kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Tiché dřevo ve službách kvalitního pracovního prostředí

Tiché dřevo ve službách kvalitního pracovního prostředí

Představy o moderním pracovním prostředí se rychle mění a jedním z klíčových faktorů pohodlí a efektivity v kanceláři je ticho. Hluk v práci totiž zásadně ovlivňuje zdraví, vyvolává únavu, neklid a snižuje schopnost soustředění. Mají-li být lidé v práci spokojení, potřebují funkční prostor, kde se zároveň budou cítit komfortně. 

Hluk v pracovních prostorech, kde trávíme významnou část dne, má mnohem větší dopad, než si mnozí uvědomují a připouští. Mnoho mezinárodních studií potvrdilo, že přetrvávající ruch působí na lidský organismus jako nadlimitní zátěž, která vede ke snížení koncentrace, vnitřnímu napětí, podrážděnosti a tím ovlivňuje kvalitu práce. Dokonce se uvádí, že hluk předběhl faktory jako je dlouhá cesta do práce, čerstvý vzduch nebo dostatečný přísun denního světla.

Komfort v práci na prvním místě

Optimální prostorová akustika rozhodně už není výsadou jen profesionálních hudebních studií a koncertních sálů.  Akustická pohoda je dnes nezbytná v kancelářích, zasedacích místnostech a dalších veřejných prostorách. Protože kancelář, to už není jen stůl, židle a počítač. Zvlášť mladá generace ji nevnímá pouze jako místo, kam chodí vykonávat své povolání. Je si vědoma, že zde tráví značnou část pracovního týdne a toto prostředí ovlivňuje jejich výkonnost i zdravotní stav. Co z toho plyne? Hlavně to, že komfort zaměstnanců je stále důležitější. To, jak se zaměstnanec cítí v práci, značně ovlivňuje jeho produktivitu a tím i profit celé firmy. Vydělávání peněz již není jediným benefitem, na který zaměstnanci slyší. A díky tomu firmy komfort pracovního prostoru začínají brát velmi vážně i u nás.

I když je vnímání hluku do jisté míry subjektivní záležitostí, norma stanovuje hygienické limity hluku pro různé typy pracovišť. Pro potlačení nepříjemných zvuků v kancelářích se nejběžněji používají stropní a stěnové akustické obklady. Jejich hlavním účelem je zlepšit prostorovou akustiku v interiéru, to znamená vylepšit srozumitelnost mluveného slova, minimalizovat nežádoucí ozvěny, snížit celkovou hlučnost a tím vytvořit příjemnější pracovní prostředí.  Účinné odhlučnění mohou zajistit i různé typy paravánů, kterými se oddělují např. tiskárny, odpočinkové zóny nebo i jednotlivá oddělení.

Počítat s akustickými opatřeními by měla každá firma bez ohledu na to, zda se jedná o výstavbu nových kanceláří nebo o rekonstrukci stávajících prostor. Prostorová akustika by měla být řešena již v úvodní fázi každého projektu, ale z důvodu tlaku na nízkou cenu bývá často ze strany investorů opomíjena. A přitom designový trend dnešní doby, který se vyznačuje používáním převážně hladkých odrazivých povrchů, jakými jsou především sklo a pohledový beton, působí na akustiku kancelářských prostor velmi negativně. Dobrou zprávou je, že i v případě, kdy se na akustiku v počáteční fázi projektu zapomnělo, existují řešení, která umožní akustickou kvalitu zlepšit dodatečně. S pomocí zkušených architektů a odborníků na prostorovou akustiku lze vytvořit téměř v jakékoli fázi prostor, v němž se snoubí vysoké nároky na estetiku i funkci, říká Jiří Oslizlo, předseda představenstva společnosti vyrábějící akustické panely NOVATOP.

Pokles výkonu o 6 % v důsledku hluku

Pracovníci by měli v průměru trávit 60 % času soustředěným výkonem, aby mohli efektivně vykonávat svou každodenní práci. Rušivé vlivy zpomalují produktivitu. Pracovníkovi trvá v průměru 25 minut, než se vrátí k původnímu úkolu po přerušení, a dalších osm minut trvá, než pracovník dosáhne stejné úrovně soustředění. Výkonnost se při úkolech vyžadujících soustředění právě v tichém prostředí zvyšuje až o 50 %.

Hluk také snižuje paměť. Kancelářský hluk, zejména řeč v pozadí, způsobuje subjektivní poruchy a zhoršuje výkon v úlohách verbální krátkodobé paměti i pracovní paměti. Nejenže způsobuje nespokojenost, ale je spojen se zvýšeným stresem a sníženou schopností spolupráce. Lidi pak potřebují více času k dokončení úkolu.

Dřevo ve službách akustiky

Současné poptávce ve stavebnictví vládnou trendy vyznačující se preferencí přírodních a udržitelných materiálů. „A to nám hraje do karet,“ říká Jiří Oslizlo a dodává: “Naše akustické panely NOVATOP vyrábíme pouze z přírodního masivního dřeva.  Každý kus dřeva je už ze své podstaty jedinečný, zároveň je to tak univerzální materiál, který se hodí do různých stylů interiérů, od moderních a minimalistických po tradiční i rustikální. Navíc může pozitivně ovlivňovat pocity a náladu lidí. Bonusem je charakteristická vůně dřeva, kterou postřehne snad každý nově příchozí.“

Zkušenosti s implementací dřevěných akustických řešení již dávno nejsou jen teoretické. Příkladem jsou doma i ve světě nejen kancelářské budovy, ale i školy, koncertní sály, sakrální stavby nebo obřadní síně. Akustika se začíná řešit v restauracích, obchodech, sportovištích, wellness centrech, protože lidem dochází, že jsou takřka nepřetržitě vystaveni působení hluku, ať už pracují, cestují, nebo relaxují.

Pokud se podíváme na dnešní moderní interiéry, pak v nich moc „měkkých“ materiálů, které pohlcují hluk a zpříjemňují akustiku, nenajdeme, vysvětluje Michal Kotlas, vedoucí architekt týmu Prodesi/Domesi. „Akustické panely NOVATOP jsou proto pro nás skvělou volbou. Jejich využití nacházíme v rodinných domech, kancelářích, školských stavbách a dalších. Díky těmto panelům vylepšujeme prostorovou akustiku a zároveň dostaneme do interiéru pohlcující materiál, který ruší nepříjemné ozvěny, přispívá ke zlepšení a srozumitelnosti při mluvení, poslechu hudby. Sami jsme si osobně akustické panely vyzkoušeli při instalaci v našich kancelářích a v jednom z našich vzorových domů. Tato zkušenost nám pomohla a ujistila nás ve smyslu využití těchto panelů v našich projektech, kde s panely hojně pracujeme,“ upřesňuje architekt.

Vývoj v oblasti akustiky v kancelářích nabízí široké spektrum možností pro vylepšení pracovního prostředí a zvyšování produktivity. Výběr vhodného akustického řešení by měl být promyšlený a přizpůsoben konkrétním potřebám daného pracoviště. Akustiku lze měřit a predikovat už ve fázi projektu a dosáhnout tak optimálního výsledku, jsou na to velmi sofistikované softwary. Najít rovnováhu mezi estetickými požadavky a funkčností je dost zásadní, proto se doporučuje konzultovat projekty s odborníky, aby se následná řešení zbytečně nekomplikovala a neprodražovala. Prostorová akustika je jednou z nejnáročnějších disciplín patřících k vědnímu oboru stavební akustiky a vzhledem k tomu, kolik času uvnitř budov trávíme, měla by to být důležitá součást parametrů vykazujících zdravé vnitřní prostředí.

 „V posledních dvou letech zaznamenáváme velký zájem o dřevěné akustické panely i v Čechách, díky kreativitě architektů vznikla už celá řada velmi krásných a funkčních projektů, které inspirují k dalším aplikacím .Naše panely je možné použít v novostavbách, při rekonstrukcích, ale i do již hotových interiérů, protože instalace je rychlá a čistá a může probíhat i za provozu,“ uzavírá téma Jiří Oslizlo.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky