kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky
pokročilé vyhledávání

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
našli jsme 0 Výsledek

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Montenegro v kurzu

Montenegro v kurzu

Ačkoli se pozornost Čechů upřela po otevření hranic na tradičně populární Chorvatsko, čeká vedle něj na objevení zajímavější perla, Montenegro. Černá Hora už dávno není prázdninovou baštou Rusů, v zemi se staví nové high-end projekty, které přitahují západní publikum i díky cenám, jež západní zdaleka nejsou.

Balkán v historii nepatřil zrovna mezi etalon bezpečnosti. V případě aktuální pandemie se však zařadil mezi oblasti, které se s vlnou nákazy vyrovnaly nejlépe v Evropě. Platí to zejména pro Černou Horou. Malá pravoslavná země přitom vedle bezpečí nabízí daleko víc: v průměru 270 slunečných dní v roce, 293 kilometrů pobřeží, příjemné středozemní podnebí a kuchyni plnou ryb a darů moře. Kromě prázdninových turistů se tak v zemi stále častěji vyskytují zahraniční investoři do nemovitostí a ti, kteří zde hledají svůj druhý domov. Vůbec nejsilnější vlnu takového zájmu vzbudil roku 2017 vstup země do NATO, pádným důvodem se ale stalo i přijetí eura s příslibem brzkého vstupu Černé Hory do Evropské unie a rozšíření nabídky mezinárodních přímých letů. 

Montenegro
Zdroj/foto: Pixabay

Království Luštica

Od té doby se v realitní inzerci začala objevovat řada nových projektů západoevropských standardů, které si rychle nacházely své kupce. “Trh nabízí stále více luxusních nemovitostí za ceny, které jsou ve srovnání například s francouzským pobřežím nebo španělskými resorty poměrně atraktivní,” uvádí Leila Calic, ředitelka realitní společnosti Resido Montenegro. 

Meccou výletních lodí zůstala legendární Boka Kotorská, daleko výraznějším příkladem černohorské proměny je však ambiciozní projekt Luštica Bay. Na ploše 690 hektarů ho buduje ostřílený investor Orascom Development, v jehož portfoliu najdete třeba pobřežní letovisko El Gouna v Egyptě nebo slavný Andermatt ve Švýcarských Alpách. Stejně honosné má být i městečko na poloostrově Luštica, které je s hodnotou 1,1 miliardy eur dosud největší investicí v Černé Hoře a jehož popularita vzrostla po nedávném otevření první vlaštovky – pětihvězdičkového hotelu Chedi. Zdejší pobočka sítě je teprve druhou v Evropě, premiérovou hostí již zmínění švýcarský Andermatt. Celý projekt nabídne rezidentům po svém dokončení roku 2032 více než komfortní útočiště, zarhnuje vice než 1000 bytů, 500 vil a městských domů, sedm hotelů, dvě maríny, osmnáctijamkové golfové hřiště v designu od Garyho Playera a občanské zázemí včetně školy a nemocnice. 

Marina i služby hotelu 

Výše zmíněnému konceptu odpovídají i nastavené ceny. Například apartmány situované přímo u moře, které se nabízejí v provedení od jednoduchých studií po tříložnicové jednotky a jsou již mimochodem téměř vyprodané, začínají na 336 tisících euro. K dispozici jsou i domy s výhledem na marinu, ty lze pořídit v ceně od 845 tisíc euro, případně levnější centrálně položené jednotky, kde cena za studiový apartmán začíná na 137 tisících euro. Bonusem při nabytí nemovitostí jsou nicméně další četné výhody, od přednostního kotvení jachty až po bezplatné využití služeb hotelu Chedi nebo elektrodopravy napříč rezortem. 

Montenegro
Zdroj/foto: Pixabay

Počet hraje roli

Tím ale nabídka černohorských realit nekončí. Další zajímavé investiční destinace se nacházejí v oblastech Budva, Petrovac nebo již zmíněné Boky Kotorské u Tivatu. Mezi kupci přitom až z 90 procent převažují cizinci, přičemž Rusové, kteří kdysi dominovali trhu, se z Černé Hory pomalu vytratili kvůli uvalení vládních sankcí na Rusko po krymské anexi. Daleko více se tu dnes objevují investoři ze Středního Východu a Turecka a v posledních letech zaznamenali realitní agenti významný nárůst zájmu od kupců z řad Britů, Němců a Francouzů. 

Důvodem atraktivity Montenegra je mimo jiné fakt, že kupní procedura je na Balkáně velmi jednoduchá. Cizinci mohou v Černé Hoře kupovat nemovitosti bez omezení, ať už jako soukromé či právnické osoby. Prvním krokem je vytištění kopie aktuálního Listu vlastnictví z místního katastru nemovitostí, kde lze zjistit vše o případných dluzích, věcných břemenech a počtu spoluvlastníků. “Na ten je dobré si dát pozor. Řada Černohorců totiž pracuje v zahraničí a může se stát, že ne všichni vlastníci budou zrovna v zemi, aby podepsali kupní smlouvu,” říká mezinárodní realitní konzultant Vít Klíma.  

Následuje domluvení ceny a podmínek koupě a podpis smlouvy vypracované notářem u místního soudu. Po ověření podpisů vyplatí kupující původnímu majiteli cenu a zhruba do měsíce mu finanční úřad vyměří daň z převodu nemovitosti, která se pohybuje okolo 3 procent z kupní ceny. 

přístav
Zdroj/foto: Pixabay

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky