kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Abstrakce Klaudie Hlavaté a Michaela Stránského

Abstrakce Klaudie Hlavaté a Michaela Stránského

obraz
Foto: Galerie Smečky
Na výstavě v Galerii Smečky představuje výtvarnice Klaudie Hlavatá na třicet nejnovějších koláží. V nich zpracovává ambivalentní témata, jako je tehdy a teď, dětství a dospělost či intimní a veřejné, jež vytvářejí zvláštní napětí a dobře podtrhují fragmentárnost zvolené techniky.

„Stín je odvrácenou stranou světla. A to ve faktickém i přeneseném slova smyslu. Technicky vzato jde o místo, kam světlo nedopadá. Práce Klaudie Hlavaté jsou osobní, mají své světlé i stinné, respektive temnější stránky. Podobné je to i s jejich charakterem. Vycházejí sice z reality, nejsou ovšem její dokonalou kopií, nýbrž emocemi a časovým odstupem pozměněným obrazem,“ komentuje autorčinu tvorbu kurátor Radek Wohlmuth.

Hlavatá na pro ni typických plexisklových deskách hravě kombinuje fotografie a ilustrace s kresebnými i malířskými vstupy. Stěžejní je pro ni téma lidské mysli a její vnitřní struktura. „Zobrazuji vlastní tělo, na které nahlížím zvnitřku a ilustruji jeho složitost. Díky použití mikroskopických snímků a detailů je možné pozorovat konkrétní i abstraktní krajiny, které se přelévají z jedné do druhé,“ přibližuje své dílo autorka.

Klaudie Hlavatá má za sebou několik samostatných i řadu skupinových výstav v Česku. Studium absolvovala v letech 2012–2018 na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla, Jiřího Kovandy a Jana Šerýcha. V roce 2016 studovala na pražské UMPRUM intermediální konfrontace pod vedením Jiřího Davida a Milana Saláka. Po ukončení studia se stala finalistkou Ceny kritiky za mladou malbu v Galerii kritiků a v roce 2021 se dostala také do finále prestižní mezinárodní ceny STRABAG.

Koláž, tedy kombinace různých vizuálních motivů, technologií, narativů a materiálových skupenství, je současný a přirozený jazyk nové generace umělkyň a umělců. Galerie Smečky chce na tuto situaci reagovat a dát tvůrcům adekvátní prostor pro jejich reprezentaci. V následujících letech by se tak na pořádaných výstavách měli potkávat zástupci nejmladší generace se zavedenými umělci, kteří jsou ve velké míře zastoupeni v největší sbírce české koláže, která patří společnosti Pražská plynárenská.

obraz
Foto: Galerie Smečky

Dát druhý život starým věcem

Výtvarník Michael Stránský tvoří pomocí předmětů opuštěných a znovu nalezených své objekty, plastiky, asambláže a obrazy. Jedná se o ojedinělý umělecký fenomén, jehož dílo charakterizuje rozpětí mezi racionálním a fantazijním, mezi konstrukcí a hrou, jeho projev je svébytný a nezaměnitelný.

Pod jeho rukama ožívají staré plechy, dráty a jiné předměty, které původně už měly zůstat zapomenuty. Následuje znovuzrození v umělecká díla, která na sebe berou různé podoby, od abstraktních obrazů po roboty s lidskou tváří. S uměleckou tvorbou začal Michael Stránský už v devadesátých letech. Pražská Galerie Moderna představila téměř třicet různých objektů, které autor vytvořil v letech 2003–2022.

umění
Foto: Galerie Smečky

„Dát starým věcem nový život a vyzdvihnout dokonalost těch nejjednodušších prvků, které jsou při každodenním použití přehlíženy, zejména pro svou všednost. Právě ve věcech vyhozených či zapomenutých vidím krásu. Fascinují mě povrchy, struktury, deformace a to, jak materiál pracuje a stárne. Ve svých dílech se inspiruji skutečnými i smyšlenými osobami, zvířaty či roboty,“ říká autor, který je členem výtvarné skupiny 3:1 (Mlčoch, Rak, Rasl & Stránský).

Autor: Barbora Půlpánová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky