kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Nový ráj developerů? Střední Čechy, země zaslíbená

Nový ráj developerů? Střední Čechy, země zaslíbená

Zdroj/foto: Pixabay
Metr čtvereční novostavby za sto tisíc korun, starší byty naceněné velmi podobně, ceny nájmů letící strmě vzhůru. Konstelace, jíž si užívají majitelé bytů a investoři, kteří nakoupili včas, Pražany hledající vlastní bydlení nicméně nadšením nenaplňuje. Vede to k tomu, že vhodnou realitní investici hledají za hranicemi hlavního města. Právě střední Čechy jsou tak nyní - co se týká nové bytové výstavby - jednou z nejaktivnějších oblastí v České republice.

Pět let dominovala Praha českému trhu s novostavbami, až v loňském roce o svou sérii podle stávajících dat přišla. Zatímco totiž v hlavním městě bylo za prvních deset měsíců loňského roku dokončeno 4315 bytových jednotek, v jeho okolí – Středočeském kraji jež hlavní město obklopuje – to bylo o 1500 bytů více. Data ČSÚ jasně ukazují posun vyvolaný nedostatkem bytů v Praze a jejich vysokými cenami. Kupující vzali útokem spádové oblasti aglomerace a developeři jim s nadšením vyhověli. Spokojeni jsou všichni. Kupující dosáhnou na větší nebo levnější byt, na developera mezi jiným čeká mnohem snazší povolovací proces. Mikroregiony jako Berounsko, Kladensko, Benešovsko nebo Mladoboleslavsko tak zažívají renesanci zájmu a jsou častým cílem spanilých jízd zájemců o bydlení. Většina plánovaných bytů se tak aktuálně prodává ještě před dokončením a ležáků je na středočeském trhu novostaveb skutečně málo. „Výhoda těchto lokalit je jednoduchá – pokud si zájemci vyberou místo s dobrou infrastrukturou jako je například Beroun nebo Vysoký Újezd, tak získají vysokou úroveň bydlení za poloviční cenu, než za jakou by takový standard pořídili v Praze. Do práce mohou snadno dojíždět, veškerou občanskou vybavenost přitom mají přímo ve svém bydlišti,“ říká Viktor Peška, obchodní ředitel skupiny Crestyl. Pražské ceny nemovitostí jsou zkrátka pro střední příjmové skupiny aktuálně příliš vysoko visícím ovocem, naproti tomu příležitosti ve středních Čechách jsou stále dosažitelné.

Bude se cenová epidemie šířit?

Jinými slovy, podle dat společností Trigema, Skanska a Central Group spoří průměrný Pražan na byt z lokálního průměrného platu 14,4 roku, zatímco Středočech o tři roky kratší dobu. Středočeši navíc mohou stále poměrně efektivně využívat pražské pracovní příležitosti, a to i přes to, že Praha na rozdíl od srovnatelných metropolí v regionu jako je bavorský Mnichov nebo rakouská Vídeň nemá příliš fungující systém dopravy, především záchytných parkovišť. Tyto by přitom mohly bydlení ve středních Čechách do budoucna ještě zatraktivnit. Trend přesouvání části pražské populace za hranice hlavního města s nejvyšší pravděpodobností bude pokračovat, v Praze se totiž ani ve střednědobém výhledu zásadní obrat na trhu nemovitostí nerýsuje, ačkoliv nová pražská koalice slibuje, že odblokuje a zrychlí povolovací procesy. V současnosti povolovaných 2500 bytů ročně nedokáže pokrýt ani obnovu fondu, nemluvě o reflektování proměn ve společnosti jako je počet růstu jednočlenných domácností nebo demografické projekce, podle nichž by se do roku 2030 mělo do Prahy přistěhovat několik desítek tisíc nových obyvatel. Odborníci se nicméně z dlouhodobější perspektivy shodují, že “cenová nákaza” z Prahy časem přeskočí i na Středočeský kraj. „Vzhledem k tomu, že nová nabídka v roce 2018 převyšuje ceny dosud volných bytů, lze předpokládat, že Středočeský kráj má zvyšování cen ještě před sebou,” komentoval situaci v minulosti pro server iHned.cz František Brož, analytik portálu cenovamapa.org. A opravdu: nejatraktivnější oblasti Středočeského kraje už cenově nabírají na tempu.


Šest projektů za Prahou, které by vás měly zajímat

Vysoký Újezd

Kde: Vysoký Újezd
Developer: Crestyl

Patnáct minut od jihozápadního okraje Prahy, na břehu Berounky a co by kamenem dohodil do křivoklátských lesů zainvestoval Crestyl do projektu Vysoký Újezd , který rozšíří stávající stejnojmennou obec. V jejím centru aktuálně rostou dva nízkopodlažní bytové domy s nyní již vyprodanou kapacitou 28 bytů. Na kraji obce – v sousedství známého golfového hřiště Albatross – se pak staví šestatřicet řadových rodinných domů, z nichž je vyprodána v tuto chvíli zhruba čtvrtina a jež by měly být dokončeny v druhé polovině roku 2019.

Primavera

Kde: Úvaly
Developer: Jaro Real

Šestačtyřicet vilek na jižním okraji Úval, jen šestnáct minut od Černého mostu vyrostlo a ještě vyroste v rámci Vilové čtvrti Primavera. Projekt, který v posledních dvou letech získal Cenu odborné poroty Středočeského kraje patří spíše do prémiového segmentu nemovitostí, jeho největší výhodou je vedle blízkosti Klánovického lesa i kompletní infrastruktura obce s několika mateřskými školkami, zdravotnickým zařízením a komplexní nabídkou obchodů.

Bytový dům Na Okrouhlíku

Kde: Mělník
Developer: TIS & Co.

Do segmentu opravdu dostupných nemovitostí patří byty v Bytovém domě Na Okrouhlíku v širším centru Mělníku. Toto středočeské město na soutoku Labe a Vltavy skrývá podle odborníků dlouhodobě nevyužitý potenciál a byty zmíněného projektu v cenových kategoriích od jednoho do necelých čtyř milionů korun by mu tento potenciál mohly pomoci naplnit. Dvacetitisícové maloměsto leží třicet kilometrů od severního okraje Prahy, má velmi solidní dopravní spojení s hlavním městem, historické centrum i atraktivní polohu směrem k outdoorovému využití volného času na horách na severu Čech.

Rezidence Velká brána

Kde: Horoměřice
Developer: Horizon Holding

Horoměřic jsou jakási geografický princezna Koloběžka. Součástí Prahy už nejsou, projekt Rezidence Velká Brána nicméně k Praze a její západní části v podobě Suchdola či Lysolají těsně přiléhá. V projektu, který tvoří sedm obytných a jedna polyfunkční budova je v tuto chvíli volná poslední desítka bytů všech parametrů, od osmadvacetimetrové garsoniery po téměř devadesátimetrový byt 3+kk. Nov obyvatelé rezidence se mohou těšit na moderní bydlení v klidu a zeleni, ze kterého to nicméně mají do centra Prahy zhruba pětadvacet minut a do centra Londýna či Paříže – skrze letiště Ruzyně, samozřejmě – jen o dvě hodiny dále.

Loreta Homes

Kde: Pyšely
Developer: Sladek Group

Bydlení uprostřed zeleně v Posázaví nabízí soubor jedenatřiceti rodinných domů v rámci projektu Loreta Homes Pyšely. Projekt developera Sladek Group vytvořený ve spolupráci s Free Architects sází ve vyšším standardu především na dobrou dostupnost Prahy, která je vzdálená dvacet minut cesty autem po dálnici D1 a polohu na okraji města Pyšely s prakticky kompletním systémem služeb.

Berounská brána

Kde: Beroun
Developer: Crestyl

Zatímco většina středočeských projektů cílících na pražskou klientelu vzniká na okraji měst a sází na sepětí s přírodou, Berounská brána od Crestylu se zaměřuje na lokalitu nedaleko centra města. V případě Berouna jde o šťastnou sázku. Historický střed téměř dvacetitisícového města s plnou občanskou vybaveností a patnáctiminutovou cestou do Prahy – respektive půlhodinovou v případě, že se necháte svézt vlakem – je opravdu exkluzivní lokalitou, v níž si zájemce z trojboje byty/řadovky/dvojdomy nemůže vybírat příliš často. V tomto případě tak fakticky nejde o bydlení “za Prahou,” jako spíš nedaleko hlavního města. Berounská brána přináší skutečně plnoformátové bydlení a blízkost metropole je jen třešničkou na dortu.

Autor: Lukáš Vincent

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky