kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Premium Ski » Zasněžené Vail: nekonečné výhledy na Rocky Mountains

Zasněžené Vail: nekonečné výhledy na Rocky Mountains

Vail Resorts
Foto: Vail Resorts
Americké Vail, jedno z nejrozsáhlejších lyžařských areálů na světě, slaví letos šedesátiny. Populární středisko v Coloradu leží uprostřed masivního pohoří Rocky Mountains a díky převýšení 1052 metrů nabízí areál rozmanitý terén s mírnějším klimatem ve spodní části, kde se nachází horské vesničky, až po vysokohorské klima s nekonečnými výhledy.

Nápad vybudovat v horském masivu lyžařský areál se zrodil v zimě roku 1957, kdy na horu Vail vylezli váleční veteráni z druhé světové války Pete Seibert a Earl Eaton a usoudili, že místo je na vybudování lyžařského resortu jako stvořené.

Skiareál nese jméno po inženýru Charlesovi Vailovi, který zde projektoval silnici přes průsmyk Vail Pass, a zpřístupnil tak doposud od civilizace odříznutou oblast, kterou v minulosti obývali indiáni z kmene Ute. V době druhé světové války se jižně od údolí nacházelo vojenské výcvikové středisko Camp Hale. V roce 1962 se tu rozjely první lyžařské vleky, resort byl povýšen na město a postupně se rozrůstala lyžařská infrastruktura, ubytovací kapacity i počty turistů, kteří každoročně dechberoucí horskou oblast přijížděli obdivovat.

Coloradské Vail je pravidelně dějištěm mistrovství světa v alpském lyžování. Milovníkům zimních sportů nabízí 317 sjezdovek a 33 nejmodernějších vleků a lanovek, které se neustále inovují a zdokonalují. Lyžařský areál je rozdělený na dvě části – přední a zadní stranu hory.

Back Bowls vs. Blue Sky Basin

Přední strana hory Vail je určená méně náročným lyžařům. Sjezdovky a svahy zde jsou upravovány několikrát denně, což je příslibem dokonalé jízdy v kvalitním terénu bez vyježděných ploten a boulí od rána až do večera. Užít si perfektní manšestr tak můžete, i když si chcete ráno trochu přispat. Lyžařský prostor na přední straně hory je rozdělen do sedmi oblastí – tzv. Back Bowls. Každá z oblasti je něčím specifická a nabízí terény, zábavní zóny a snow parky, které uspokojí lyžaře s nejrůznějšími nároky a požadavky. Stačí si jen vybrat.

V Mid Mountain si lyžování užijí jak začátečníci, tak rodiny s malými dětmi a atraktivní tu bývají zábavné programy pro děti i dospělé. Golden Peak je určený všem, kteří se učí v místní lyžařské a snowboardové škole, najdete tu závodní dráhu a snow park a konají se zde závody i zajímavé doprovodné akce. Odlehlejší oblastí je Northwoods Bowl, který si pro svůj rozmanitý terén nejvíce užijí středně pokročilí lyžaři. Neopakovatelné jsou tu jízdy v čerstvě napadnutém prašanu, po strmějších sjezdovkách i na širokých svazích vedoucích podél nekončících houževnatých lesních porostů. Game Creek Bowl je rájem pro všechny vyznavače jízdy v boulích, speciálně upravované sjezdové tratě tu mají různou obtížnost a rozkládají se na víc než velkorysém prostoru, který má rozlohu 80 hektarů. China Bowl je určená zejména pro lyžaře, kteří mají rádi výzvy – jde totiž o nestrmější oblast přední strany hory. Sun Up & Sun Down Bowl, jak už název napovídá, je pověstná ohromujícím panoramatickým výhledem na Vail a západy i východy slunce. Siberia & Mongolia Bowl nabízí neupravený, divoký a velmi rozmanitý terén, do kterého se vydávají ti nejodvážnější lovci prašanu.        

Na druhé straně hory Vail se nachází oblast Blue Sky Basin, která se od Back Bowls výrazně liší. Terény jsou zde o poznání strmější a určené jsou pro zkušené a pokročilé jezdce, kteří si dobrodružství mohou užívat při jízdách na značených tratích i mimo sjezdovku či v horských žlebech. Oblast je vyhledávaná také pro backcountry sjezdy.

Lyžování v Rocky Mountains

Západní pobřeží Spojených států je synonymem pro nejstrmější terény a nejhlubší sníh. Rocky Mountains neboli Skalnaté hory se v USA rozkládají na území sedmi států. Horské resorty jsou zde pověstné moderním a špičkovým vybavením a trvale dobrým počasím. Výjimkou není ani Vail, kde ročně nasněží v průměru téměř 900 centimetrů sněhu a sezona zde trvá kolem 160 dní. Nejvíce zde bývají vleky i sjezdovky vytížené během víkendů. Abyste si však mohli užít ježdění na maximum a nemuseli zbytečně stát ve frontě na kabinu či vlek, fungují ve skiareálu na několika místech umístěné informační tabule, které neustále informují o aktuálním stavu a délce čekací doby na jednotlivých vlecích a lanovkách. Žluté světlo signalizuje, že je vlek obsazen, zelené znamená, že jízda zde je volná.

Lyžařský areál Vail je opravdu rozsáhlý a projet ho během jednoho dne je nemožné. Navíc je zde spousta míst, která byste neměli minout, a bez plánování se to neobejde. Místo papírových mapek a luštění tras na tabulích resort nabízí k použití tzv. EpicMix systém, který dokonale pomáhá sestavit plán, jak smysluplně strávit den na svahu. Jednoduše si ho nainstalujete do telefonu a nejenže pomůže trasu naplánovat, ale také sleduje váš pohyb, najeté kilometry či dosažené převýšení. Najdete tu i řadu praktických informací – například o aktuálním počasí, stavu sjezdovky, již zmiňovaném vytížení lanovek a vleků nebo o tom, kde najdete nejbližší restauraci či stanoviště horské služby. 

Jak si užít après-ski

Když se lyžařský den nachýlí ke konci, nabízí Vail mnoho dalších aktivit pro dospělé i pro rodiny s dětmi. Užít si můžete posezení v některé z vysoko položených horských restaurací, sáňkování, jízdu na sněžných kolech nebo na sněžných skútrech, které tu mají pro dospělé a pro děti. Oblíbené jsou také túry na sněžnicích, a to díky tomu, že během nich dostanete možnost zblízka obdivovat okolní nedotčenou horskou přírodu, kterou vás provede jeden z místních zkušených průvodců.

Ohromující a nezapomenutelné jsou procházky po malebném městečku, které je rozděleno celkem na pět vesnic, mezi kterými se dá díky bezplatným skibusům pohodlně cestovat. Vail Village, Lionshead, West Vail, East Vail i Cascade nabízí dokonalé ubytovací zázemí a díky výhledům na majestátní hory také nezaměnitelnou atmosféru. Vesničky jsou z velké části určené pouze pro pěší, takže nic nebrání tomu si po celém dni na svahu udělat procházku a zaplout do příjemného baru, vybrat si z řady rozmanitých luxusních restaurací nabízejících místní i světové kulinářské speciality nebo si užít nákupy v obchodech, buticích či na místních tržištích. Den můžete zakončit také relaxační masáží nebo pobytem ve vířivce v jednom z mnoha místních wellness center.

Coloradské Vail je místem vskutku ikonickým. Ve městě je cítit ruch tepajícího života, území má zajímavou historii a celkový dojem dokreslují všudypřítomné ohromující Rocky Mountains a nekonečně čerstvý horský vzduch. Je to destinace, která má zvláštní a dokonalé fluidum. A nejsou to jen vyznavači lyžování, které to sem opakovaně táhne. Každoročně se tu na Vail Film Festivalu setkávají milovníci filmu a na přehlídce vážné hudby Bravo! Vail zase hudební nadšenci. Vail si v minulosti velmi oblíbil i americký prezident Gerald Ford, který si zde vystavěl rezidenci. Za dob jeho vlády se jí přezdívalo Bílý dům Západu.

Vail Resort v číslech

  • Lyžařské středisko Vail leží v nadmořské výšce 2475 m n. m.
  • nabízí lyžování s převýšením 1052 metrů
  • nejvyšší vrchol leží ve výšce 3527 m n. m.
  • průměrně zde každý rok nasněží 899 cm sněhu
  • délka sezony ve Vail trvá v průměru 160 dní
  • nejdelší sjezd nabízí trať dlouhou 6,4 kilometru
  • v provozu je zde 33 vleků a lanovek
  • lyžuje se na 317 sjezdovkách a celkové ploše 2140 hektarů
  • středisko Vail letos slaví 60 let od spuštění prvních vleků

Autor: Lucie Kafková

Galerie

Foto: Vail Resorts

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky