kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Estate destinace: Dalmatský ostrůvek bezpečí

Estate destinace: Dalmatský ostrůvek bezpečí

Zdroj/foto: Archiv
Příroda, klid, samota. A taky čistý vzduch a voda. O tom sní kupci přímořských vilek a resortů, kteří v době pandemie upřeli zrak k Chorvatsku do oblasti Splitu. Což ostatně dokládá i dvojnásobná poptávka oproti předchozím letům.

Když si americký magazín Travel + Leisure dělal letos průzkum, v kterých městech Evropy by si američtí senioři dokázali představit strávit penzi, objevila se v devítce nejslibnějších Praha, a nikoli překvapivě i Split.

Druhé největší město Chorvatska na pobřeží Dalmácie přitom není podle všeho jen ideální lokací pro důchod, ale i k nákupu nemovitostí. S čímž má co dělat hlavně úžasná atmosféra malebného města s řadou restaurací, barů, kulturních či zábavních center. A také architektury včetně zbytků paláce římského císaře Diokleciána, jenž se v dobách antiky nevědomky postaral o jejich soudobý zápis na seznam UNESCO.

 Ještě nedávno tu ale místo běžného turistického ruchu panoval spíš koronavirus. Ačkoli bylo Chorvatsko jednou z evropských zemí, jež na globální pandemii zareagovaly skutečně promptně (loni v březnu si takzvaně dopřálo totální lockdown, který rychle zažehnal první vlnu), o tři měsíce později již znovu otevřelo brány zahraničním turistům a tím i několika dalším vlnám koronavirové nákazy.

Zdroj/foto: Archiv

Jistota v nejistotě

Realitnímu sektoru, jenž právě zažíval léta konstantního růstu, však tento vývoj velkou ránu nezasadil. Prohlídky nemovitostí probíhaly většinou virtuálně, přičemž zájemci se na své vyhlídnuté úlovky jezdili dívat v době dočasných rozvolnění. Ba co víc. Pandemie řadě lidí očividně vnukla nápad zajistit si v éře globální nejistoty na slunné Dalmácii svůj vlastní ostrůvek bezpečí.

Což podle Boro Vujovice, ředitele záhřebské agentury Opereta a viceprezidenta Asociace realitních agentur při chorvatské obchodní komoře, podnítilo aktivitu zejména v segmentu prázdninových nemovitostí a zemědělské půdy. „Zaznamenali jsme prudký nárůst počtu lidí, kteří namísto apartmánů začali v Chorvatsku vyhledávat domy a stavební pozemky. Jak koronavirus, tak zemětřesení, které otřáslo Záhřebem loni v březnu, způsobily, že se lidé začali cítit mnohem lépe na úrovni země s kouskem své vlastní půdy,“ vysvětluje expert proměnu na straně poptávky.

Jeho slova dokládají i čísla. Loni v květnu a červnu evidovaly chorvatské realitní agentury ohledně nemovitostí kolem Jadranu dvakrát více zájemců ze strany cizinců než ve stejném období roku 2019. Řada z těchto poptávek se přitom týkala samostatně stojících vil s bazénem na Istrii za přibližně tři sta až tři sta padesát tisíc a také vil na pobřeží v Dalmácii za přibližně 1,5 až 2 miliony eur.

Zdroj/foto: Archiv

Sousedské vazby

Oproti roku 2019 nicméně vzrostly u nemovitostí i jejich ceny, a to v průměru o osm procent, přičemž ve Splitu si kupci připlatí místo apartmánů zejména za domy: podle analytické platformy Njuškalo u nich letos v únoru platila požadovaná cena za metr čtvereční 3122 eur, což je o pět procent více než na začátku roku 2019. Průměrná cena za metr čtvereční u apartmánu pak vzrostla o téměř 7 procent na 2987 eur.
Z cizinců, kteří odpovídají za 15 procent transakcí zdejších realit, přitom mezi kupci logicky převažují sousední Slovinci a dále Rakušané s Němci. Pandemie a její mentální důsledky však přilákaly na Jadran i další národnosti, a to zejména ze zemí západní Evropy v dojezdové vzdálenosti do Chorvatska. Není divu, pro obyvatele členských států Evropské unie je nákup zdejších realit zcela bez komplikací i omezení.

Zdroj/foto: Archiv

Snadná koupě

Ti si v rámci nákupního procesu musí pouze zvolit, zda si nemovitost pořídí coby fyzická osoba, nebo prostřednictvím chorvatské společnosti, kterou je rovněž snadné založit. V obou případech bude kupec potřebovat daňové číslo, místní bankovní účet a notářsky ověřenou kopií občanského průkazu. V případě společnosti pak musí myslet i na to, že nemovitost bude vlastněná právnickou osobou a jako taková podléhá legislativě a zdanění určených korporací.

Pak už nezbývá než podepsat smlouvu, jíž může předcházet smlouva rezervační, přičemž pokud se kupec a prodejce nedohodnou jinak, nastěhování může proběhnout až poté, co je nemovitost kompletně splacena. Co se týče poplatků, je třeba počítat s tím, že zprostředkování prodeje, služby právníka a daň z převodu nemovitosti (kterou platí kupec) ukrojí z ceny nemovitosti obvykle mezi 4,25 až 8,25 procenta.

Estate tip: Moderní vila Glimmer s výhledem na moře

V oblasti Podstrana, která je známá krásnými oblázkovými plážemi a křišťálově čistým mořem, se nedaleko měst Split a Omiš prodává moderní vila Glimmer. Nemovitost, která na dvou podlažích disponuje celkovou obytnou plochou 200 metrů čtverečních, se nachází na pozemku o rozloze 570 metrů čtverečních a nabízí spojení klidné relaxace se všemi výhodami městského života. Vila nabízí částečný výhled na moře a je situována v klidném zeleném prostředí v obklopení dalších moderních vil tvořících dohromady atraktivní prázdninovou destinaci. Aktuálně se prodává za cenu 850 tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 21,6 milionu korun.

Galerie

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky