kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » S bitcoinem jako se šafránem

S bitcoinem jako se šafránem

bitcoin
Foto: Pixabay
Patří kryptoměny do investičního portfolia? Tuto otázku si nekladou jen drobní investoři, ale i řada profesionálů a fondů. Analýzy CFA Institute a investiční banky Goldman Sachs nabízí pragmatickou odpověď. Ve stopovém množství pomáhají zlepšovat výnos portfolia.

Přidání bitcoinu do portfolia by mělo při zpětném modelování významně pozitivní dopad na dlouhodobou výkonnost portfolia, ukazuje studie CFA Institute z roku 2020. Během posuzovaného období (od 1. ledna 2014 až do 30. září 2020) by například 2,5procentní alokace peněz do bitcoinu vylepšila výnosy tradičního portfolia 60 procent akcií a 40 procent dluhopisů o 23,9 procentního bodu. Zajímavé je, že volatilita portfolia by zůstala prakticky stejná.

Analytici namodelovali také portfolia, v nichž se podíl bitcoinu pohyboval v rozmezí 0 a 10 procent. Například alokace jednoho procenta peněz do bitcoinu přidala v průměru 5,3 procentního bodu výnosnosti modelového portfolia. Pětiprocentní alokace v bitcoinu přidala na výkonnosti portfolia 28,1 procentního bodu. Při zvýšení podílu bitcoinu nad 4 procenta ovšem příměs kryptoměny prohlubuje propad z maximální na minimální hodnotou portfolia v daném časovém intervalu. Čtyřprocentní příměs bitcoinu v klasickém portfoliu by tak mohla být chápana jako určitý strop pro investory citlivější na riziko.

Lepší výnos

Kromě funkce diverzifikace, již studie CFA Institute vyzdvihuje, je potřeba připomenout, že bitcoin začal být v roce 2020 vnímán velkými institucemi, správci aktiv a rodinnými fondy jako plnohodnotné aktivum. Tržní kapitalizace bitcoinu se přitom ani po strmém růstu ještě nepřiblížila hodnotě trhů klasických investic.

Význam bitcoinu v diverzifikovaném portfoliu spatřují také velcí hráči z Wall Street.Jen malá alokace bitcoinu ve standardním portfoliu složeném z 60 procent z akcií a ze 40 procent z dluhopisů by od roku 2014 významně zvýšila rizikově očištěné výnosy celého koše investic, tvrdí analýza investiční banky Goldman Sachs. Kurz bitcoinu je k dispozici přibližně od poloviny roku 2010, ale ve studii analytici použili jeho ceny až od roku 2014, protože do té doby k němu investoři neměli úplně snadný přístup.

Bitcoin do klasických portfolií i přes svou velkou volatilitu přinesl vyšší rizikově očištěné výnosy než akciový index S&P 500 nebo americké desetileté vládní dluhopisy. Zároveň zafungoval jako prvek, jehož cena se nevyvíjela v silné závislosti na ostatních aktivech. V posledních měsících ovšem tento předpoklad už tolik neplatí.

graf
Zdroj: Yahoo Finance

Podobnost se zlatem

Vysoká výnosnost bitcoinu spojená s vysokým rizikem v rané fázi přijetí ze strany investorů je podobná, jakou nabídlo zlato během svého silného růstu po ukončení brettonwoodských dohod v roce 1971. Jakmile tehdy američtí soukromí investoři získali přístup ke zlatu ve svých portfoliích, nejprve prostřednictvím certifikátů, od poloviny 70. let i fyzicky, kolísavost trhu se žlutým kovem a výnosy klesly. Stejný osud může potkat i kryptoměny, až tzv. dozrají.

K posouzení potenciálních výhod diverzifikace, které přináší zařazení bitcoinu do portfolia, ale podle Goldman Sachs musejí investoři správně pochopit vazby mezi kryptoměnou a makroekonomickými fundamenty, tržní sentiment a korelaci kryptoměn s dalšími typy investic v průběhu ekonomického cyklu. Historie bitcoinu je zatím příliš krátká, aby pokryla celý hospodářský cyklus či období vysoké inflace. Není proto jasné, jak by se bitcoin choval například během období velkých úrokových šoků.

Proti dolaru

Během koronavirové krize se začala cena bitcoinu vyvíjet silněji podle cen jiných aktiv. Výraznou korelaci bylo vidět s akciovým technologickým indexem Nasdaq. Bitcoin každopádně nadále negativně koreluje s americkým dolarem. Pokud dolar oslabuje, bitcoin posiluje a naopak. To naznačuje, že investoři přistupují k bitcoinu jako k formě zajištění proti znehodnocení této měny, podobně jako je tomu v případě zlata nebo dalších reálných aktiv či komodit.

Goldman Sachs ve své analýze zůstává s doporučením zatím tak trochu na půli cesty. Význam bitcoinu v portfoliu byl dosud mimořádně výnosově i rizikově zajímavý. Krátká a divoká historie kryptoměn nicméně vylučuje zodpovědné definitivní posouzení toho, jak důležitou roli by mohly hrát dlouhodobě v portfoliích složených z mnoha typů investičních nástrojů.

Autor: Petr Novotný, šéfredaktor Investičníweb.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky