kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Chorvatsko: Jedna dovolená nestačí

Chorvatsko: Jedna dovolená nestačí

Chorvatsko
Foto: Aleksandar Gospić
Tyrkysové moře, rozmanitá krajina, pradávné historické památky, skvělá kuchyně, mimořádně přátelští místní lidé i VIP služby a infrastruktura. Ať už odpočíváte na pláži, procházíte se středověkým centem města, nebo se plavíte na jachtě, v Chorvatsku snadno získáte pocit, že čas plyne tak nějak pomaleji.

Letní dovolená je nejlepší medicínou pro tělo i mysl. Jedině na cestě daleko za hranice všedních dnů – geograficky i pocitově – člověk dokáže aspoň na chvíli úplně vypnout, zapomenout na všechny povinnosti, stres a dobít baterie. Neexistuje mnoho příjemnějších okamžiků, než je pozdní odpoledne prosluněného dne na plážovém lehátku se sklenkou vína nebo míchaným drinkem, panoramatickým výhledem na moře a soundtrackem tvořeným hučením vln a štěbetáním racků. Právě pro takové momenty je Chorvatsko se svými plážemi a více než dvěma tisíci hodinami slunečního svitu za rok ideální destinací. Kromě trojkombinace moře, slunce a pláže toho však návštěvníkům nabízí mnohem víc.     

Letní destinace číslo jedna

Díky příznivému klimatu i vhodné vegetaci byla oblast dnešního Chorvatska osídlena již v antickém období. Celá řada měst stojí na základech dávných řeckých kolonií (Vis, Hvar, Trogir) nebo na rozvalinách sídel římského impéria (Zadar, Pula, Sisak, Vinkovci). Vinkovici na východě Chorvatska je vůbec nejstarším nepřetržitě osídleným městem na starém kontinentě. Jeho historie se píše přes 8300 let a nejen archeologové se ve Vinkovci cítí jako v ráji. Dnes tato města, v jejichž centrech se vine spleť dlážděných uliček a restaurace se zahrádkami, střídají umělecké krámky a galerie. Kombinují nezaměnitelnou středomořskou atmosféru s dávnou historií i špičkovou turistickou infrastrukturou.

Chorvatsko se dělí na šest regionů, přičemž každý z nich má odlišnou kulturu, historii i vegetaci. Z České republiky je snadno dostupné autem – využít lze také letecká či železniční spojení – a relativně hustá dálniční síť usnadňuje vnitrostátní přesuny i na velké vzdálenosti. I proto představuje Chorvatsko pro rodiny s dětmi, páry, skupinky přátel nebo seniory z řady evropských zemí letní destinaci číslo jedna.

Chorvatsko
Foto: Hrvoje Serdar

Tisícovka ostrovů

Bezpočet památek v historických centrech měst i takzvaně in the middle of nowhere. Exotické rostliny nezvyklých vůní. Lidové slavnosti a kulturní akce. To vše láká k objevování stejně jako více než tisícovka ostrovů a pobřeží s mnoha útesy a zálivy, které je v přilehlých zeměpisných šířkách a délkách bezkonkurenčně nejrozmanitější.

V posledních letech rychle přibývají prvotřídní VIP zážitky a služby – michelinskými hvězdami ověnčené restaurace, excelentní resorty a luxusní charterové jachty. Ultramoderní hotely od předních architektů – bez ohledu na to, zda jsou situované v palácích v přístavních čtvrtích měst, tyčí se na osamělém útesu nebo jsou zasazené mezi olivovými háji – nabízejí špičkový servis, jedinečné gurmánské speciality a personalizované služby včetně wellness a SPA procedur šitých na míru.

Vnímat léto všemi smysly 

Zážitkům i z té nejlepší kuchyně se vyrovná působivá krajina, a zejména ohromující západy slunce, při kterých se mořská hladina postupně barví do temně rudé barvy. Podívaná na tuto scenerii je stejně návyková jako podvečerní procházky po oblázkových, písečných i kamenitých plážích či relax v open–air barech jen pár metrů od moře. Tady lze léto vnímat všemi smysly.

Obzvlášť příjemné jsou letní dny na jachtě, na které můžete objevovat osamělé ostrovy i pobřeží, kde liduprázdné a pouze z moře přístupné pláže a skryté zátoky střídají drsné skály, svěží vinice a voňavé olivové háje. Zdejší vody patří mezi nejčistší ve Středozemním, respektive Jaderském moři. Luxusní jachty s plným servisem a posádkou si lze pronajmout v řadě přístavů podél dlouhého chorvatského pobřeží.

Chorvatsko
Foto: Hrvoje Serdar

UNESCO v Chorvatsku 

Za podrobný průzkum stojí také vnitrozemí. Desetina chorvatského území je chráněnou oblastí a půvabná, zároveň však nespoutaná chorvatská krajina láká na množství proslulých i méně známých skvostů. Milovníci výletů do nedotčené přírody –  ta zdejší je domovem mnoha druhů vzácné fauny, jako supů bělohlavých, divokých koní nebo medvědů hnědých – mohou navštívit celkem osm národních a dvanáct přírodních parků.

Velmi atraktivní lokalitou jsou zlaté pláně Slavonie, kde se prostírá park Kopački Rit, Geopark UNESCO Papuk, Lonjsko Polje a Žumberak. Kopce zde pokrývají více než půltisíciletí staré dubové lesy Nejznámějším z přírodních parků jsou Plitvická jezera, oblast hustých lesů a zvláštními průtoky propojených jezer s bezpočtem úchvatných vodopádů a jeskyň. Tento park je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, kam patří i několik chorvatských historických památek. Ať už je to Diokleciánův palác ve Splitu, Staré město v Dubrovníku, Katedrála sv. Jakuba a pevnost sv. Mikuláše v Šibeniku, planina Stari Grad na ostrově Hvar, Biskupský komplex v Poreči s bazilikou svatého Eufrazia, historické město Trogir, nebo benátské obranné stavby v Zadaru.

V poklidu i aktivně 

Dovolená v Chorvatsku se dá prožít také v rychlejším tempu. Po celé zemi se vinou tisíce kilometrů cyklostezek. Královnou pěších tras všech obtížností vedoucích často do horských oblastí je Via Adriatica (tzv. Napoleonova stezka), která míří z mysu Kamenjak u Puly na Istrii až na mys Oštro u Prevlaku na jihovýchodě země.

Rozmanitá sportoviště jsou na každém kroku a širokou nabídku outdoorových aktivit doplňuje lezení, trail running, jízda na kajaku i další vodní sporty a samozřejmě potápění. Ještě více adrenalinové zážitky pak slibuje rafting (třeba na řece Cetina), windsailing nebo jízda na motorce po úzkých silničkách v jen řídce obydlených pohořích.

Milovníci golfu si mohou užít hru na několika hřištích, z nichž nejlepším je podle expertů Golf Adriatic na Istrijském poloostrově. Nad Terstkým zálivem ho navrhli rakouští architekti Deithard Fahrenleitner a Barbara Eisserer.

Letní dovolená v Chorvatsku se dá prožít v poklidu i aktivně, záleží jen na osobních preferencích, v každém případě je však dobré prožít ji naplno. Tomu napomáhají sympatické a stále častější cedule v plážových barech i jiných podnicích oznamující: Promiňte, nemáme wifi. Dáváme přednost tomu, abyste spolu mluvili. Možná také díky tomuto skvělému nápadu budete na dovolenou v Chorvatsku dlouho vzpomínat a do země moře a hor se rádi vracet.     

Michelinská desítka

V Chorvatsku není nouze o prvoligové kulinářské zážitky. Jen v průběhu loňského roku získaly tři další chorvatské restaurace michelinskou hvězdu. Nebo v Rijece, Alfred Keller ve městě Mali Lošinj a Agli Amici v Rovinji rozšířily počet podniků pyšnících se touto poctou na rovných deset. Již dříve oceněné restaurace Pelegrini v Šibeniku, 360º v Dubrovníku, Monte v Rovinji, Noel v Záhřebu, Draga di Lovrana v Lovrani, Boškinac v Novalji a LD Terrace na Korčule si michelinské hvězdy udržely.

Autor: Petra Vorelová

Galerie

Foto: Ivo Biocina, Indux Media D.O.O., Bojan Haron Markicevic, Luka Esenko, Aleksandar Gospić, Hrvoje Serdar

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky