kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Art of living » NFT a trh s uměním

NFT a trh s uměním

Matej Martinec, Symbiosis, v 2019
Matej Martinec, Symbiosis, v 2019. Foto: Se svolením The Chemistry Gallery
V půlce března mediálním prostorem zarezonovala zpráva, že umělec Beeple prodal své dílo Everydays: The First 5000 Days v aukční síni Christie’s za 69,3 milionu dolarů, což je třetí nejvyšší cena za dílo žijícího umělce prodané v aukci. Proč je kolem toho takový poprask?

Protože Beeplovo dílo je NFT dílo, konkrétně digitální koláž zahrnující 5000 jedinečných uměleckých děl vytvořených digitálním umělcem Mikem Winkelmanem, nyní známým jako Beeple, která umělec vytvářel každý den po dobu třináct a půl roku.

Beeple se tak zařadil mezi umělce, kteří jsou na vrcholu již několik desítek let, jako Jeff Koons, David Hockney nebo Gerhard Richter.  Navíc se jedná o aukční světový rekord pro digiart a nejvyšší cenu dosaženou v aukci online.  Od té doby fenomén NFT získává na významu nejenom ve světě umění, ale v celém odvětví collectibles, sportu nebo médií.

Co je to NFT

Pokud si kupuji NFT, je důležité vědět, co si kupuji. NFT je zkráceně non-fungible token, což překládáme jako nezastupitelný token. NFT je zjednodušeně jedinečný elektronický identifikátor, který je nezaměnitelný, tedy toto je rozdíl od kryptoměn.

NFT potvrzuje vlastnictví jakéhokoli digitálního aktiva – videa, digitálního obrazu a podobně a je to jednotka dat na blockchainu. Tedy vaše jméno je prostřednictvím certifikátu vlastnictví zaznamenáno na blockchainu, který si můžete představit jako zabezpečenou digitální knihu.

Koupě NFT a autorská práva autora

Koupí NFT by se měl kupující stát vlastníkem NFT, pokud byl vlastníkem jeho tvůrce, avšak je třeba si uvědomit, že NFT je pouze uvedená digitální informace (jednotka dat) dohledatelná na blockchainu. Avšak kupující se bez dalšího nestává vlastníkem původního uměleckého díla ani majitelem nebo vykonavatelem autorských práv autora původního díla. Práva kupujícího jsou tedy velmi zásadně limitována autorskými právy umělce, mimo jiné právem na to, jakým způsobem lze dílo sdělovat veřejnosti, rozmnožovat, užít…  Pokud by měl mít kupující taková práva, musel by mu je udělit původní autor nebo vykonavatel majetkových autorských práv, a to na základě právního úkonu dle příslušného práva, obvykle formou licence.

PLICE #02100, Tomáš Vavříček. Foto: Se svolením The Chemistry Gallery

NFT – nástroj pro umělce a galerie  

Domnívám se, že budoucnost NFT je v jeho původní myšlence, že umožní umělcům tokenizací díla, které vytvořili, mít nad existencí a užitím jejich díla kontrolu, snadněji je prodávat a chránit je před neoprávněným užitím. Stejně tak by NFT mohla pomoci v překonávání vzdáleností mezi autory a sběrateli.

Z tohoto důvodu jsou velmi zajímavé aktivity galerií i samotných umělců respektující původní myšlenku NFT a vedoucí k využití NFT a blockchain technologie v umělecké tvorbě.

Damien Hirst vytvořil pro NFT nový projekt, který se nazývá Currency (Měna) a zahrnuje 10 000 olejomaleb, které jsou nyní na NFT.  Se světem NFT koketují i Takashi Murakami, který volí cestu opatrného poznávání, Jeremy Deller nebo Jeff Koons.

V českém prostředí se též objevují různé aktivity spojené s NFT nebo blockchain technologií.

Projekt Street Gallery v říjnu ve výloze The Chemistry Gallery v Praze na Letné představil digitální tvůrce, jejichž díla budou nabízena prostřednictvím NFT. Vybraná digitální díla byla k vidění na ploché televizi, která pro tento účel získá speciální retro podobu. Galerie poukazuje na analogii mezi běžnými výlohami, které v televizi nabízejí spotřební produkty, a prezentací současného digitálního umění v galerijní výloze, kde digitální umění přinutí člověka se zamyslet jak nad formou, tak obsahem sdělení konkrétního umělce.  Galerie představila v rámci tohoto projektu Dalibora Cee, Tomáše Vavříčka, Notreal Virtual a další.

První NFT zkušeností The Chemistry Gallery byla výstava malířky Iry Svobodové, která na červnovou výstavu Paperwork vytvořila šest statických a jedno pohyblivé NFT, která vycházejí ze série šesti obrazů Papercurve Move zachycujících pohyb papíru v různých fázích. Toto pohyblivé NFT skončilo spolu s obrazy ze série Papercurve Move v jedné z největších českých sbírek současného umění.

Vzestup prodeje NFT

Zatím je prodej uměleckých NFT děl na vzestupu. Boom NFT nastal na jaře 2021 v situaci, kdy většina kulturních institucí je více či méně omezena pro prezenční návštěvu opatřeními v důsledku pandemie covid-19, a proto se přesouvají do online světa, kde se k původním klasickým sběratelům přidává úplně nové publikum, technologicky zdatné, které se však většinou s trhem umění setkávalo spíše zřídka.

V tomto ohledu je zajímavé podívat se na to, jaká byla struktura kupujících při prodeji díla Beeple. Přihazujících bylo celosvětově aktivních 33, věková struktura přihazujících byla z šesti procent z tak zvané generace Z (tedy ročníky narození 1997–2012), 58 procent z nich byli mileniálové (ročníky narození 1981–1996), 33 procent tvořila generace X (1965–1980) a jen tři procenta baby boomers (1946–1964). Finální kolo příhozu však sledovalo 22 milionů návštěvníků online (zdroj: Christie´s). Celých 91 procent tvořili zcela noví zájemci, kteří dříve v aukční síni nedražili, tedy při prodeji nebyli téměř zastoupeni zkušení sběratelé umění.

Vypadá to, že kupující nyní spíše nakupují NFT v aukci s vidinou růstu jeho ceny a možnosti jeho prodeje v budoucnu. Však také dílo Beepla koupil Metakovan, což je pseudonym zakladatele finanční společnosti Metapurse, největšího fondu NFT na světě, který k tomu uvedl, že „…když pomyslíte na vysoce ceněné NFT, bude těžké toto porazit. A tady je důvod – představuje třináct let každodenní práce. Techniky jsou replikovatelné a dovednost je překonatelná, ale jediná věc, kterou nemůžete digitálně hacknout, je čas. Toto je korunní klenot, nejcennější umělecké dílo pro tuto generaci. Má hodnotu jedné miliardy dolarů“. (zdroj: Christie´s)

Matej Martinec, Symbiosis, v 2019. Foto: Se svolením The Chemistry Gallery
Matej Martinec, Symbiosis, v 2019. Foto: Se svolením The Chemistry Gallery

NFT – na co si dát pozor

Je třeba být při nákupu NFT děl obezřetný. Je velmi zásadní, jaká díla jsou tokenizována. Je velký rozdíl mezi tím, zda si pořídíte dílo renomovaného umělce v podobě NFT, nebo upravený obrázek Nyan Cat na NFT. Toto zatím globální trh vzhledem k ceně zcela nerozlišuje. Vedou se diskuze o umělecké hodnotě takových děl a jejich ceně, a zda se současné ceny potvrdí v čase nebo se naopak ukážou jako jedna velká cenová bublina.

Tokenizace jako taková nebrání tomu, aby byl samotný digitální soubor dále reprodukován a šířen. Koncem dubna 2021 muselo tržiště OpenSea stáhnout z aukce NFT kresbu Jeana-Michela Basquiata, Free Comb with Pagoda (1986). Zjistilo se totiž, že nabízené NFT pravděpodobně porušuje autorská práva, jelikož správci autorovy pozůstalosti potvrdili, že prodávající nemá licenci nebo jiná práva k dílu, přestože tržiště v podmínkách prodeje NFT tvrdilo, že „práva na reprodukci a autorská práva budou prodána nejvyššímu příhozu navždy“.

Tedy v tomto směru je třeba stejně jako u hmotného umění prověřovat, co si vlastně kupujete a jaké jsou limity další prezentace zakoupených NFT děl. Jelikož tokenizovat lze v podstatě cokoliv, tedy i díla, která původce tokenu sám nevytvořil, ve směru autentifikace původního díla připojeného k NFT nám NFT nebo blockchain technologie zatím výrazněji nepomáhá, naopak zde vzniká téma autorskoprávní ochrany původních děl, která jsou tokenizována.

A dále je třeba vzít v potaz likviditu NFT uměleckých děl, jak se bude znovu vyvíjet v čase a jak složité bude hledat pro dané NFT kupující. S ohledem na to, že je NFT token, je třeba zvažovat i kybernetická rizika a hrozby.

Autor: Daniela Kozáková

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky