kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Svatá země je jen pro dobré obchodníky

Svatá země je jen pro dobré obchodníky

Izrael
Foto: Unsplash
Moderní, technologicky rozvinutý, ale současně i orientální a kulturně bohatý Izrael lákal odjakživa cizince k nákupům luxusních nemovitostí. Ti však musí po pandemickém převratu počítat s tím, že jim mezi místními obyvateli vyrostla silná konkurence v boji o relativně nedostupné bydlení.

Je několik pádných důvodů, proč navštívit blízkovýchodní zemi oplývající množstvím kultur, náboženství i přírodních krás. V Izraeli vstoupíte na místa, o nichž se dočtete v bibli, tóře i koránu. Na pouhých dvaceti tisících kilometrech čtverečních je k vidění zlatavá poušť, úchvatné skály, jezera i mořské pláže. Na zdejším orientálním tržišti zažijete při smlouvání o cenách strhující divadlo.

Pokud vám však nejde pouze o koření a kvůli rodinným či obchodním vazbám pokukujete po nemovitosti, budou vaše schopnosti obchodníka prověřeny daleko víc. Podle Daniela Goldsteina, ředitele realitní kanceláře Beauchamp Estates v Tel Avivu, je totiž v celém Izraeli „velkou výzvou současná kombinace velmi nízké nabídky a velmi vysoké poptávky“.

Příčinou tohoto stavu je pomalé stavební řízení, které nestačí kompenzovat hlad po nemovitostech ani přes to, že stavba nových bytů loni zrychlila o sedm procent. Trh si totiž navzdory ochlazení, které roku 2020 přinesl covid, udržel dynamiku a zahraniční zájemce, mezi nimiž původně převažovali cizinci zejména z USA, Velké Británie, Francie či Jihoafrické republiky, převálcovali domácí kupci.

Izrael
Foto: Pixabay

Cena o čtvrtinu vyšší

Covid významně posunul přemýšlení Izraelců o svém životním prostoru. „Pokud má Izraelec pěkný byt, bude ho každých deset let rekonstruovat, ale bez konkrétního důvodu se nepřestěhuje. V době pandemie jsme však byli svědky mnoha lockdownů, kvůli nimž jsou lidé v obavách před další blokádou ochotni se pohnout. Chtějí prostor, balkon, zahradu,“ popsala mentální skok místních pro New York Times Nicole Izbicki z jeruzalémské realitní agentury Jerusalem Immobilier.

Izrael si i loni udržel pozici jednoho z nejdražších realitních trhů v regionu, což dokládají cenové pohyby, jak je zachytila Ústřední statistická kancelář Izraele. Z nich vyplývá, že největších výnosů loni majitelé apartmánů dosáhli nikoli díky rentám z pronájmu, nýbrž z růstu hodnoty nemovitosti. V průměru činily výnosy z pronájmu bytu koupeného ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 tři procenta, zatímco hodnota nemovitosti stoupla o téměř osm procent. Což znamená, že celkový výnos dosáhl téměř jedenáct procent.

Izrael
Foto: Unsplash

Luxus u moře

Z celonárodního průměru se vymyká Tel Aviv, kde se majitelé jedno- až čtyřpokojových bytů pořízených na konci roku 2020 těšili z celkového výnosu mezi 22 až 28 procenty. A to při výnosu z pronájmu ve výši pouhých 2,5 procenta. Průměrná cena třípokojového bytu v Tel Avivu totiž v roce 2021 poskočila meziročně o 25 procent, z 2,28 na 3,36 milionu šekelů. To je v přepočtu 16,5 až 24,2 milionu korun.

Cenový skok zaznamenali znalci především v plážových oblastech u rodinných domů, jejichž hodnota se v posledních letech téměř zdvojnásobila. Zmíněný typ nemovitosti se ostatně v relativně malém Izraeli považuje za luxus, přičemž v blízkosti moře může jeho cena na metr čtvereční vystoupat na 36 300 eur, zatímco v odlehlejších oblastech je k mání i za 21 tisíc eur.

Vedle bohatého Tel Avivu se pro investory stal velmi atraktivním také Jeruzalém, jenž dnes kromě historicky a kulturně významných památek hostí řadu společností zaměřených na ultramoderní technologie včetně vývojáře autonomních vozidel Mobileye. Není divu, že se zdejší developeři soustřeďují na projekty anglojazyčných kondominií, mezi nimiž vynikají projekty jako Haneviim, Neve Shamir nebo Shechter. Jejich obyvatelé si vedle luxusního bydlení, obvykle doplněného o zahrady či balkony, mohou užít také nerušenou zábavu v posilovnách či parcích.

Izrael
Foto: Beauchamp Estates

Útlum na obzoru

Letošní rok však bude podle očekávání znalců přece jen jiný než minulý. Jednak kvůli rychlému růstu cen bytů poklesly roční výnosy z pronájmů, které ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 činily v průměru jen 2,8 procenta a v Tel Avivu dvě procenta. Na konci roku se skokově zvedly daně z nabytí nemovitosti, a trh může letos navíc utlumit i očekávaný růst dosud velmi nízkých úrokových sazeb.  

Pro většinu zahraničních kupců neplatí pro pořízení nemovitosti žádné restrikce. Podle zákona musí mít obě strany obchodu právní zástupce, kteří pro klienty vyřizuj úplnou due diligence, přičemž většina právníků účtuje kupujícím 1 až 1,5 procenta z prodejní ceny. Jakmile je uzavřena smlouva o prodeji, je nutné prodej zaregistrovat u izraelského daňového úřadu. Cizinci pak běžně využívají hypoték od izraelských bank, které někdy poskytnou až sedmdesát procent financování.

Izrael
Foto: Beauchamp Estates

Estate tip: Velkolepé sídlo nedaleko Tel Avivu

Luxusní vilová rezidence v centru Izraele nedaleko Tel Avivu disponuje pěti ložnicemi a pěti koupelnami a rozkládá se na pozemku velkém 1300 metrů čtverečních. Samotný dům v toskánském stylu má rozlohu 650 metrů čtverečních a je obklopen množstvím zeleně a bujné vegetace, což přispívá k diskrétní, klidné a tiché atmosféře. Na třech poschodích se nachází rozmanité prostory od velkoryse pojatého obývacího pokoje, přes jídelnu, plně vybavenou kuchyň, rodinný pokoj, soukromou kancelář až po velké domácí kino. Součástí je i obývací část pro hosty s ložnicí, koupelnou, šatnou a kuchyňským koutem. Nádherný bazén taktéž v toskánském stylu je doplněn vířivkou, venkovní kuchyní a grilem. Rezidenti a jejich hosté mohou využívat soukromé parkoviště. Cena nemovitosti je na vyžádání u realitní kanceláře Beauchamp Estates.

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky