kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Kouzlo Severu

Kouzlo Severu

O severské mentalitě se tradují historky plné chladu a uzavřenosti. Zčásti je odstup Skandinávců důsledkem jisté historické izolovanosti oblasti. Přitom má Sever hodně co nabídnout.

Drsná krajina Vikingů, ráj zimních sportů a také kouzelná příroda s horami, fjordy a kupodivu i plážovou riviérou. To vše je Norsko, které, ač nepatří do Evropské unie, nabízí Evropanům poměrně jednoduchý přístup k místním nemovitostem. O to víc pak v době covidové, která přiměla centrální banku několikrát snížit úrokové sazby až na historicky nejnižších 1,5 procenta. 

Nákupu prázdninové chaty, domu či bytu nahrává i fakt, že Norsko se podle Organizace spojených národů řadí dlouhodobě k zemím s nejvyšším životním standardem. Přesto byste tu cizince pohledali – na realitní kupce připadají jiné národnosti jen z pěti až deseti procent, a často jsou to navíc převážně Švédi a Dáni, případně pak Číňané se zájmem o evropské nemovitosti. „V posledních letech jsme zaznamenali zvýšený zájem o nemovitosti ve Skandinávii. Lidé touží poznat místní krásu i divokost přírody, cizinci mimo jiné také často inklinují ke klidu, a především k politické a ekonomické stabilitě, která je pro severské země typická. Díky našemu mezinárodnímu působení jsme schopni české klientele, která projeví zájem o koupi nemovitosti v jedné ze zemí Skandinávie, poskytnout kompletní servis,“ říká Petr Yusufi general manager Czech Republic Sotheby’s International Realty.

Zdroj/foto: Czech Republic Sotheby’s International Realty

Východ proti jihu

Mezi populární destinace patří především východ Norska v okolí měst Oslo a Drammen, jež se vyznačuje tradičními domky v červené barvě nebo anglickém stylu, moderními vilami a historickými nemovitostmi. Chybu však neuděláte ani na západním pobřeží plném fjordů kolem měst Bergen, Alesund, Haugesund nebo Stavangere.

Na jihu si vily a farmářské domky kupují většinou milovníci outdooru. Ti si na norské riviéře Kristiansandu užívají jachtaření, turistiku, rybaření a plavání v létě a bruslení a lyžování v zimě. Jiní kupci dávají přednost sofistikovaným chatám v oblasti plné fine dining restaurací, lázní a wellness zařízení v horských resortech Skandinávských Alp. Možností je spousta, u běžných nemovitostí přitom ceny nepřekračují dostupné hladiny: podle Statistického úřadu Norska činila loni průměrná cena nového domu v přepočtu 100 tisíc korun na metr čtvereční. Naopak v Oslu byla cena vyšší: na stávající dům tu kupci dosáhli za 150 tisíc korun na metr, zatímco apartmán v trendy rezidenčních čtvrtích na východě města či blízko centra vyšel na 243 tisíc korun na metr. Při koupi ani žádosti o hypotéku přitom pro cizince neplatí žádná omezení, pouze si musí zažádat o národní identifikační číslo.

Zdroj/foto: Czech Republic Sotheby’s International Realty

Hoď si švédskou korunou

Podobně příznivé podmínky panují i v přilehlém Švédsku, jež přitahuje zahraniční kupce finanční stabilitou a otevřenou společností. A nic na tom, zdá se, nemění ani současná situace panující nejen napříč celou Evropou. Aktuálně do země láká investory slabá švédská koruna, zatímco místní v nejistotě s nákupem vyčkávají.

„Mikrodata sice za druhé čtvrtletí vypadají špatně, bytový sektor ale během této krize neutrpí,“ předvídá Andreas Wallstrom, hlavní ekonom Swedbank s tím, že ceny více ovlivňují životní náklady, disponibilní příjem, úroky a sazby hypoték.

Zdroj/foto: Czech Republic Sotheby’s International Realty

V prvním čtvrtletí tak například průměrná cena rodinného domu ve Švédsku činila v přepočtu 8,4 milionu korun. Ve Stockholmu a třetím největším švédském městě, Malmo, se samozřejmě relace pohybují jinde –  na 15 a 10,5 milionu korun. Mezi nejoblíbenější oblasti pro koupi letních domů přitom kromě stockholmského souostroví patří oblast Skåne, ostrovy Öland a Gotland, západní pobřeží a Småland.

Finská dekáda problémů

Švédsko se s krizí vyrovnává dobře, stejná situace ale těžce doléhá na sousední Finy, jejichž ekonomika již necelou dekádu stagnuje kvůli úpadku společnosti Nokia. Ta v minulosti odpovídala za 20 procent finského exportu. Zlepšení se nečeká ani letos, kdy HDP kvůli pandemii klesne odhadem o 5,5 procenta. Ani ve Finsku se však cizinci z Evropské unie nesetkají při koupi nemovitosti s žádnými restrikcemi a cena nových bytů v centru Helsinek začíná v přepočtu na 200 tisících korun za metr čtvereční.

Zdroj/foto: Czech Republic Sotheby’s International Realty

Dánská doložka

Diametrálně odlišné podmínky platí v Dánsku, které je sice členem Evropské unie, zato se v případě prodeje nemovitostí vůči ostatním Evropanům paradoxně vymezuje. V praxi to znamená, že byt či dům tady koupíte poměrně rychle, pokud však nejste schopni doložit, že jste měli k transakci oprávnění, hrozí vám nucený prodej, pokuta, nebo dokonce odnětí svobody. Oním oprávněním se přitom míní povinnost cizince být rezidentem, nikoli nutně občanem, Dánska po dobu nejméně pěti let. Kromě toho by měl dotyčný mít v plánu v Dánsku zůstat. Jako všude, i tady jsou ale samozřejmě možné výjimky, o něž si ovšem zájemce musí požádat na ministerstvu spravedlnosti.

Dánsko oplývá mnoha očividnými i na první pohled skrytými krásami. Jeho severní část, kam se kvůli blízkosti Kodaně sjíždějí hlavně její obyvatelé, má přezdívku dánská riviéra, a to z velmi dobrého důvodu. Kromě nádherných pláží tu najdete půvabné rybářské vesničky i jedny z nejpozoruhodnějších hradů v zemi.

Zdroj/foto: Czech Republic Sotheby’s International Realty

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky