nepřehlédnutelnými mlýny a lány barevných tulipánů vypadá lákavě nejen na pohlednici, ale i ve skutečnosti. Život v této kosmopolitní zemi ovšem není zadarmo. Zvlášť, když se v ní hodláte zabydlet.

Od roku 2014, co se tamní realitní trh začal zotavovat z následků finanční krize, až do konce roku 2019 vzrostly ceny domů o téměř čtyřicet procent. Ještě větší skok zaznamenala obě největší města, Amsterdam (nárůst o 77 procent) a Rotterdam (62 procent). Hlad po nemovitostech, včetně prémiových, přitom zůstává silný. Například počet nemovitostí v Rotterdamu prodaných za více než milion eur se v posledních pěti letech zdvojnásobil.

byt
Foto: Luxury Estate

Z pomyslného trysku trh nevytrhla ani pandemie, kdy se ceny nemovitostí díky rostoucí poptávce, chronicky nedostatečné nabídce a nízkým úrokovým sazbám vyšplhaly do rekordních výšin. V průměru se rezidenční nemovitosti prodávaly loni v Amsterdamu za 570 tisíc eur, v Rotterdamu za 364 tisíc a Haagu za téměř 412 tisíc eur.

Výsledek mluví za vše. „V centru Rotterdamu, kde byty tvoří více než devadesát procent nemovitostního fondu, vidíte běžně sedmdesát až osmdesát lidí čekajících v řadě na to, aby viděli základní byty inzerované za 300 tisíc eur,“ říká Ploni F. Bouman-de Wolf, majitelka realitní agentury Bouman Makelaardij v Rotterdamu. „Na velmi malé množství bytů připadá prostě příliš mnoho kupců,“ dodává s tím, že celostátně se loni prodalo osmdesát procent nemovitostí dráže, než byla jejich původně požadovaná cena.

byt
Foto: Luxury Estate

Válka přinesla ochlazení

Kořeny tohoto stavu nespočívají nijak hluboko. Hledat je třeba v nedávné historii, konkrétně v době po roce 2010, kdy se změnil systém plánování rezidenčních staveb. Průměrný počet ročně postavených jednotek od té doby postupně klesal z původně 76 tisíc v první dekádě nového milénia k 59 tisícům v dekádě druhé. A stavební činnost zůstává v případě rezidencí slabá i letos.

„Nizozemský stavební sektor čelí vážnému nedostatku pracovních sil a materiálu. Růst počtu stavebních povolení také výrazně zaostává za často uváděnou ambicí postavit sto tisíc bytů ročně. Bez politických změn na podporu bytové výstavby je otázkou, zda tohoto cíle někdy dosáhneme,“ konstatuje ve své analytické zprávě nizozemská banka Rabobank, podle níž nebylo v historii země nikdy tak málo domů a bytů na prodej.

I letos by měl holandský trh nemovitostí růst vysokým tempem. „V roce 2022 očekáváme, že ceny vystoupají o 12,4 procenta a v následujícím roce se dále zvýší o 3,2 procenta,“ predikuje banka. Přesto se trh vlivem války na Ukrajině a tím i přiškrcení holandské ekonomiky trochu ochladil. Zatímco v lednu rostly ceny bytů a domů meziročně o 21,1 procenta, v březnu růst poklesl na 19,5 procenta. „Trh je tedy o něco méně přehřátý, ale stále daleko od normálu,“ říká Carola de Groot, vedoucí ekonomka Robobank.

byt
Foto: Luxury Estate

Bezpečná investice

Nepřekvapí tak, že investory, kteří volné nemovitosti skupují na úkor kupců s osobními motivy, tu nevítají s otevřenou náručí. Například daň z převodu nemovitosti, kterou kupující platí v Nizozemsku ve výši dvou procent za předpokladu, že byt či dům užívá k vlastnímu bydlení, stojí investora, jenž ji koupil za účelem pronájmu, čtyřnásobně víc. A toto číslo navíc příští rok vzroste až na 10,1 procenta.

Přesto se investice podle společnosti Global Property Guide vyplatí. I když se podle její analýzy hrubé výnosy z pronájmu v Amsterdamu v případě bytů pohybují pouze mezi 3,7 a 5,3 procenta, zatímco v Haagu mezi 5,6 a 6,4 procenty. Což není nijak závratné. Výhodou Nizozemska ovšem zůstává, že oproti jiným zemím se může chlubit vysokou stabilitou, vymahatelností práva, obecně živou ekonomikou a dlouhodobě dobrými vyhlídkami do budoucna.

Zvlášť, pokud se investoři zaměří oproti populárnímu Amsterdamu či Rotterdamu třeba na Haag, který je levnějším městem s obrovským potenciálem. Jako sídlo vlády, většiny zahraničních ambasád či mezinárodních organizací, stejně jako několika velkých globálních podniků včetně společnosti Shell, nabízí řadu příležitostí ke zhodnocení investice do nemovitostí jejich pronájmem zahraničním pracovníkům těchto organizací. Stejně zajímavý je kvůli rozvinutému turismu i holandský trh krátkodobých pronájmů.

Co se týče nákupního procesu, na nějž dohlíží notář, nepředstavuje pro občany Evropské unie žádné komplikace. Zahraniční kupci mají navíc relativně snadný přístup k úvěrům od holandských poskytovatelů.

byt
Foto: Luxury Estate

Estate Tip: Luxus se třemi ložnicemi v elegantní části Amsterdamu

Velmi luxusně zrekonstruovaný byt s obytnou plochou 146 metrů čtverečních má dvě ložnice, dvě koupelny, tři balkony a krásnou střešní terasu s panoramatickým výhledem. Terasa je vybavena obývací částí s plynovým krbem, venkovní sprchou (teplou i studenou) a jídelním koutem s grilem. Nábytek v bytě byl vyroben na zakázku a je možné ho novým majitelem převzít. Byt se nachází na hezkém náměstí Cornelis Schuytplein v elegantní a centrálně umístěné části Amsterdamu Out-Zuid. Na náměstí se nacházejí exkluzivní obchody, krásné butiky a útulné zahradní restaurace. Byt se aktuálně prodává za cenu 1 995 000 eur (v přepočtu 49,3 milionu korun).

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky