kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Dům u parku: Od základu nový

Dům u parku: Od základu nový

Dům u parku
Foto: Filip Šlapal
Téma udržitelnosti se promítlo do rodinného domu navrženého architekty Magdalenou Rochovou a Radkem Janouškem. Kompletně nová stavba vyrostla na „podhoubí“ starší budovy a využila toho, co z původního zůstalo užitečné.
  • Místo: Praha
  • Autor: Ing. arch. Magdalena Rochová, Ing. arch. Radek Jaroušek, JRA Jaroušek Rochová architekti
  • Spolupráce: Ing. arch. Lenka Mandelová, Ing. Radek Brandejs
  • Projekt: 2018–2020
  • Realizace: 2020–2022
  • Celková užitná plocha: 450 m2
  • Zastavěná plocha: 188 m2
  • Plocha pozemku: 987 m2

Lokalita, ve které se pozemek nachází, se rozkládá na okraji vilové čtvrti sousedící bezprostředně s parkem. Parcela je situována v úpatí kopce – přední část pozemku se nachází v rovině a zadní část klesá v poměrně příkrém svahu. Záměrem bylo, aby dům byl z části zapuštěn do svahu a s využitím přirozeného terénu se pak v přízemí otevíral na jih do vlastní zahrady a přilehlého parku.

Dům vznikl recyklací nosných konstrukcí dřívější stavby rodinného domu, která nebyla vhodně usazena na pozemku, její architektura a dispozice byly komplikované a provoz nefungoval. Snahou architektů byl „udržitelný“ přístup, který by pro novou stavbu uchoval z původní to, co bylo užitečné, v tomto případě nosné konstrukce. Recyklací částí nosných konstrukcí, jejich doplněním o nové a přetvořením celé hmoty, fasád i dispozic tak vznikl kompletně nový dům.

Důležitými motivy nového návrhu se stala orientace domu na jih, směrem do parku a do vlastní zahrady, která nabízí výhledy do zeleně z obou pater budovy, a vytvoření jasného napojení stavby na ulici. Architekti vytvořili obdélníkovou přízemní hmotu, která je zezadu a ze severní strany zapuštěna do svahu. Do centrální části vsadili venkovní patio se stromem, které dům prosvětluje a odlehčuje. Hmotu domu v přízemí umístili blíže k uliční čáře. Na tuto přízemní část nasadili hmotu prvního patra, která je do zahrady předsazena. Směrem do ulice se naopak posouvá do zadní části za atrium, které vymezuje a zintimňuje. Okna této části domu směrem do ulice využívají pohledy přes zelenou střechu se stromy. Vstup do domu je situován do nejvhodnější pozice vzhledem k celé dispozici domu a ke vstupnímu prostoru na pozemek z ulice.

Celkovou kompozici významně ovlivnilo vymýšlení jasných výhledů a průhledů domem do zeleně vlastní zahrady, atria i okolního parku. Na vstupní halu je pohledově navázáno venkovní atrium, které prosvětluje centrální část domu, z níž se vstupuje do obývací části s kuchyní a jídelnou, na schodiště do prvního patra i do dalších částí dispozice v přízemí, jež tvoří sauna, pracovna, toalety, garáž a technické zázemí domu. V prvním patře jsou situovány ložnice, pracovna a koupelny. V obou patrech se dům prosklením se subtilními rámy široce otevírá do zahrady.

Autor: JRA Jaroušek Rochová architekti

Galerie

Foto: Filip Šlapal

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky