kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Administrativní budova Geoindustrie: Plechová odpověď

Administrativní budova Geoindustrie: Plechová odpověď

Geoindustrie
Foto: Alex Shoots Building
Plechový (plechem obložený) kvádr jako utilitární, ale překvapivě estetické sídlo společnosti v průmyslovém areálu svým materiálovým vyzněním i tvaroslovím vhodně komunikuje s industriálním geniem loci. Radovan Vacík nabízí svůj pohled na podobu moderní kancelářské budovy, jejíž estetiku významně ovlivňuje drsný charakter dané lokality.
  • Místo: Velký Osek
  • Investor: Geoindustrie, s. r. o.
  • Autor: Radovan Vacík / Radovan Vacík architects
  • Zastavěná plocha: 400 m2
  • Užitná plocha: 650 m2
  • Projekt: 2018
  • Realizace: 2021

Nová administrativní budova společnosti Geoindustrie se stala srdcem průmyslového areálu ve Velkém Oseku. Původní prostory společnosti již kapacitně nevyhovovaly a jejich případná rekonstrukce by byla natolik náročná, že dostal přednost návrh novostavby. Ten se stal nejen reakcí na potřeby společnosti, ale také na urbanistické řešení celého areálu. Aktuální sídlo firmy prostor opticky uzavírá a dotváří tak nádvoří snadno čitelné i pro návštěvníka.

Na první pohled jednoduchá čtvercová stavba obložená černým plechem uvnitř překvapí vzdušností a množstvím světla. Je to výsledek umístění kanceláří do prstence po obvodu pláště. Záměrem návrhu bylo vyhnout se klasickým chodbám, a naopak dát komunikačním prostorám další funkci. Proto vzniklo prosvětlené atrium otevřené do patra. V přízemí je v něm umístěná recepce, kuchyňka a neformální posezení. Nahoru stoupá monolitické schodiště, které jako další části interiéru přiznává stavební zaměření společnosti.

Objekt je založen na železobetonových pilotách, což je doména Geoindustrie po desítky let. Beton dále najdeme na schodišti, stěnách i podlaze. Také jako konstrukční systém byl zvolen prefabrikovaný betonový skelet se systémem sloupů, průvlaků a ztužidel. Stropy jsou z předpjatých železobetonových panelů na střeše doplněné o tepelnou izolaci z minerální vlny a hydroizolaci.

Jedním z cílů návrhu bylo vytvořit prostory, které budou schopny reflektovat případný růst firmy či změnu požadavků na uspořádání kanceláří. Potenciální posouvání příček a změnu dispozice umožňuje právě prefabrikovaný skelet a do něj pravidelně umístěná okna. Přestože jsou štíhlá, není uvnitř budovy nouze o denní světlo.

Aby byl v atriu dostatek denního světla, vznikly na střeše šedové světlíky orientované na východ. Vzhledem ke své orientaci přinášejí stabilní světlo, které ještě změkčuje barisolový podhled. Ten funguje nejen jako difuzor, ale také zakrývá nosné prvky světlíků. Díky tomu strop působí čistě a osvětlení je rovnoměrné.

Sídlo si společnost Geoindustrie stavěla sama. Základy vznikly koncem roku 2019 a stavba byla zkolaudována v březnu 2021. Od Velikonoc téhož roku je již plně využívána.

Autor: Radovan Vacík architects

Galerie

Foto: Alex Shoots Building

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky