kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Očima developera Petra Paličky: Trh nabouraný covidem i novinkami v podobě ESG

Očima developera Petra Paličky: Trh nabouraný covidem i novinkami v podobě ESG

Petr Palička
Foto: Penta Real Estate
Na první pohled vypadá život developera jednoduše. První pohled ale může často klamat.

Koupíte pozemek, ideálně někde na metru, a postavíte kancelářský dům. Při současné neobsazenosti kanceláří pak už nemusíte dělat skoro nic, jen podepisovat smlouvy a vybírat nájemné. A nakonec celý projekt prodáte někomu bohatému.

Zažitými pravidly světa kanceláří ovšem zatřásl covid. Do příchodu pandemie šlo o trh, který se posledních patnáct let celkem plynule rozvíjel, jeho změny byly vždy velmi pomalé a víceméně evoluční. Celkem jednoduchému byznysu vládly tři hlavní informace – prime rent, prime yield a neobsazenost. V posledních třech letech se ovšem trh proměnil, aniž by zatím byl někdo schopen jednoznačně formulovat jak.

Velká nejistota

Předpověď stíhá předpověď, experti hovoří na konferencích i do novin, ale směrem dalšího rozvoje kancelářského trhu si není jistý nikdo. Na jedné straně jsou některé velké korporace, kde zaměstnanci do práce zatím nechodí. Jsou dokonce firmy, které tvrdí, že jejich zaměstnanci do kanceláří už nebudou chodit nikdy. Aby tomuto tvrzení dodaly vážnost, rozdaly dokonce pracovníkům stoly a židle.

Existují i jiné firmy, které se chystají na expanzi a poptávají nové kancelářské prostory anebo se snaží vytvořit co nejatraktivnější pracovní prostředí, aby nalákaly ty nejlepší zaměstnance. I mezi těmito společnostmi jsou ale takové, které si nechávají stále otevřená zadní vrátka a oddalují podepsání několikaletého nájemního závazku, jak to jenom jde. Protože nikdo neví, co vlastně bude.

Fenomén ESG

Projektování fit-outů kanceláří ovládla myšlenka přátelského pracovního prostředí, vytváření prostor pro potkávání lidí, pro rozvoj sociálních vazeb. Dávno pryč jsou open spaces s nekonečnými řadami stolů, WC a malou kuchyňkou. Dnes kanceláře spíše připomínají velké obývací pokoje s pracovními kouty.

Nejistot na trhu kanceláří je samo o sobě dost. Developeři ovšem musí kromě dopadů covidu do svých úvah zahrnout i zatím nejnovější fenomén trhu – ESG. Tato zkratka v sobě zahrnuje dopady výstavby na životní prostředí (environment), širší společnost (social) a způsob vedení a řízení společnosti, která staví (governance).

Většina developerů si již zvykla, že se dopady na životní prostředí při plánování každé stavby zabývá od začátku projektu. Mnoho nových budov je dnes už certifikováno jako udržitelné stavby z hlediska životního prostředí. Sledování a zmírňování dopadů výstavby na život širší veřejnosti je záležitost novější, teprve se ji učíme. Již dnes však můžeme vidět, že řada developerů věnuje hodně času, energie i peněz na různé formy práce s veřejností.

Neprobádané vody

Naopak záležitosti spojené s posledním písmenem zkratky (governance) jsou novinkou pro většinu společností a zdaleka ne každý rozumí tomu, co se od něj očekává. A tak, když už se developer rozhodne, že to riskne a bude stavět kancelářský projekt, současně s tím se rozhoduje, že se vrhne do poněkud nejasných a dosud nezformulovaných pravidel ESG a pokusí se propracovat všemi nástrahami k bankovnímu úvěru či vydání dluhopisů, získání nájemců (kteří také většinou pracují s nejasnými zásadami ESG) až ke konečnému jednání s investory. I ti do svých portfolií nekoupí jinou budovu než tu, která vyhovuje ESG. Ať už je to cokoliv.

A tak si do nového roku všichni přejme, abychom byli zdraví a covid přestal tak zásadně ovlivňovat naše životy. Abychom logické a ekonomické přemýšlení zase mohli považovat za základní princip při podnikání a abychom se co možná nejvíc drželi zásady, že jakákoliv ideologie by neměla nabývat vrchu nad ostatními aspekty života pracovního i soukromého.

Petr Palička, Country Managing Director Czech Republic společnosti Penta Real Estate

Rozsáhlé znalosti z oblasti developmentu získal na pozici ředitele ve společnosti Bovis Lend Lease pro Českou republiku a Slovensko. Ve společnosti Penta Real Estate pracuje již od roku 2007, kdy zaštiťuje české real estate projekty včetně Florentina, které bylo premiérou společnosti v Praze. Momentálně řídí tým v konsorciu Masaryk Station Investment.

Autor: Petr Palička

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky