kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Kostarika: Žít pura vida

Kostarika: Žít pura vida

dům
Foto: YokoVillage
Punc zelené republiky s vizí totální dekarbonizace do roku 2050 rozhodně není jediným důvodem, proč Kostarika přitahuje stále víc zájemců, ochotných strávit v ní svých několik dalších měsíců či let. Půvabná středoamerická země totiž patří k posledním rájům na zemi. Což tamní realitní sektor roztáčí na plné obrátky.

Loni do Kostariky omývané z jedné strany Karibikem a z druhé Pacifikem zavítalo 1,3 milionu turistů. To je o čtyřicet procent méně než v předpandemickém roce 2019. Země z velké míry závislá na příjmech právě z cestovního ruchu tak během posledních dvou let utrpěla výrazné ztráty. Jenže to zdaleka není celá pravda. Mnohem častěji než krátkodobé cestovatele dnes středoamerická republika láká ty, jimž nestačí se smočit na pár dní v oceánu.

„Rok 2021 byl svědkem obrovského přílivu digitálních nomádů a plážová městečka jako Dominical, Uvita a Ojochal jsou prakticky celá pronajatá dlouhodobým nájemcům, kteří chtějí uniknout z korporátního životního stylu. Vedle nich vábila Kostarika díky své vysoké kvalitě života jak rentiéry a důchodce, tak i celé rodiny, kvůli nimž byla nedávno v obci Ojochal otevřena dvě nová vzdělávací zařízení,“ uvádí bilanční zpráva společnosti Osa Tropical Properties se sídlem v Puntarenas.

dům
Foto: YokoVillage

Roční výnos 7,5 procenta

Maličká republika čítající pouhých pět milionů obyvatel má totiž několik výrazných předností – jednoduchý životní styl, nádhernou přírodu s nedotčenými tropickými pralesy, romantická zákoutí s vodopády, sopkami a jezery i nekonečnými písečnými plážemi s výbornými podmínkami pro surfing. A také bezpečnost, celoročně příznivé klima, dostupné zdravotnictví i celkové životní náklady, což vyhovuje zdejší silné komunitě expatů, kteří si z Kostariky udělali svůj druhý domov. Ostatně ne nadarmo tu zdomácněla fráze pura vida, která v překladu znamená čistý život.

Nutno dodat, že právě z expatů se často rekrutují zájemci o dlouhodobý pronájem. A to spolu s rostoucí hodnotou nemovitostí, byť stále nízkou oproti nemovitostem v USA či Kanadě, dává vzniknout zajímavým investičním příležitostem. Například pronájmy v hlavním městě San José, ale i městech Escazu a Santa Ana typicky generují podle serveru Drink Tea & Travel roční výnosy ve výši 7,5 procenta.

Zdejší pravidla

Zahraniční kupci přitom těží z toho, že v zemi mají s ohledem na vlastnictví realit prakticky stejná práva jako místní. Koupit nemovitost si tu mohou jednoduše na turistické vízum, ačkoli je pro ně často výhodnější si ji pořídit z titulu firmy. Což se momentálně děje i ve velkém: rozsáhlé investiční projekty vznikají na jihu kolem Tichého oceánu například v Chontales, kde se floridská společnost Ventanas Del Pacifico chystá postavit v rámci kondominia dva tisíce bytů. Firma, která má již na kontě rozvoj nedaleké obce Ojochal, je chce prodávat za cenu půl až jeden a půl milionu dolarů.

A to je jen jeden příklad z mnoha. Podle kostarické agentury na podporu investic se loni dojednalo o třicet procent více investičních projektů než v předcházejícím roce, přičemž investoři nejčastěji pocházejí z USA, Kanady, Švýcarska, Španělska či Izraele. Toto národnostní složení ostatně víceméně kopíruje i skladbu individuálních zahraničních kupců, kteří v Kostarice typicky nakupují svůj druhý domov.

dům
Foto: YokoVillage

Pozor na makléře

Podle Kevina Champagne, majitele společnosti Osa Tropical Properties, byl loni největší zájem o novostavby, stejně jako o domy se třemi a více ložnicemi, velkými plochami a úžasným výhledem na oceán se spoustou soukromí.

Průměrná doba, po kterou byly nemovitosti nabízeny na trhu v oblasti Costa Ballena, činila po celý rok 2021 zhruba šest měsíců. „Průměrná cena prodaných nabídek se však zvýšila z přibližně 346 tisíc dolarů ve třetím čtvrtletí na 547 tisíc v posledním čtvrtletí,“ uvádí majitel realitní společnosti.

V Kostarice je nicméně třeba brát cenové statistiky a odhady tak trochu s rezervou. Nemovitostní transakce jsou totiž v této zemi na rozdíl od USA či Kanady mnohem méně veřejné a spousta realit, která se prodává, se vůbec neobjevuje v online veřejných databázích. Proto je ideální se za nákupem vysněného domu vydat do země osobně a oslovit buď místní realitní kanceláře, nebo se poptat mezi rezidenty.

Nutná byrokracie

Jistou výzvu představuje v Kostarice pro kupce i neregulovaná makléřská profese, kvůli čemuž se doporučuje si najímat pouze prověřené realitní agenty, ideálně na doporučení. Stejně tak se vyplatí si najít právního zástupce vybaveného znalostí cizích jazyků. Samotný nákupní proces je pak již jednoduchou záležitostí.

Agent na přání kupce podá nabídku, vyjedná se oboustranně přijatelná cena, sepíše se rezervační smlouva a po jejím podpisu zájemce složí desetiprocentní zálohu. Uzavření kupní smlouvy pak následuje zhruba měsíc až dva poté. Financování u kostarických bank se ovšem výrazně nevyplatí, proto se doporučuje si zažádat o hypotéku v domovské zemi kupce. Poplatky a daně činí 3,5 procenta z kupní ceny, s odměnou pro notáře se však celkově vyšplhají na 5 až 10 procent.

dům
Foto: YokoVillage

Estate tip: Komunitní život v YokoVillage ležící na dosah Tichého oceánu

Na svahu centrální části plážového městečka Santa Teresa byl vybudován komunitní projekt zvaný YokoVillage. Osmdesát vil se dvěma či třemi ložnicemi a obytnou plochou 280 až 315 metrů čtverečních s vlastním bazénem slouží uzavřené komunitě freelancerů, podnikatelů a digitálních nomádů, které spojuje smysl pro zdravý životní styl a ochranu přírody. K dispozici mají nepřetržité zabezpečení, celoroční údržbu jak společných prostor, tak obytných vil a vysokorychlostní internet. Společné prostory zahrnují například komunitní a co-workingové centrum, posilovnu, ekologickou farmu, jedlý les, společnou zahradu, restauraci a olympijský bazén. Majitelé projektu slibují průměrnou návratnost investice kolem čtrnáct procent.

Autor: Andrea Votrubová

Galerie

Foto: YokoVillage

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky