kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Reality v síti

Reality v síti

piktogramy
Foto: PMG
Zatímco móda, sport nebo kosmetický průmysl se v prodejních kampaních bez influencerů takřka neobejdou, realitní byznys odolával sociálním sítím poměrně dlouho. Jenže všeho do času. S příchodem mladší generace se mění i zažité způsoby a prodej nemovitostí přes Facebook, Instagram či TikTok začíná být – přinejmenším v zahraničí – normou.

Když se zkraje letošního roku prodala v Dubaji luxusní vila za 34 milionů dolarů, za běžných okolností by to nikoho ze židle nezvedlo. Tentokrát však měla transakce jiné pozadí. Prodejní kampaň probíhala výhradně formou virálního videa šířeného na Instagramu a TikToku.

„Žijeme v době, kdy se trh mění. Kupující jsou mladší, máme tu mileniály a generaci Z s bohatstvím získaným obchodováním s kryptoměnami. Jsou to technologičtí podnikatelé a tvůrci obsahu. A co je nejdůležitější, tato generace je neustále online,“ vysvětluje důvody využití sociálních médií makléř Chris Boswell, kterého s poptávkou po vytvoření virální kampaně oslovil prodejce zmíněné nemovitosti.

Jde o smysluplnou strategii, jak dokazuje výzkum americké společnosti ThinkImpact. Podle ní má 37 procent uživatelů sítě TikTok založené na krátkých videích disponibilní roční příjem vyšší než sto tisíc dolarů a odhaduje se, že prostřednictvím aplikace utratí každé čtvrtletí přibližně 500 milionů dolarů. Potenciál nejmladší sociální sítě – myšleno dobou vzniku i průměrným věkem cílové skupiny – tak rychle dotahuje Facebook následovaný Instagramem, které dosud dominují jako hlavní zdroj návštěvnosti realitních inzerátů.

Osobní značka nadevše

Výmluvně se jeví i statistika aplikace TikTok, podle níž se například hashtag #luxuryhomes dočkal dosud 5,2 miliardy zobrazení. Označeny jsou jím nejčastěji krátké videoprohlídky luxusních nemovitostí po celém světě, které jsou díky své exkluzivitě zajímavé pro zvídavé publikum toužící nahlédnout do míst, kam by se osobně nedostalo. Kromě něj si je ale podle časopisu Fortune ochotně zobrazuje i menšina těch, kteří by si tyto domy či byty mohli koupit.

Trend, který za svůj boom vděčí pandemii covidu, která omezila osobní kontakt, si pomalu osvojují realitní profesionálové. Například britská společnost Ewe Move Estate Agents pomocí videoprohlídek na sociálních sítích cíleně oslovuje mladší generaci, jejíž pozornost by si podle slov ředitele Jamese Robertse získala tradičními kanály jen stěží.

Jeho realitní makléři procházejí tréninkem ohledně vytváření krátkých médií pro TikTok a soudě dle skóre 26,6 tisíce sledujících získaných během tří let se jim nedaří špatně. Nejsou přitom zdaleka sami. Konkurence makléřů na sociálních sítích roste a spolu s ní i nový, Amerikou inspirovaný styl prezentace založený na budování silné osobní značky.

Jedním z globálních průkopníků této strategie je Daniel Daggers, v Londýně sídlící obchodník, který léta pracoval pro společnost Knight Frank. Tedy až do momentu, kdy na svém osobním instagramovém účtu zveřejnil fotku luxusní nemovitosti zastupované touto firmou. Od té doby pracuje na sebe, jak jinak než plně digitálně, přičemž během tří let prodal online formou prostřednictvím své společnosti DDRE Global reality za více než sto milionů liber.

„Můj účet na sociálních sítích není jen o prodeji nebo pronájmu nemovitostí, je o mé osobní značce a pověsti. Obchod je postaven na důvěře, ta je postavena na znalostech, ty na povědomí a povědomí je založeno na vašich osobních profilech,“ říká Daggers. Na svém instagramovém účtu s 62 tisíci sledujícími postuje kromě luxusních nemovitostí a vhledů do jejich prodeje také fotky londýnské architektury či momentky ze svého rodinného života. 

Zábava, ne cirkus

Český rybník sice v tomto ohledu zůstává výrazně pozadu, realitní makléři toužící se v podobném duchu prosadit na sítích se však přesto najdou. Dobré renomé si během let získal třeba Michal Souček, zakladatel platformy pro realitní makléře Qara, jehož původní motivací na Facebooku byla snaha vyhnout se navolávání studených kontaktů.

„Hledal jsem způsob, jak moje okolí oslovit nenásilně a autenticky,“ vzpomíná na své začátky před deseti lety. Nic ovšem nepřišlo zadarmo. Na české scéně sociálního marketingu bylo tehdy vymeteno, a Michal Souček se tak musel inspirovat a učit v zahraničí. „Studiu marketingu a vytváření obsahu jsem věnoval minimálně polovinu svého času,“ vypráví.

Později začal používat cílenou propagaci k prodeji nemovitostí, která podle něj fungovala a nadále funguje, a to jak při prodeji, tak budování osobní značky, což mu přitáhlo nové zákazníky hledající pomoc s prodejem nemovitosti. „Na sociální sítě se lidi chodí bavit a toho se držím. Na druhou stranu se z prodeje nesmí stát cirkusové číslo,“ vysvětluje.

Michal Souček věří, že nebýt angažmá na sociálních sítích, vypadala by jeho dnešní pozice na trhu výrazně jinak. A byť si je vědom, že vedle emocí rozhodují v byznysu i odbornost a serióznost makléře, stejně jako znalosti práva, financí a obchodní dovednosti, o tom, že budoucnost realit se neobejde bez digitálních kanálů, nepochybuje. A zdá se, že není sám.

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky