kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Nejistá sezona pro investice do firem

Nejistá sezona pro investice do firem

peníze
Foto: Pexels
Prodávat firmu znamená utržit hotové peníze, které rychle ujídá inflace. Nakupovat zase znamená spojit osud svého jmění s existencí firmy, která nemusí ustát složitou dobu. Jenže právě takové časy mnohdy rodí nejlepší investiční příležitosti.

Dva roky covidové pandemie přinesly spoustu nejistoty a zasáhly nejedno ekonomické odvětví. Přesto byl rok 2021 pro český trh private equity nebývale úspěšný a s objemem investic bezmála 700 milionů eur přinesl téměř zopakování rekordního roku 2018. Krize totiž vždycky znamenají i příležitosti a z protipandemických opatření těžily například firmy zaměřené na online byznys. Tahounem roku byl loni e-shop rohlík.cz, který sám o sobě přilákal investice za bezmála tři sta milionů eur.

Těžká doba

Pandemii vystřídala inflace, rychlé utahování měnové politiky, přišla energetická krize vyostřená válkou na Ukrajině. Nastala doba značné nejistoty, která trhu private equity příliš nesvědčí. „Celkově je zde stále velké množství příležitostí, zejména u malých a středních firem, což jsou přesně ty, do kterých české private equity fondy své peníze investují. Avšak řada vlastníků – fyzických osob – kteří zvažovali prodej, nyní s prodejem nespěchá a transakce odkládá,“ říká výkonná ředitelka Czech Private Equity and Venture Capital Association (CVCA) Zuzana Picková.

Důvodem otálení je hlavně strach z inflace, která bude z inkasovaných peněz rychle ujídat. „Od začátku roku se postupně dokončují obchody rozjednané ještě před válkou, ale je cítit lehký pokles zcela nových transakcí. Podle předběžných údajů od evropských kolegů to není problém jen v našem regionu, ale celoevropský,“ dodává Picková.

Dramatický nárůst cen energií má negativní dopad i na rozjednané investice. „Byli jsme v poslední době u několika rozjednaných transakcí svědky pozastavení či ukončení procesu právě z důvodu, že nárůst cen energií spolykal u firmy zásadní část zisků na pár let dopředu. Pokud private equity fond vlastní firmu zhruba pět let, investice prostě nevychází,“ vysvětluje Picková.

Jednotliví správci fondů ale nepodléhají skepsi. „Každá doba má svoje příležitosti a ta současná zajisté vybízí ke zvýšené opatrnosti. Přestože nejistota způsobená geopolitickou a makroekonomickou situací transakce do jisté míry komplikuje a zpomaluje, vnímáme na trhu dostatek zajímavých investičních příležitostí, kterými se zabývat,“ říká Adam Ruta ze společnosti Genesis Capital. Také on připouští vliv nárůstu cen energií a rostoucí inflace na rozjednané transakce. „Jeho míra je ale velmi individuální dle konkrétní investice,“ říká. Genesis Capital nicméně za uplynulých šest měsíců zaznamenala na trhu obdobnou dynamiku nových projektů jako loni, a to jak v Česku, tak například v Polsku.

Zelená energetika

Zbystřit by měli v současnosti investoři, kteří mají kapacitu investovat alespoň krátkodobě z vlastních zdrojů a jsou zároveň schopni a ochotni aktivně řešit problémy firem. Těm by měla současná situace podle ředitele fondů Jet investiční společnosti Jet Investment Jana Brávka přinést velmi atraktivní prostředí k investicím v průmyslu.

Za perspektivní odvětví, kde se dá očekávat v následujících několika letech zajímavé zhodnocení, v Jet Investment nadále považují mimo jiné zelenou a decentrální energetiku, moderní materiály či automotive s výjimkou spalovacích motorů. Minimálně v oblasti průmyslu se podle Brávka vyplácí dívat se na celý středoevropský region jako na celek, ve kterém lze budovat společnosti světového kalibru.

Specifickou kapitolou v katalogu šancí na výnosnou investici do firmy jsou start-upy. Obecně je k dispozici poměrně dost peněz pro takové, které jsou již v mírně pokročilé fázi vývoje. Ty si dokonce spíše mohou vybírat své investory. Chybějí naopak zdroje pro start-upy v nejranějších fázích, které do budoucna mají potenciál proměnit se v kvalitní firmy. „Právě sem momentálně směřujeme aktivitu společně se zástupci angel investorů, ministerstvem průmyslu a obchodu a Evropským investičním fondem,“ říká Zuzana Picková z CVCA. 

Mírné ochabnutí

Současná ekonomická situace ovlivňuje nejen investiční příležitosti a objem uskutečněných transakcí, ale i chuť investorů do private equity fondů ukládat peníze. Fondy private equity a venture kapitálu ovšem mají výhodu jisté imunity, protože do nich peníze vkládají především institucionální investoři, kteří se při fundraisingu zavážou poskytnout určitou sumu až ve chvíli, kdy fond reálně investuje do nějaké firmy. Tento závazek platí po dobu investičního období, které obvykle trvá pět let.

Trh private equity podle Pickové nezažívá první krizi za dobu, kdy v Česku funguje, a kvalitní fondy v těžších časech zúročí renomé z předchozích úspěšných transakcí. Přesto asociace očekává v shromažďování financí od investorů mírný pokles. „Pro fondy bude náročnější přesvědčit investory, že jim mají své peníze svěřit, ale nepředpokládáme, že by se trh zastavil,“ říká Picková.

V Česku jsou typicky investory fondů banky, majetní individuální hráči prostřednictvím svých správcovských firem, kteří ale zároveň mnohdy investují i samostatně, dále pak Evropský investiční fond, a třeba také Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Pro budoucnost pak zaznívají i optimistické prognózy vzhledem k možnostem, jaké v ekonomických turbulencích vznikají. „Upřímně doufáme, že vzroste objem investic, protože zejména v průmyslu se může v následujících letech jednat o generační příležitost. Naši dlouhodobí investoři to cítí také a vesměs se nyní rozhodují investovat a nečekat,“ říká Jan Brávek z Jet Investmentu.

Autor: David Mařík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky