kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Preciosa Lighting vytvořila dynamickou instalaci pro letiště v Los Angeles

Preciosa Lighting vytvořila dynamickou instalaci pro letiště v Los Angeles

Zdroj/foto: Se souhlasem Preciosa Lighting
Ladné křivky mořských vln a třpyt křišťálu, právě tyto elementy se staly zdrojem inspirace pro nejnovější světelnou instalaci společnosti Preciosa Lighting. Crystal Swell vítá cestující na nově otevřené části terminálu mezinárodního letiště v Los Angeles (LAX). Je dynamická, dramatická, dokáže měnit náladu a odolá zemětřesení o síle až sedm stupňů Richterovy škály.

“Věděli jsme, že tento prostor bude pomyslnou vstupní branou pro všechny příchozí, i proto jsme stáli o něco skutečně dynamického až dramatického,” popisuje počátky spolupráce Brent Kelley, manažer sekce architektury leteckých objektů ve studiu Corgan, společnosti, jež má na svém kontě celou řadu oceněných architektonických i designových projektů. „Hledali jsme vizuálně atraktivní řešení, něco, co zaujme cestující na první pohled.“

Třpytivé vlny sedmnáct metrů vysokého svítidla Crystal Swell procházejí třemi podlažími a stejně jako design celé budovy vycházejí z inspirace oceánem a jeho vlnami. Instalace sofistikovaným způsobem zachovává jednoduchost designu v souladu s moderním vzhledem letištního terminálu. Zároveň však vyhovuje přísným požadavkům na konstrukce se zvýšenou odolností vůči zemětřesení.   

Na komplexním procesu vývoje a konstrukce instalace spolupracovalo hned několik specializovaných týmů společnosti Preciosa Lighting – od interního designového oddělení, přes specialisty na výzkum inovativních materiálů, konstrukci, projektové manažery až po samotné specialisty na montáž v cílové destinaci. Designérka Šárka Olivová vytvořila jedinečný design, který respektuje veškerá specifika tohoto unikátního projektu. „Nečekaně náročnou výzvou bylo nalezení maximálně efektivního upevnění, jež nebude mít negativní vliv na designové provedení,“ vysvětluje Šárka Olivová. „Nakonec jsme se rozhodli pro tři vzájemně propletené stuhy, které v součtu dosahují úctyhodné délky 65 metrů.“  

Zdroj/foto: Se souhlasem Preciosa Lighting

Preciosa Lighting disponuje špičkovým odborným pracovištěm Innovation Lab, které se svou činností zaměřuje na výzkum a využití inovativních technologií v oblasti osvětlení. Jeho součástí jsou mj. specializované laboratoře, kde jsou testovány využité materiály a technologie či odolnost konstrukcí i komponent svítidel pomocí simulace těch nejnáročnějších globálních klimatických podmínek. Vývojáři zde také pracují s pokročilými elektronickými systémy, které slouží k vytváření interaktivních prvků pro dynamické světelné instalace.

R&D tým se zaměřil na vývoj nejlepšího řešení uchycení komponentů i samotného svítidla, jeho celkové pevnosti a odolnosti v případě zemětřesení. „Výpočty, simulace a testování v souvislosti se seismicky aktivní oblastí, to byly tři nejdůležitější aspekty, kterými konstrukční tým přispěl k tomuto projektu,“ prozradil Radek Pytlík, konstruktér a výpočtář z oddělení výzkumu a vývoje ve společnosti Preciosa Lighting. „Provedli jsme skutečně rozsáhlý výzkum a pružně reagovali na celou řadu výzev. Jejich úspěšné překonání vždy znamenalo, že jsme o krok blíže k zamýšlenému výsledku, v němž se precizně spojí funkčnost a design.“ Na základě výpočtů stanovili nejlepší možné umístění kotvících bodů a našli tak způsob, jak v případě zemětřesení zajistit, aby konstrukce svítidla vážícího 4000 kilogramů a jeho veškeré komponenty zůstaly i při těch nejsilnějších otřesech neporušené.

Svítidlo dokáže zaujmout nejen třpytem českého křišťálu a originální kompozicí, ale také způsobem svícení. Integrované RGBW LED pásky promění instalaci v magickou světelnou show. Crystal Swell je nositelem atmosféry a nálady. Díky programovatelným barevným scénám umožňuje provozovateli vytvářet emoce spojené s denní i roční dobou a reagovat na události, které hýbou světem i místní komunitou. Nastavením různých světelných scén lze podpořit například místní sportovní týmy díky použití jejich klubových barev, vyvolat pocity vlastenectví na Den nezávislosti díky barvám americké vlajky apod. Možnosti jsou opravdu nekonečné a přesně tak dochází k tomu, že světlo propojuje lidi, šíří emoce a rozjasňuje tváře.

„Tato jedinečná světelná instalace dokonale doplnila celý prostor terminálu,“ pochvaluje si pan Kelley. „Je přesně podle našich představ. Poutá pozornost, vzbuzuje zvědavost a zájem, věříme, že i cestující si ji zamilují a stane se nepřehlédnutelným symbolem.“

Galerie

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky