kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Očima developera: Nově vnímaný rozměr energeticky úsporného stavebnictví a obnovitelné energetiky

Očima developera: Nově vnímaný rozměr energeticky úsporného stavebnictví a obnovitelné energetiky

Jan Řežáb
Foto: JRD
Události posledních dnů dodávají dlouho opomíjený rozměr oboru energeticky úsporné výstavby, kterým jsme development v ČR před zhruba dvaceti lety obohatili a léta prosazovali a rozvíjeli.

Energetická nezávislost, bezpečnost produkce a dodávky energií – tato témata byla vnímána na pozadí environmentálního přístupu k výstavbě a produkci elektrické energie jako úsměvná snaha pár nadšenců o jakousi nezávislost na systému. Bohužel, dnes již nelze přehlížet tuto oblast s úsměvem a argumentovat, že je toto snaha zbytečná, protože je realizace o pár procent dražší či složitější.

Skutečně energeticky pasivních domů větších než rodinných se dodnes staví v ČR jen několik desítek a mainstream tento standard stále nepřijal. Dosahované provozní úspory jsou i proti stále zpřísňovaným normám ve vyšších desítkách procent. A pokud bychom se spokojili s teplotou interiéru v zimě okolo 20 °C, tak ze zkušenosti není potřeba topit vůbec. A to dnes při hrozbě uzávěry toku ruského plynu zní již smysluplně.

Úsporné domy

Pojďme se tedy zamyslet, jak se k minimalizaci spotřeby a nezávislosti dostat. V JRD GROUP tuto cestu z přesvědčení razíme již devatenáct let. JRD Development staví domy energeticky pasivní, skvěle zateplené, neprůvzdušné – s nuceným větráním a rekuperací, s využitím dešťových vod, maximalizací zeleně a použitím obnovitelných zdrojů energie. Bez výjimky. Přínosy jsou nejen energetická úspornost, ale i komplexní environmentální přístup a pro klienta opravdu zdravé vnitřní prostředí.

Jako zajímavý příklad mohu uvést první energeticky aktivní dům v ČR v Plzni-Bolevci, který jsem před jedenácti lety postavil pro svou matku. Nejenže za rok vyrobí o padesát procent energie více, než celý dům spotřebuje, ale růst cen energií téměř nepocítí. Celý provoz domu stál do minulého roku okolo dvou tisíc korun měsíčně.

Divize JRD Energo již od roku 2006 instaluje, vlastní a provozuje obnovitelné zdroje energie (vítr, fotovoltaika) v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Dnes již vyrábí tolik energie, jako je spotřeba obyvatel Liberce. Fotovoltaické elektrárny provozuje i v námi dokončených budovách. Divize JRD Invest do těchto budov investuje. Divize JRD Land zhodnocuje pozemky a připravuje výstavbu udržitelných čtvrtí, kde lze realizovat řešení zajímavější než jen v jednotlivých domech. A až divize JRD Plazma uvede do průmyslové produkce své reaktory, změní se úplně pohled na využití odpadů, a to i těch nejnebezpečnějších – už jsme blízko.

Společenská nutnost

Zkusme se tedy zamyslet, zda pár procent a trochu snahy a složitosti při výstavbě nemovitosti nestojí za ten komfort, zdravotní benefity a energetickou bezpečnost. Nejde jen o nás samé, ale i o celospolečenskou nutnost.

My tomu v JRD věříme, rádi nabyté zkušeností předáváme dál. Dnes mi ovšem někdy nezbývá než doufat a modlit se, abychom mohli opět žít v míru. Krize jsou většinou ve svém důsledku posilující a ozdravné, pokud nejsou fatální. Snad bude tato krize jen velkým poučením, jak lépe hospodařit s energiemi a jak je vyrábět.

Jan Řežáb, majitel a zakladatel JRD

Je zakladatelem a současně majitelem JRD, největší české developerské společnosti, která se zaměřuje na výstavbu zdravého bydlení. Jeho velkým zájmem je udržitelnost a ekologie, kterou spolu s moderními přístupy inovativně aplikuje v oblasti developmentu i dalších udržitelných oborech v rámci skupiny JRD Group.

Autor: Jan Řežáb

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky