kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky
pokročilé vyhledávání

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
našli jsme 0 Výsledek

Estate.cz » Lifestyle » Barbaři u bran úspěchu. Jak KKR změnila pravidla investování

Barbaři u bran úspěchu. Jak KKR změnila pravidla investování

Investoři z KKR se zapsali do historie, dnes patří k vůbec nejúspěšnějším

Když KKR jako malá soukromá investiční společnost vznikala, byli u toho tři zakladatelé se základním kapitálem 120 tisíc dolarů. Díky schopnostem, píli a zásadám se Henrymu Kravisovi a Georgovi Robertsovi podařilo nejen uspět, ale přepsat dějiny investování a stát se postavami, o kterých se píší knihy a točí filmy. Dnes má jejich impérium KKR globální působnost, spravuje aktiva za několik set miliard dolarů, jeho pobočky najdete ve více než dvaceti státech všech kontinentů a tržní kapitalizace dosahuje téměř 75 miliard dolarů.

V květnu roku 1976, kdy investiční firmu Kohlberg Kravis Roberts & Co. zakládali, se Kravis, Roberts a Jerome Kohlberg Jr. už dobře znali. Kravis s Robertsem jsou bratranci, kteří pracovali v investiční bance Bear Stearns, kde byl Kohlberg Kravisovým mentorem. Společně se také věnovali private equity a viděli v tom velkou příležitost a potenciál. Když si o dva roky dříve vyhlédli jako investici společnost Boren Clay Products of Greensboro, chtěli ji uskutečnit v rámci Bearn Stearns. Plán byl, že ji získá nová firma pojmenovaná KKR, ve které by polovina připadla bance, ta druhá pak pánům Kohlbergovi, Kravisovi a Robertsovi.

„Buď tady pracuješ a děláš, co ti řekneme, nebo se seber a běž někam jinam,” byla odpověď, které se Kravisovi dostalo od Cy Lewise, partnera Bearn Stearns. Protože ale trojice svým plánům opravdu věřila, s bankou se rozloučila a založila vlastní firmu zaměřenou na dlouhodobé investice s investičním horizontem pět až deset let. Kohlberg do projektu vložil 100 tisíc dolarů, Kravis a Roberts každý 10 tis. USD.

Rekordní převzetí

„Do roku 1976 jsme toho udělali dost, abychom měli pocit, že to skutečně dokážeme sami. Proto jsme odešli,” vzpomínal po letech na zlomový okamžik Roberts. KKR začínala jako soukromá investiční společnost zaměřená na americký trh, časem se rozrostla do velikosti globální firmy investující po celém světě.

„Zaměřte se na to, co můžete ovládat,“ vysvětlil důvod úspěchu společnosti Kravis. A právě tento přístup byl také tím, co stálo v roce 1988 za v té době největší leveraged buyout (LBO) transakcí na světě. Už o rok dříve Kohlberg KKR opustil a tak bylo spektakulární převzetí v té době 19. největší americké společnosti RJR Nabisco plně v režii dvojice Kravis-Roberts. Než k akvizici došlo, absolvovalo vedení KKR (název zůstal nezměněn i po Kohlbergově odchodu) řadu rozhovorů s výkonným ředitelem RJR Nabisco Rossem Johnsonem. Dozvědělo se od něj, že by s pomocí investorů firmu sám rád koupil a dal nabídku v hodnotě 70 dolarů za akcii. Podle Kravise s Robertsem byla ale reálná cena nad 100 dolary.

„Pracovali jsme celý víkend a v pondělí odpoledne jsme poslali nabídku ve výši 90 dolarů za akcii. Byl to velmi špatně řízený podnik, který měl neuvěřitelný potenciál. Měli jsme obavy z tabákového průmyslu, ale šlo o stroj na peníze,” vzpomínal Kravis. Společnost RJR Nabisco totiž vznikla fúzí dvou obrovských společností, kde se jedna část zaměřovala na tabákový průmysl (vlajkovou lodí byly cigarety Camel), druhá na potravinářství (např. sušenky Oreo).

Začala přetahovaná zájemců o podnik, jejímž výsledkem bylo, že RJR Nabisco převzala KKR díky své nabídce 112 dolarů za akcii. Firma tak za akvizici zaplatila 30 miliard dolarů! Tolik peněz k dispozici neměla a k zaplacení ceny využila v té době rekordní LBO. KKR si na akvizici vypůjčila a ručila získanou společností. Díky tomu, že RJR Nabisco generovala dostatečné cash flow, bylo následně z čeho půjčku splácet. Samotná KKR do transakce vložila něco málo přes 15 mil. USD. Možná Kravis s Robertsem nebyli první, kteří tento model při získání společnosti použili, rozhodně ale byli rekordmany ve výši podobné transakce.

Nechtění hrdinové

Vznikla o ní i kniha Barbarians at the Gate (Barbaři u brány) autorů Bryana Burrougha a Johna Helyara, která podrobně bitvu o převzetí RJR Nabisco popisuje. Později se dočkala i filmového zpracování. Samotní majitelé ale z akvizice příliš nadšení nebyli. „Nakonec to byla mizerná investice, ale skvělá zkušenost. Hodně jsme toho ve firmě zlepšili. Chtěli jsme ji znovu rozdělit na samostatnou tabákovou a potravinářskou firmu, ale museli jsme s tím čekat pět let, abychom nemuseli platit obří daň,” vysvětlil Kravis, podle kterého se převzetí dostalo větší publicity, než si zasloužilo. Nelíbil se mu také název, který kniha i film nesly.

Akvizice RJR Nabisco sice nepřinesla očekávané výsledky, ale přístup, který KKR aplikovala, fungoval. KKR se specializovala na identifikaci společností s potenciálem pro významné zlepšení a růst. Podle Kravise je klíčem k úspěchu pochopení odvětví a schopnost najít společnosti, které mohou být přeměněny na lídry trhu. Tato filozofie je zřejmá v jejich strategickém přístupu k LBO a dalším investičním aktivitám, kde KKR kombinuje finanční kapitál s odbornými znalostmi managementu, aby došlo k maximalizaci hodnoty pro všechny zúčastněné strany.

Investiční filozofie KKR, která klade důraz na dlouhodobou hodnotu a etický přístup k podnikání, se stala základem jejího globálního úspěchu. Dnes, s aktivy přesahujícími půl bilionu dolarů KKR, jež v roce 2010 vstoupila na burzu, stojí v čele odvětví, které sama pomohla formovat. Nejenže zpřístupnila kapitál pro společnosti potřebující restrukturalizaci nebo expanzi, ale také přinesla inovativní způsoby řízení a strategické poradenství, které transformovalo celé průmyslové odvětví. Mezi nejvýznamnější transakce KKR patří převzetí energetické společnosti TXU Corporation. V roce 2007 ji v rámci investice, které se jako koinvestor účastnil i Warren Buffett, získala při dodnes  největším úspěšně realizovaném LBO v hodnotě 45 miliard dolarů. Jde o příklad akvizice, která kromě toho, že přinesla významný finanční zisk, také demonstruje schopnost KKR vytvářet hodnotu přesahující čistě finanční aspekty.

Jak firma postupně expandovala za americké hranice a svou  globální přítomnost posilovala investicemi v Evropě, Asii a jinde, dokazovala tím, že její investiční model je aplikovatelný a úspěšný v různých ekonomických a kulturních kontextech. Jen za loňské 3. čtvrtletí tržby KKR dosáhly 5,07 mld. USD (meziročně vzrostly o 175 %), výnos na akcii 1,64 USD (+4000 %) a čistá zisková marže 29,37 % (+983 %). Mezi její portfoliové společnosti patří například Axel Springer, Epic Games, GfK, Ness, Viasat nebo Wella. K úspěchu KKR přispívá také česká firma vhosting zakladatele a CEO Damira Spoljariče. Na společnost poskytující hostingové služby spoléhají dvě třetiny české e-commerce. V Česku a na Slovensku je vhosting největším hráčem, proto zaujal německou společnost Contabo, která ho za několik set milionů korun v roce 2020 koupila. Sama se o dva roky později stala součástí impéria KKR, která je jejím významným investorem.

Podělit se o úspěch

„Abyste byli dobrým investorem, musíte mít dostatek představivosti, abyste si uvědomili jak vypadá budoucnost. Musíte také rozvíjet smysl pro lidi. Jsou to jednotlivci, kteří dělají rozdíl mezi dobrou nebo špatnou investicí, alespoň podle mých zkušeností. Umět si o lidech udělat správný soud je mnohem důležitější než všechny finanční analýzy, které mladí lidé dělají dnes,” je přesvědčen Roberts a vysvětluje, proč je podle něj důležité, aby na úspěších firmy profitovali i její zaměstnanci.

Že se tak v případě KKR děje i v praxi dokazuje příklad společnosti CHI, která vyrábí vysouvací garážová vrata. Když ji KKR získala, dostali všichni zaměstnanci firmy certifikát, který si mohli nechat proplatit při odchodu KKR ze společnosti. Když k tomu v roce 2022 došlo, všech 800 zaměstnanců získalo v průměru kolem 175 tisíc USD. „Jsme velkým zastáncem toho, že každý vlastní kapitál,” vysvětlil postoj KKR Kravis. Pro firmu totiž ještě nad ziskem stojí její hodnoty v podobě týmové práce, integrity a odpovědnosti. Díky tomu, že zaměstnanci ví, že firma se s nimi o svůj úspěch podělí, motivuje je to k tomu, aby přicházeli s nápady na zlepšení.

I když Kravis a Roberts v roce 2021 odstoupili z pozic výkonných ředitelů, dál zůstávají na postech spoluvýkonných předsedů společnosti. Podobný model, kdy firmy řídí dvojice šéfů, se totiž KKR osvědčil. „Myslím si, že diverzita je dobrá věc, protože přivádí další lidi s jiným zázemím, aby přemýšleli o problémech, které máte. Začali jsme proto s tímto modelem v 50 společnostech v USA ve kterých má KKR rozhodující podíl a na které může mít vliv. Každá společnost musí mít alespoň dva různé ředitele. Máme tedy více než sto různých ředitelů v 50 společnostech. Plus naše vlastní představenstvo je různorodé a bude se postupem času stále více lišit. Důvod, proč to udělat, je ten, že tak dosáhnete nejlepších výsledků,“ myslí si spoluzakladatel KKR Roberts.

Týmová práce a široké zapojení partnerů na mnoha různých úrovních je ostatně základem, na kterém KKR vznikla. Po celou dobu si zakládá na tom, že každý ve firmě má být odměněn za úspěšnou transakci, bez ohledu na to, jaký byl právě jeho podíl. „Jediný rozdíl je v tom, že jsme začínali ve třech a dnes máme více než 2 500 lidí, spravujeme majetek přesahující půl bilionu dolarů a kanceláře máme ve více než dvaceti městech po celém světě,“ uzavírá Kravis, kterému se společně s bratrancem povedlo z KKR vytvořit nejen investičního giganta, ale také firmu zajímavou pro investory hledající společnost s dlouhodobým investičním horizontem, silnou korporátní kulturou a schopností generovat dlouhodobě a stabilně vysoce nadprůměrné výnosy.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky