kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Mallorca, královna Baleár, je v kurzu

Mallorca, královna Baleár, je v kurzu

Mallorca
Foto: Pixabay
Přestože je přezdívána Mekkou německých turistů, ve skutečnosti má Mallorca pro svou slávu daleko zajímavější důvody. Středomořský ráj cyklistů a hráčů golfu v sobě snoubí kombinaci hor a moře, která i přes relativně omezenou nabídku nemovitostí přitahuje stále více zahraničních kupců s aktivním životním stylem.

Ve Středomoří vládne nemovitostní nákupní horečka. Což je důsledkem pandemie, která přiměla řadu investorů zaměřit pozornost na přívětivější stránku života. A Mallorca, pyšnící se sympatickou rozmanitostí krajiny, jež sahá od malebných venkovských scenerií s vinicemi a pomerančovníky přes úchvatné pohoří, romantické zátoky až po rytmem tepající Palmu de Mallorca, do tohoto vzorce zapadá dokonale.  

Španělský ostrov patřící do Baleárského souostroví si za svůj druhý domov zvolily již tisíce zahraničních kupců, mezi nimiž převažují tradičně Němci, Britové a Skandinávci. A zájem dalších exponenciálně roste. Například realitní agenti společnosti Engel & Völkers obdrželi loni ve srovnání s rokem 2019 o 123 procent více poptávek, přičemž celkově se na ostrově podle španělských úřadů prodalo v uplynulém roce úctyhodných 13 667 nemovitostí.

Maríny, golf, cyklostezky

Mohutná poptávka přirozeně nezůstává bez reakce architektů, kteří tu v posledních letech začali tvořit novou generaci nemovitostí. Ty nahradily relikty ze 70. a 80. let ultramoderními stavbami s impozantním designem. Masivní rozvoj ovšem zaznamenalo i samo turistické zázemí. Kromě tenisové akademie Rafy Nadala, jenž na ostrově žije, si mezi návštěvníky získalo ohlas na 23 golfových klubů, 47 marín a dva tisíce kilometrů cyklistických stezek. Zahraničním usedlíkům tu navíc slouží sedmnáct zahraničních škol.

Když k tomu připočteme perfektní letecké spojení s většinou evropských měst, výbornou infrastrukturu a vysokou kvalitu služeb, je jasné, že vlastnictví nemovitosti na Mallorce znamená v rámci diverzifikace portfolia doslova investiční trefu.

Ceny tomu odpovídají. Během sedmi let vzrostly v průměru o čtyřicet procent a ve vytyčeném směru nijak nepolevují. Například letos v lednu byla podle španělské Asociace notářů průměrná cena domu meziročně o 23 procent vyšší, přičemž zdražení se na rozdíl od bytů týkalo zejména vil a venkovských domů, které v době covidové poskytují více prostoru.

Průměrná cenová hladina za metr čtvereční se dnes v hlavním městě Palma de Mallorca u nemovitostí z druhé ruky pohybuje podle portálu Pisos.com kolem 3500 eur, v případě bytu s terasou jde cena ještě o třetinu výš. Nemluvě o luxusním segmentu, kde se ceny v centrální oblasti Mallorky dostaly až na téměř deset tisíc eur.

byt
Foto: Mallorca Property Sales & Rentals

S licencí a bez ní

Jenže je tu i jedno významné ale, které musí investoři brát chtě nechtě v potaz. Nabídka nemovitostí je kvůli vládnímu omezování developmentu limitovaná, přičemž nová výstavba musí splňovat přísná ochranná opatření. Horentní ceny, které jdou s tímto faktem ruku v ruce, navíc vadí místním, kteří dnes těžko dosáhnou na vlastní bydlení, nemluvě o drahých nájmech. Nepomohl tomu ani nedávno vydaný zákaz poskytování licencí na krátkodobé pronájmy nemovitostí do roku 2026, který ceny staveb s již vydanou licencí dále zvyšuje.

Samotná variabilita staveb je nicméně velmi široká, od nově postavených apartmánů přes venkovské statky zvané fincas až po moderní vily, díky čemuž si vybere skutečně každý. Obecně platí, že východní pobřeží ostrova je poměrně klidné s omezenějším spojením, zato s těmi nejkrásnějšími plážemi, jimiž Mallorca oplývá, zatímco západ, a především jihozápad je tradičně nejoblíbenější a samozřejmě nejdražší.

Jednou z nejžádanějších oblastí je přístav Andratx vzdálený od letiště slabou půlhodinku, kde se domy prodávají za sedmimístné cifry, což na bývalou rybářskou vesnici není vůbec špatné. Velké pozornosti se dostává také lokalitě Santa Ponsa s blízkostí několika golfových hřišť nebo vesničce Bendinat, jež se stala synonymem luxusního života.

Co se týče procesu koupě, je třeba v první řadě získat osobní daňové identifikační číslo nutné k otevření bankovního účtu. Po dohodě na ceně sepíše kupec s prodejcem – ideálně za přítomnosti zkušeného a jazykově vybaveného právníka – rezervační smlouvu vázanou na malou zálohu. Následuje právně závazná předběžná smlouva se zálohou ve výši deseti až dvaceti procent z ceny nemovitosti, a teprve pak je před notářem podepsána finální smlouva. Orientačně je potřeba počítat s poplatky a daněmi ve výši 11 až 14 procent z kupní ceny.

Luxusní vila v Puerto Andratx s bazénem a přístupem k pláži

Rustikální styl, marocká inspirace a vyvýšená poloha na svahu. To jsou základní charakteristiky nádherné vily s výhledem na moře, jež se nachází něco málo přes kilometr od centra města. Dům v exotickém designu a orientací na západ je postaven na pozemku o výměře 1864 metrů čtverečních, na němž se kromě velkorysého bazénu s prostorem na opalování nachází také udržovaná zahrada s grilem a velká garáž s prostorem pro tři vozy. Samotná stavba pak nabízí obytnou plochu více než 700 metrů čtverečních, jež zahrnuje čtyři ložnice a pět koupelen, stejně jako několik teras s nepřekonatelnými výhledy. Kromě obvyklého zázemí nabízí vila posilovnu, lázně, saunu, kulečníkovou místnost a apartmán pro hosty. Pozornosti neujde ani vinný sklípek či parní lázeň. Vila se aktuálně nabízí za cenu 13 786 500 eur (v přepočtu 337,8 milionu korun).

Autor: Andrea Votrubová

Galerie

Foto: Pixabay, Mallorca Property Sales & Rentals

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky