kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Ras Al Khaimah: perla v koruně

Ras Al Khaimah: perla v koruně

Ras Al Khaimah
Foto: Pixabay
Spojené arabské emiráty. Název vzbuzující ta největší očekávání. Korunu této monarchie Perského zálivu zdobí sedm emirátů. Jedním z nich je Ras Al Khaimah, oáza klidu i dobrodružství kousek od Dubaje.

Přirovnat Ras Al Khaimah k perle je namístě. Právě perly jí přinesly pohádkové bohatství dávno předtím, než se v roce 1972 přidala ke Spojeným arabským emirátům. Rozhodnutí jí trvalo o rok déle než ostatním. Úrodná Ras Al Khaimah, původně nazývaná Julfar, nebyla chudou nevěstou. Své perlové impérium si musela vždy bedlivě chránit, zálusk si na něj dělali Portugalci i Britové. Již v zápiscích starých Řeků a Římanů najdeme poznámky opěvující dokonalost perel pocházejících ze zdejších vod. Portugalský přírodovědec a lékař Garcia de Orta ve své knize uvádí: „Větší perly se v portugalštině a španělštině nazývají aljofar, což je arabsky Julfar, hlavní místo, kde je lze nalézt.“ Perlové impérium v Perském zálivu vzalo za své poté, co jistý Ichimatsu Mikimoto přišel v Japonsku na to, jak získat perlu uměle. Do útrob perlorodky vložil kuličku z lastur sladkovodních měkkýšů. Kultivovaná perla byla na světě, díla přírody jsou ale nenahraditelným originálem. Zatím nejdražší perla se prodala před třemi lety v Ženevě, přívěsek s velkou perlou ve tvaru kapky s diamantem vydražil anonymní kupec za 36 milionů dolarů. Unikátní perla kdysi zdobila krk Marie Antoinetty. 

Lovci perel

Zážitek, který vám nabídne pouze tento emirát, je návštěva rodinné perlové farmy Suwaidi Pearls, která je jedinou svého druhu v celém regionu. Aby byl zážitek maximálně autentický, na farmu produkující čtyřicet tisíc implantovaných ústřic ročně se dostanete na replice lodi lovců perel. Jejich výnosná profese byla velmi riskantní, ale ani dnešní kultivace perel není jen med. Pouze deset procent z nich má nejvyšší kvalitu. Na farmě si můžete v akváriu perlu vylovit, anebo si šperk rovnou zakoupit. Až poplujete zpět na pevninu, budete míjet porosty mangrovů a možná zahlédnete i elegantní růžové baletky, plameňáky. K vašim uším může dolehnout volání muezzina z nedaleké mešity, chvíle modlitby a vnitřního ztišení, kdy je vše, jak má být.

Ras Al Khaimah
Foto: Suwaidi Pearls

Za rekordy do hor

V Ras Al Khaimah vás neuchvátí skyline tvořená mrakodrapy, zato vás upoutá majestátní panorama Hajarských hor, které se táhnou až do sousedního Ománu. Vznikly před sedmdesáti miliony let a mezi vrcholky se tyčí i ten nejvyšší ve Spojených arabských emirátech, Jebel Jais (1934 m n. m.) Hory vám poskytnou ideální zázemí k aktivnímu odpočinku. Začít můžete v kempu slavného dobrodruha Beara Gryllse. Je to jediné místo mimo Velkou Británii, kde nechal vybudovat proslulý Bear Grylls – Survival Camp. Ubytovat se můžete v unikátních kontejnerech vyrobených z recyklovaných materiálů. Nechybí jim ale komfort včetně grilovacího náčiní. Pod vedením zkušených instruktorů můžete absolvovat kurzy přežití různých stupňů náročnosti.

Jebel Jais nabízí i další jedinečné zážitky. Nachází se tu nejdelší zipline světa, což stvrdila i Guinnessova kniha rekordů. Trasa je dlouhá 2,8 km a při skluzu můžete dosáhnout rychlosti až 150 km/h. Více pohodovou variantou je Jais Zipline Sky Tour, kdy se proletíte nad horskými útesy a kaňony a na trase dlouhé pět kilometrů se projedete na laně sedmkrát. Až se nabažíte ptačí perspektivy, můžete si hory osahat na via ferratě, která je jedinou svého druhu v Emirátech. Hajarské hory jsou jako stvořené k trekování. Projít si můžete šest tras různé obtížnosti. Návštěva restaurace Puro 1484 je kulinářskou odměnou po adrenalinovém výkonu. Jméno získala podle své nadmořské výšky, která ji katapultovala na post nejvýše položené restaurace v SAE.

Legendární Waldorf

Pokud jste se již nabažili adrenalinu, je čas na luxusní náruč a hotelovou péči. Z dáli by se mohlo zdát, že je to palác, ale není. Je to Waldorf Astoria. Slavný hotelový řetězec si pečlivě vybírá, kde své rezidence vybuduje. Lokalita musí být bez kompromisu exkluzivní, což se i v případě Ras Al Khaimah podařilo naplnit. Hotel je z jedné strany obklopen mořem a skvostnou tři sta padesát metrů dlouhou soukromou pláží, z opačné strany tomuto pohledu konkuruje osmnáctijamkové golfové hřiště s horskými kulisami v pozadí. „Ras Al Khaimah je v první řadě dovolenková destinace, lidé si sem přicházejí odpočinout, ale zároveň je velmi blízko hektické Dubaji, hosté tedy mohou čerpat to nejlepší z obou světů,“ říká Alan Stocker, generální manažer místního Waldorfu a dodává: „Pokud se bavíme o Spojených arabských emirátech, převažuje domněnka, že Dubaj reprezentuje celou zemi. Tak to ale není. Ras Al Khaimah si zaslouží vlastní pozornost.“ I ona má svůj umělý poloostrov jménem Al Marjan stvořený pro užívání si života plnými doušky. Zabírá plochu téměř tří kilometrů čtverečních  a jeho výstavba přesáhla sto miliard českých korun. Od svého otevření v roce 2012 na sebe poutá pozornost, a to zvláště co se týče silvestrovských oslav, které se zapsaly do Guinnessovy knihy rekordů. Rok 2022 přivítal opět pompézně a znovu tak posunul hranici možného.

Ras Al Khaimah
Foto: Pixabay

Čaj o páté v Pavím sále

Jak už to v Emirátech chodí, na ničem se nešetřilo, aby výsledek byl dostatečně ohromující. Platí to i o tomto Waldorfu umístěném v nádherné zahradě, která v pouštím prostředí působí dojmem fata morgány. Patří k ní bazény s fontánami, kde se rádi osvěžíte v horkých dnech. Okázalost patří i hotelovým pokojům, kde je královský prostor pro vaše pohodlní. Kulinářské potěšení najdete v šesti restauracích nabízejících výpravu po světových kuchyních. Je na vás, zda zvolíte tradiční arabskou, japonský minimalismus či středomořskou lehkost. Anebo vyjeďte do sedmnáctého patra, osvěžte se v baru koktejlem a vychutnejte si výhledy z terasy na Ras Al Khaimah, které patří k nejhezčím.

K tradicím Waldorfu patří Peacock Alley, jedná se o skvostný Paví sál, jehož design nese atributy tohoto opeřence. Můžete si zde vychutnat šátek delikatesní kávy nebo ochutnat proslulý waldorfský salát. Peacock Alley je spjata ještě s jednou hotelovou tradicí. Hodinami vytvořenými rodinou Smithových, která kompletuje unikátní strojky již tři sta let. Čaj o páté tak dostává další rozměr v legendárním hotelu, který od svého otevření v roce 2013 nasbíral sto šedesát mezinárodních ocenění.

Do hotelu Ritz

Další legendární řetězec, který v Ras zapustil kořeny, je Ritz-Carlton. Na soukromé pláži Al Hamra Beach s tím nejbělejším pískem, jaký si dovedete představit, se nachází třicet dva vil stvořených tak, abyste na pobyt v Ritzu nikdy nezapomněli. Každá má vlastní bazén, prostornou terasu a přímý vstup na pláž. Prozkoumat můžete korálový útes anebo se postavit na paddleboard, nasednout do kajaku či nahodit rybářskou udici. Pro golfisty bude zážitkem hra na osmnáctijamkovém greenu v Al Hamra Golf Club. Restaurace Shore House se postará o kulinářské zážitky, jejichž hlavním tématem jsou čerstvé ryby a mořské plody. Toužíte-li po soukromí, využijte služby in-villa dining. Jídlu lze dát ale ještě další rozměr. Naloďte se na palubu Lion of the Sea a užijte si piknik na hotelové lodi, zatímco slunce bude zapadat nad Perským zálivem. Emiráty jsou oblíbenou nákupní destinací, kreditní kartu můžete provětrat v nákupní centru Al Hamra Mall, a jestliže máte děti, návštěva vodního parku ICEland s nejvyšší vodní skluzavkou na světě je povinností.

Ras Al Khaimah
Foto: Ritz-Carlton

Pohádka v poušti

Ritz-Carlton tu má ale ještě jedno želízko v ohni. Pouštní resort Al Wadi Desert, který vás přenese ke kořenům zdejší kultury zrozené v písku. Sto vil inspirovaných beduínskou architekturou má své místo v rozlehlé soukromé rezervaci, každá z nich disponuje bazénem. Zážitkem je i návštěva SPA. Zóna nazvaná Rainforest spojuje evropskou kulturu hydroterapie s orientálními koupelovými rituály. Vzniklo tak výjimečné wellness zázemí uprostřed arabské pouště. Hotelový Experience Concierge vám na přání zorganizuje i jiné kratochvíle, jako soukromou lekci lukostřelby, sokolnictví, noční pozorování oblohy, projížďku na koni či velbloudovi. K Ritzu Al Wadi patří stáje, kde si šejkovi závodní koně dopřávají luxusní důchod. „Velbloudi i koně k naší kultuře patří, v Ras Al Khaimah jsou ale o něco populárnější velbloudi. Jejich závody jsou pro místní sport číslo jedna. Jako žokejové dříve jezdili malí chlapci, dnes už je to zakázáno. Zvíře má na zádech připevněného robota s dálkově ovládaným bičem a majitel ho ovládá ze svého auta nebo křičí do vysílačky,“ říká mi Hessa, první obyvatelka Emirátů pracující pro turistickou agenturu. Mimochodem, Hessa je arabský výraz pro perlu.

Investiční příležitost

Ras Al Khaimah ale nemusí být jen destinací, kde strávit příjemnou dovolenou. Aktuálně je tento Emirát v hledáčku investorů, jeho ideální vzdálenost 45 minut jízdy od dubajského letiště, bezpečí a krásná krajina lákají ukrojit si včas kousek pro sebe. Rychlým tempem zde rostou nové hotely a rezidenční projekty. Emirát se řadí k jedné z největších ekonomických zón, která je domovem více než třinácti tisíc společností, nabízí stoprocentní vlastnictví firem a nulovou daň z příjmu. Radou pro spolupráci v Perském zálivu byl Ras Al Khaimah jmenován hlavním městem turistického ruchu v této oblasti za rok 2020 a 2021 a jako první město na světě získal od agentury Bureau Veritas označení Safeguad Assurance. Ras Al Khaimah Tourism Development Authority představila strategický investiční program SelectRAK, jehož ambicí je učinit z Emirátu vyhledávanou turistickou destinaci a zároveň přilákat investory. Pokud splní kritéria a podmínky stanovené vládou, program jim poskytne řadu výhod včetně pobytových víz. Aktuálně se do udržitelného rozvoje cestovního ruchu zainvestovalo půl miliardy dirhamů a částka ještě zdaleka není konečná.

Autor: Barbora Slavíková Literová

Galerie

Foto: Ritz-Carlton, Pixabay, Waldorf Astoria, Suwaidi Pearls

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky