kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Dva štíty

Dva štíty

Foto: Petr Polák

Autoři: Tereza Nová, Jiří Zábran, PRO-STORY

Místo: Plzeň

Projekt: 2017

Realizace: 2022

Zastavěná plocha: 103 m²

Užitná plocha: 128 m²

Plocha pozemku: 575 m²

Fotografie: Petr Polák

Spolupráce: Jiří Ruml, truhlářské práce; Gasys, tesařské práce

Foto: Petr Polák

Řada starších rodinných domů v Plzni-Lochotíně zůstala stát a kolem nich vyrostly panelové domy. Vznikl tak zajímavý ostrov soukromí se zahradami obklopený sídlištěm. Většina těchto starších domů však již byla zrekonstruována a zvětšena nástavbami, čímž byly narušeny měřítko i rytmus hmot torza původní zástavby. Právě v takto nesourodém prostředí se nachází řadový rodinný dům, na jehož proměně pracoval plzeňský architektonický ateliér PRO-STORY.

Při rekonstrukci se architekti snažili s respektem ke složitému kontextu a měřítku stávající zástavby přinést novou prostorovou kvalitu a propojit původní prvky s novými. V návrhu adaptace původní stavby autoři reagovali na nároky a požadavky mladé rodiny. Jejich záměrem bylo hmotu domu pouze nenafukovat, ale obohatit ho o soudobou vrstvu, která rozvine archetypální motiv štítu se sedlovou střechou.

Nově vzniklý tvar nabízí jak zajímavý a uměřený exteriér, tak prostorově různorodý a velkorysý interiér. Návrh pracuje s různými výškovými úrovněmi dřevěných mezipater a otevřením prostoru do krovu. Přivádí do interiéru co nejvíce světla a zároveň zachovává soukromí obyvatel domu, čemuž pomáhají i dřevěné lamely přes okna v nově přistavěném štítu.

Foto: Petr Polák

Co je původní, to návrh přiznává a u toho, co je nové, nepředstírá původnost, ale originálně pracuje s historizujícími motivy. Členění fasády a šambrány do ulice jsou zachovány, fasáda s omítkou je sjednocena do bílé barvy. Nově pojatá okna s dřevěnými rámy jsou nedělená, fixní nebo otvíravá. Nově přidaný štít do dvora ozvláštňuje dřevěná fasáda z impregnovaných latí stejně jako novou přístavbu zádveří, která nahradila původní přístavek.

V přízemí je umístěn jeden dětský pokoj, koupelna a obývací pokoj se vstupem na zahradu, jenž vznikl propojením dvou místností. Podlahy v přízemí kryje marmoleum. Prostor s vloženou čítárnou se otevírá do patra. Prostorové propojení umožňuje i prosvětlení koupelny v patře. V patře se nachází ložnice a druhý dětský pokoj s možností využití mezipatra. Podhledy a podlahy v patře domu kryjí smrková prkna, stěny jsou obloženy březovou překližkou. Dřevěný vnější plášť domu je koncipován z impregnovaných smrkových latí.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky