kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Premium Ski » 10 největších lyžařských oblastí v Alpách, kde si to nejvíce užijete

10 největších lyžařských oblastí v Alpách, kde si to nejvíce užijete

hory
Foto: Getty Images
Když jste v nějakém skiareálu poprvé a narazíte na fantastickou sjezdovku, jste nadšení a strávíte na ní hodinu, nebo rychle jedete dál, abyste neztráceli čas a stihli sjet co nejvíc místních tratí? Pokud dáváte přednost průzkumu všech dostupných sjezdovek, pak jsou vaší ideální lyžařskou či snowboardovou destinací velké resorty. Připravili jsme přehled deseti největších lyžařských oblastí v Alpách, které jsou relativně dobře dostupné z českých luhů a hájů. Nechte se inspirovat pro svou příští zimní dovolenou.

Debatovat o tom, jestli na velikosti záleží, by se dalo donekonečna. Ve výsledcích ankety provedené v redakci Premium Ski a mezi našimi spolupracovníky zřetelně převažuje odpověď ano (anketní otázka se týkala velikosti skiareálů, jiné rozměry jsme neřešili). Obří resorty, které se rozprostírají na plynule pospojovaných svazích několika vrcholů – v některých případech dokonce překračují státní hranice – nabízejí ničím neomezenou radost z lyžování a bezbřehé potěšení z pobytu na horách. Když lyže či snowboard plují po čerstvém prašanu a hustá síť sjezdovek společně s bezpočtem lanovek vás láká dál a dál, možná si připadáte jako Jonáš v břiše velryby, avšak ochotně se do něj necháte vtáhnout. Lyžařské oblasti v našem přehledu jsou tak velké, že je rozhodně neprozkoumáte za den a často ani během prodlouženého víkendu. Stále na vás bude čekat něco nového a jedinou pistu nemusíte jet dvakrát.   

Jak se měří sjezdovky 

Seřadit lyžařské resorty podle velikosti se na první pohled zdá být snadné, ale ve skutečnosti se jedná o téměř neřešitelný rébus. Zatímco evropským standardem je měření délky jednotlivých sjezdovek od začátku až k dojezdu, ve Spojených státech a Kanadě zůstává jednotkou lyžařská plocha, resp. výměra. Ovšem co všechno se dá chápat jako plocha vhodná pro lyžování, zůstává hodně nejasné. Dále je zde otázka definice lyžařského resortu: počítají se pouze oblasti, kde jsou všechny sjezdovky propojené lanovkami? Anebo také komplexy se společným skipasem, kde je občas nutné mezi jednotlivými areály absolvovat krátký přejezd skibusem? A co privátní sjezdovky, které v zámoří nejsou výjimkou, měly by být součástí celkové výměry?   

Puntičkářský německý kartograf 

Nechme Ameriku a zbytek světa být, ovšem ani když se zaměříme na Evropu, respektive pouze na Alpy, řazení lyžařských středisek podle velikosti není jednoduché ani jednoznačné. S měřením sjezdovek se totiž dají dělat rozmanité čachry a marketingové týmy jednotlivých resortů se nezastaví před ničím, co by v očích lyžařů a potenciálních návštěvníků vylepšilo obraz jejich zaměstnavatele. A tak podobně jako dr. Alfred Kinsley při svém proslulém výzkumu lidské sexuality dostal ve čtyřech tisících dotazníků od respondentů pánského pohlaví značně nadhodnocené rozměry jejich mužství, také skiareály délku sjezdovek často přehánějí. V menších a přehledných střediscích se s čísly moc kouzlit nedá, avšak čím větší komplex, tím hůř se běžnému návštěvníkovi celková délka tratí odhaduje a tím větší je pravděpodobnost, že oficiálně udávané hodnoty neodpovídají skutečnosti. Nepoctivým resortům však před několika lety udělal čáru přes rozpočet puntičkářský německý kartograf Christoph Schrahe.   

Rozdíl 200 procent 

Vášnivý amatérský lyžař Christoph Schrahe provedl pečlivá a maximálně přesná měření s využitím GPS souřadnic, aplikace Google Earth, různých digitálních map a satelitních dat a zjistil, že téměř všechny z několika desítek zkoumaných resortů délku svých tratí – pravděpodobně nikoli neúmyslně – přehánějí. Když v roce 2013 oznámil výsledky výpočtů, ke kterým se dobral, rozpoutal bouřlivou debatu. Kdyby se jednalo o rozdíl několika kilometrů, nejspíš by nad tím všichni mávli rukou, ale některé areály si bezostyšně přidávaly i více než sto procent. Bezkonkurenčním vítězem v přehánění byl švýcarský Corvatsch, který udával 120 kilometrů, zatímco Schrahe naměřil pouhých 40 kilometrů. To je donebevolající rozdíl 200 procent. Kartograf postupoval jednoduchým a zdánlivě jediným možným způsobem: nakreslil linku, která se táhla středem sjezdovky a kopírovala terén a poté změřil její délku. Nakonec všechny sjezdovky sečetl. Zástupci dotčeného resortu kontrovali bizarním argumentem, že lyžaři přece nejezdí rovně. To je samozřejmě pravda, ale jak by se mělo hodnotit, kolik a jak dlouhých oblouků kdo udělá na úzké či široké sjezdovce, a jak z toho vytvořit jednotnou metodiku?  

Spolehlivý certifikát 

Schraheho odhalení následoval důsledný tlak médií i veřejnosti na provozovatele resortů, aby se svými návštěvníky začali hrát čistou hru. Mezinárodní organizace sdružující provozovatele lanovek FIANET a OITAF v důsledku aféry vydaly doporučení – nezávazné – jak délky tratí korektně měřit. Samotné měření se má provádět přímo v terénu za použití GPS a speciálního mapového softwaru, avšak na jeho průběh nedohlíží žádná nezávislá entita, a tudíž neexistuje kontrola. Christoph Schrahe proto v roce 2018 přišel s iniciativou prosazující spolehlivé, transparentní a férové měření, které provádí jeho specializovaná agentura. Lyžařská střediska, která tuto nabídku využijí, následně získají certifikát zaštítěný kartografovým jménem. A jejich návštěvníci tak mají jistotu, že udávané kilometry nejsou virtuální a neslouží pouze coby ospravedlnění pro vyšší cenu skipasu. Tento certifikát je uznávaným vodítkem, avšak většina resortů si stejně nadále deklaruje, co chce, a navíc různé zdroje uvádějí různé hodnoty. Proto je pořadí v našem žebříčku spíše orientační a nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

1.  Les Trois Vallées

  • 600 kilometrů sjezdovek  
  • V nadmořské výšce od 1100 m do 3230 m 
  • Letošní sezona: 20 listopadu 2021 až 8. května 2022  

O velkých francouzských resortech se říká, že připomínají spíše továrny na lyžování s paneláky a chybí jim malebnost menších rakouských skiareálů, jejichž sjezdovky lemují tradiční dřevěné chaty. V případě legendárních Tří údolí, největší propojené lyžařské oblasti nejen v Alpách, ale na celé planetě, to platí beze zbytku. Nicméně ohromující možnosti a nekonečné terény tento nedostatek v očích mnohých návštěvníků bohatě vynahrazují. Navzdory lehce matoucímu názvu Les Trois Vallées pokrývá nikoli tři, ale čtyři údolí: Saint-Bon, Allues, Belleville a nejnověji připojené Maurienne. Je zde celkem osm lyžařských středisek – Val Thorens, ​Les Menuires, ​Méribel,​ Courchevel, la Tania, Brides-les-Bains, Saint-Martin-de-Belleville a Orelle. Díky značně rozdílným údolím mají návštěvníci na výběr rozmanitý terén od vysokohorské krajiny s rozeklanými štíty, čtyřmi ledovci a drsnými srázy až po mírné zalesněné svahy. Šest set kilometrů sjezdovek (72 kilometrů černých, 216 kilometrů červených a 312 kilometrů modrých, 85 procent z nich leží v nadmořské výšce přes 1800 metrů) doplňuje 50 kilometrů ski routes, celkem 136 lanovek a vleků s přepravní kapacitou 260 000 osob za hodinu a 120 kilometrů běžkařských stop. Prostor mezi jednotlivými sjezdovkami slouží pro freeridery. 

Foto: Getty Images

2. Portes du Soleil  

  • 580 kilometrů sjezdovek  
  • V nadmořské výšce od 985 m do 2254 m   
  • Letošní sezona: 18. prosince 2021 až 10. dubna 2022  

Portes du Soleil tvoří celkem dvanáct propojených skiareálů – Abondance, Avoriaz, Châtel, La Chapelle d’Abondance, Les Gets, Montriond, Morzine-Avoriaz, St Jean d’Aulps, Champéry, Morgins, Torgon a Val-d’Illiez s Les Crosets a Champoussin – na území Francie a Švýcarska v místech mezi Ženevou a vrcholem Mont Blancu. Název Portes du Soleil neboli Sluneční brány pochází od stejnojmenného horského průsmyku v nadmořské výšce 1950 metrů, který spojuje Morgins a Les Crosets. Portes du Soleil patří mezi nejrozsáhlejší propojené lyžařské oblasti na světě již přes půl století a směle se mohou měřit s gigantickými zámořskými resorty. Na vyznavače zimních sportů zde čeká závratných 580 kilometrů sjezdovek (60 kilometrů černých, 210 kilometrů červených a 310 kilometrů modrých) a zhruba 170 lanovek a vlaků se stěží představitelnou přepravní kapacitou přes 270 000 pasažérů za hodinu. Dále je zde na výběr jedenáct snowparků a kolem stovky horských chat a restaurací. To vše slibuje nekonečné lyžařské zážitky v průběhu sezony, která zpravidla trvá od poloviny prosince do poloviny dubna. (některé zdroje uvádějí, že v Portes du Soleil je 650 kilometrů sjezdovek – pozn. red.)  

3. 4 Vallées 

  • 412 kilometrů sjezdovek  
  • V nadmořské výšce od 821 m do 3300 m 
  • Letošní sezona: 12. listopadu 2021 až 24. dubna 2022  

Slavná Čtyři údolí jsou situována v regionu Val d’Hérens a Val de Bagnes ve švýcarském kantonu Wallis, na dohled od vrcholů Matterhorn a Mont Blanc. Každé z půltuctu propojených středisek – Verbier, la Tzoumaz, Bruson, Nendaz, Veysonnaz a Thyon – je trochu jiné a má svou specifickou atmosféru. Nejznámější Verbier se může pochlubit lákavou kombinací rekordního množství slunečných dnů, ultramoderním přepravním parkem, dechberoucí okolní scenerií a bujarým nočním životem, který neodolatelně přitahuje hosty z celého světa. Lyžaři a snowboardisté mají k dispozici 412 kilometrů sjezdovek (103 kilometrů černých, 202 kilometrů červených, 107 kilometrů modrých) a 67 lanovek a vleků. Nejvýše položený bod, kam se dá dojet na lyžích, je v nadmořské výšce 3300 metrů u štítu Mont Fort. Díky nekonečným svahům s bohatou nabídkou prašanu jsou Les Quatre Vallées oblíbenou destinací freeriderů. Právě Verbier již čtvrtstoletí pravidelně hostí poslední závod série Freeride World Tour – Verbier Xtrême, který se jezdí na ďábelsky strmé stěně vrcholu Bec des Rossesm.

Foto: Getty Images

4. Via Lattea 

  • 400 kilometrů sjezdovek   
  • V nadmořské výšce od 1372 m do 2789 m 
  • Letošní sezona: 20 listopadu 2021 až 18. dubna 2022   

Lyžařskou oblast Via Lattea v místech kolem italsko-francouzské hranice tvoří resorty Sestriere, Saze d’Oulx, Sansicario, Cesana, Pragelato, Claviere a Montgenèvre. Větší část oblasti je situována v Itálii, pouze posledně jmenovaný skiareál leží na francouzském území. Via Lattea neboli Mléčná dráha v roce 2006 hostila většinu lyžařských soutěží zimních olympijských her v Turíně. Zdejších rovných 400 kilometrů sjezdovek (84 kilometrů černých, 220 kilometrů červených, 96 kilometrů modrých) obsluhuje 69 lanovek a vleků. Nejznámějším z místních resortů a srdcem celé oblasti je Sestriere s dlouhými červenými tratěmi, které se táhnou skrz husté modřínové lesy. Pro večerní lyžování osvětlená sjezdovka Giovanni Alberto Agnelli připomíná, že Sestriere založil vášnivý amatérský lyžař, automobilový magnát a otec značky Fiat, G. Agnelli senior, který zde počátkem 30. let nechal vybudovat dva hotely a dvě lanovky. Lákavou atrakcí v Mléčné dráze jsou přeshraniční přejezdy a s nimi spojená možnost dát si ke snídani lahodný francouzský croissant a k obědu či večeři nefalšovanou italskou pizzu.  

5. Zermatt / Matterhorn 

  • 332 kilometrů sjezdovek  
  • V nadmořské výšce od 1562 do 3899
  • Letošní sezona: po celý rok  

Oblast Zermatt / Matterhorn na švýcarsko-italské hranici je „pouze“ pátá největší, ale zato zaručeně nejluxusnější, co se týká high-end lyžování i prémiových služeb. Lyžařský ráj pod majestátním Matterhornem obklopený nekonečnou záplavou čtyřtisícovek láká na hustou síť 332 kilometrů členitých, vždy skvěle upravených a převážně velmi dlouhých sjezdovek (27 kilometrů černých, 220 kilometrů červených, 75 kilometrů modrých), které se táhnou ze švýcarského Zermatu až do italské Breuil-Cervinie a Valtournenche. Lyžařskou oblast tvoří skiareály Rothorn, Gornergrat, ledovcový resort na Matterhornu a Cervinia. Zdejší tratě obsluhuje moderní přepravní park čítající 52 lanovek a vleků s nejvýše situovanou stanicí v závratné nadmořské výšce 3899 metrů. Zermatt, ve kterém platí zákaz vjezdu aut, zůstává jedním z hrstky středisek, kde se díky ledovci Theodul může lyžovat 365 dní v roce. V letních měsících bývá v provozu 21 kilometrů sjezdovek. Třešinkou na zermattovském dortu je heliskiing. 

Foto: Getty Images

6. Les Sybelles 

  • 310 kilometrů sjezdovek   
  • V nadmořské výšce od 1100 m do 2620 
  • Letošní sezona: 18. prosince 2021 až 15. dubna 2022  

Lyžařská oblast Les Sybelles v údolí Maurienne v Savojských Alpách vznikla před necelými dvaceti lety propojením půl tuctu resortů – Le Corbier, La Toussuire, Les Bottières, Saint Sorlin d’Arves, Saint Jean d’Arves a Saint Colomban des Villards. Les Six Belles neboli Šest krásek, jak tuto oblast přezdívají Francouzi, nabízí 310 kilometrů sjezdovek (22 kilometrů černých, 217 kilometrů červených, 71 kilometrů modrých), které obsluhuje 68 lanovek a vlaků. Rozlehlé terény na freeride a snowparky doplňuje speciální trať na boardercross. Obecně jsou zdejší pisty v porovnání s nedalekými Les Trois Vallées spíše snazší a ceny skipasů přátelštější. V každém ze šestice středisek najdete rozsáhlé cvičné plochy a skvělou infrastrukturu pro děti a začátečníky. Obzvlášť Le Corbier, kde podobně jako v Zermattu platí zákaz vjezdu autem, je skutečně family friendly a nabízí bezpočet školek, dětských klubů a podobných zařízení pro hosty s malými caparty. Les Sybelles, domovská základna fenomenálního Jean-Pierra Vidala, je pojmem také ve světě cyklistiky – bývá totiž cílem Tour de France. 

7. Ski Arlberg 

  • 302 kilometrů sjezdovek 
  • V nadmořské výšce od 1300 m do 2811 m 
  • Letošní sezona: 13. prosince 2021 až 24. dubna 2022  

Ski Arlberg je od sezony 2016/17, kdy byla uvedena do provozu nová kabinková lanovka Flexenbahn vedoucí ze Stubenu do Zürsu, největší propojenou lyžařskou oblastí v Rakousku. Jejím srdcem je ikonický St. Anton am Arlberg, který bývá považován za kolébku a synonymum alpského lyžování. Za tuto poctu vděčí zdejšímu rodákovi Hannesi Schneiderovi (1890–1955), nejznámějšímu lyžařskému instruktorovi všech dob, jenž krátce po první světové válce vymyslel a začal vyučovat tzv. arlberskou techniku, která nahradila telemark. Lyžařský ráj v pohoří Arlberg na západě Tyrolska, který částečně přesahuje do sousedního Voralberska, kromě St. Antonu tvoří St. Christoph, ​Stuben, ​Lech, ​Zürs, ​Warth a ​Schröcken. Oblast je vyhlášená dokonalou infrastrukturou, bohatou sněhovou nadílkou a fantastickými podmínkami na freeride. Osmaosmdesát ultramoderních lanovek a vleků obsluhuje 302 kilometrů rozmanitých sjezdovek (51 kilometrů černých, 121 kilometrů červených, 130 kilometrů modrých), které doplňuje přes 200 kilometrů tratí ve volném terénu. V samotném St. Antonu jsou převážně ostřejší tratě, pokud lyžujete s menšími dětmi, zamiřte spíše do Zürsu, Warthu nebo Schröckenu.   

Foto: Getty Images

8. Tignes – ​Val d’Isère 

  • 300 kilometrů sjezdovek 
  • V nadmořské výšce od 1550 m do 3456m  
  • Letošní sezona: 16. října 2021 až 8. května 2022  

Exkluzivní lyžařská oblast Tignes – ​Val d’Isère je situována v údolí Tarentaise v Savojských Alpách. Espace Killy, jak se dvojici propojených středisek říká (název je poctou fenomenálnímu francouzskému lyžaři 60. let Jean-Claude Killymu), nabízí všem fanouškům zimních sportů dva ledovce, spolehlivé sněhové podmínky a zimní sezonu, která trvá téměř půl roku. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem celé oblasti je závratných téměř 1900 vertikálních metrů. Rovných 300 kilometrů skvělých sjezdovek (52 kilometrů černých, 78 kilometrů červených, 170 kilometrů modrých) obsluhuje 82 lanovek a vleků. Pokud do Espace Killy zavítáte, rozhodně si vyzkoušejte legendární sjezd Germain Mattis pod vrcholem Massif de Solaise ve Val d’Isère a černou trať Descente na ledovci u hory Grande Motte (3653 m) v Tignes. Zvláštním bonusem v těchto místech je výhled na krásné jezero Lac du Chevril. Bylo uměle vytvořeno v roce 1952 při budování vodní elektrárny a na jeho místě stávala původní obec Tignes, která se musela celá přestěhovat na svou současnou lokalitu. 

9. SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental   

  • 288 kilometrů sjezdovek  
  • V nadmořské výšce od 620 m do 1957 m  
  • Letošní sezona: začátek prosince 2021 až polovina dubna 2022   

Lyžařská oblast SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental leží ve východní části Tyrolska v pohoří Wilder Kaiser v Kitzbühelských Alpách a je přístupná z vesnic Going, Ellmau, Scheffau, Brixen im Thale, Söll, Westendorf, Hopfgarten a Itter. Nejvyšším vrcholem celé oblasti je Hohe Salve (1829 m), odkud se spouštějí nejostřejší místní sjezdovky i lákavé terény na freeride. Pod Hohe Salve leží středobod celého resortu – Hexenwasser (1150 m), kde všudypřítomná košťata a loga s čarodějnicemi na každém kroku upozorňují, že se jedná o čarodějnické místo. Lyžaři a snowboardisté mohou ve SkiWelt vybírat z 288 kilometrů sjezdovek (35 kilometrů černých, 127 kilometrů červených, 126 kilometrů modrých), které propojuje devadesát lanovek a vleků. V Söllu je největší skiareál pro večerní lyžování v Rakousku – osvětleno bývá deset kilometrů sjezdovek. Čtveřici funparků a několik adventure tratí doplňují tři sáňkařské dráhy. Ojedinělou atrakcí pro rodiny je iglú vesnice Alpeniglu v Hochbrixenu.   

10. Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn 

  • 270 kilometrů sjezdovek 
  • V nadmořské výšce od 830 m do 2096 m  
  • Letošní sezona: 4. prosince 2021 až 18. dubna 2022  

V roce 2015 se salcburský komplex Saalbach Hinterglemm – Leogang novou lanovkou propojil s tyrolským Fieberbrunnem a vznikla druhá největší rakouská lyžařská oblast. Komu by nestačilo 270 kilometrů sjezdovek (18 kilometrů černých, 112 kilometrů červených, 140 kilometrů modrých), ten si může lyžařskou nabídku ještě rozšířit – skipas Ski Alpin Card představený předloni totiž kromě všech cirkusových svahů platí také na Schmittenhöhe v Zell am See a na Kitzsteinhornu v Kaprunu. Celkem tak zaručuje přístup na impozantních 400 kilometrů sjezdovek. Kromě toho Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn nabízí prakticky nekonečné terény pro freeride a moderní infrastrukturu, kterou téměř bez výjimky tvoří jen kabinkové a kryté sedačkové lanovky, přičemž ty páteřní jezdí přímo z centra městeček Saalbach a Hinterglemm. Zdejší specialitou je okruh nazvaný příznačně The Challenge s podtitulem Ski your limit: objet trasu o délce 65 kilometrů s převýšením 12 400 metrů a dvaatřiceti lanovkami zabere skoro celý den. Nevšední atrakcí jen několik kilometrů od Saalbachu je zimní stezka v korunách stromů s vysutým mostem. Skicircus je prvním alpským resortem, který se pyšní certifikátem Christophera Schraheho.      

Autor: Roman Zvarič

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky