kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Školka, která mění zažité standardy. I v osvětlení.

Školka, která mění zažité standardy. I v osvětlení.

Zdroj: Halla

Novostavba Mateřské školy Doubek Svítkov získala jedno z pěti uznání poroty v soutěži Stavba roku Pardubického kraje 2021. Právem – ačkoli se jedná o poměrně malou školku, její realizace je precizní. A díky návrhu architektonické kanceláře Med Pavlík architekti a zkušenostem českého výrobce osvětlení Halla velmi citlivě osvětlená s ohledem na maximální péči o děti.

Plošně náročný objekt školky je přirozeně včleněn do zástavby rodinných domů a nápaditě řeší propojení vnitřních a venkovních prostor, akustiku, osvětlení i zastínění. Ačkoli má kancelář Med Pavlík architekti za sebou již více podobných projektů, tento byl její úplně první novostavbou mateřské školy a rovnou velkou výzvou. Od revoluce to totiž byla první novostavba mateřské školy v krajském městě Pardubic. Školka stojí v Polabské krajině a ta se vyznačuje mnoha zemědělskými plochami rozdělenými menšími remízky borovo-dubových lesů. Podle toho je zvolen i název školky – Doubek. Architekti zde proto pracují mimo jiné s dřevěným nábytkem, masivními dřevěnými dveřmi nebo podlahovými krytinami z přírodního kaučuku namísto PVC.

Zdroj: Halla

Architekti prostor doplnili kruhovými svítidly, aby docílili charakteru obytného, domácky příjemného a hravého interiéru. Z toho důvodu jsou svítidla ve třech různých rozměrech a nepravidelně rozmístěna po interiéru. Konkrétně jde o 60 kusů kruhových svítidel Halla Rundo. Ta splnila jak estetické nároky architektů, tak dostála i náročným technickým požadavkům. Jedním z nich byl i přívětivý index podání barev (Ra90) – je dokázáno, že takové světlo má pozitivní vliv na psychiku dětí.

„Jsem s vybranými svítidly velmi spokojený. Nechtěli jsme, aby na děti svítilo stejné světlo jako v kanceláři – hledali jsme takové, aby nebylo ostré, bílé.  Ačkoli výrobců podobných svítidel je více, líbilo se nám, že Halla při reálných světelných zkouškách prokázala skutečně vnímatelnou přirozenost podání barev svítidel.“ uvedl Tomáš Med.

Zdroj: Halla

Na výstavbu budovy, která vyrostla za zhruba 14 měsíců, se podařilo získat finanční podporu Evropské unie. Ta pokryla 51 milionů z celkových 63 milionů korun, za které byla školka nejen postavena, ale také moderně vybavena. Takto kvalitní projekt vznikl zčásti i proto, že se při jeho navrhování nepřemýšlelo, jak jej uzpůsobit vzhledem k potenciálním vypsaným dotacím. Byl velmi pečlivě vypracován tak, aby mohl vzniknout bez kompromisů i bez dotací. To, že dotace nakonec získal, bylo pro všechny příjemným bonusem.

Zdroj: Halla

„Mám z projektu velikou radost. Část svého studia jsem strávil na Západě, mám tam kamarády a kolegy architekty a vím, s jakými materiály mohou pracovat oni a v jaké kvalitě. Pořád jsem říkal, proč by měly české děti, oproti například rakouským, žít ve formaldehydu? Není k tomu jediný důvod. Všichni jsme v EU a měli bychom mít stejně dobré podmínky.“ říká Tomáš Med.

Autor: Halla

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky