kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Očima developera: Udržitelnost nabírá na významu, je synonymem pro energeticky hospodárné bydlení

Očima developera: Udržitelnost nabírá na významu, je synonymem pro energeticky hospodárné bydlení

Petr Michálek
Foto: Skanska Reality
Současný růst cen energií ukazuje, že výstavba udržitelného bydlení je správný směr, jelikož má vedle šetrného přístupu vůči životnímu prostředí také ekonomický přínos pro obyvatele.

Cesta k udržitelné výstavbě není v prostředí české legislativy jednoduchá, naopak ji provází řada úskalí. Úkolem firmy, která chce po této cestě kráčet rychleji a efektivněji, je překážky překonávat a hledat nejen inovativní způsoby, ale i partnery pro urychlení některých legislativních změn, bez nichž se k udržitelnější výstavbě nedostaneme. Díky tomu, že se tématu udržitelnějších projektů věnujeme už celou dekádu, máme určitý náskok, který letos ocenil i prestižní deník Financial Times. Zařadil společnost Skanska mezi evropské lídry ve snižování uhlíkové stopy. Za tímto oceněním stojí vyšší investice do neprobádaných technologií, ale také řada výzev z pohledu legislativy, metodiky i technologických řešení.

Doplnit legislativu

Kvůli chybějící legislativě pro nás bylo například velmi obtížné najít způsob, jak v projektu aplikovat systém hospodaření s recyklovanou, tzv. šedou vodou, který využívá vodu z koupelen ke splachování toalet. Díky úsilí projektového týmu jsme ale mohli stát u zrodu nové legislativy a dnes šetříme až čtvrtinu pitné vody na většině našich nových projektů pomocí právě tohoto systému, který se ukázal jako velmi efektivní s minimálními nároky na provoz.

Stavebnictví produkuje téměř čtyřicet procent celosvětových emisí CO2 , a vnímáme proto jako povinnost stavebních a developerských společností tento trend zvrátit. Skanska už řadu let směřuje k uhlíkové neutralitě a naší metou je rok 2045. Už do roku 2030 ale musíme zredukovat vlastní uhlíkovou zátěž o sedmdesát procent ve srovnání s rokem 2015. Bylo proto nutné nastavit si jasné postupy, jak toho dosáhneme. Jdeme cestou inovací v materiálech a technologiích, čeká nás do budoucna vývoj pasivních, nulových nebo i pozitivních domů, co se týče energetické bilance. Zjednodušeně řečeno, v dlouhodobém horizontu směřujeme k energetické nezávislosti budoucích obyvatel našich projektů.

Technologie stavbu nezdraží

Pokud se budeme bavit o konkrétních řešeních, pak kromě recyklace vody využíváme už od roku 2012 fototermické panely pro předehřev teplé vody, kde z celkové spotřeby zemního plynu ušetříme čtvrtinu. Pracujeme také na efektivnějším využití fotovoltaických panelů, dále testujeme možnosti kogenerační výroby tepla a elektřiny. Doby, kdy jedinou technologií v domě byla kotelna, jsou už naštěstí pryč. Nyní už se stává standardem systém vzduchotechniky nebo alespoň lokální rekuperace vzduchu. Nabízíme smart-home řešení, která umí snížit náklady na vytápění, klimatizaci, osvětlení a provoz spotřebičů až o čtvrtinu.

Co můžeme už dnes jednoznačně potvrdit, je fakt, že pokud jsou technologie už součástí projektové dokumentace, nemají tak velký vliv na výslednou cenu bytů jako ve chvíli, kdy se dodatečně přidávají během výstavby nebo až během užívání domu. I tak propracovaný a technologicky vyspělý projekt, jakým je Modřanský cukrovar, dosahuje srovnatelné tržní ceny jako projekty, které mají k hospodárným technologiím hodně daleko.

Zájem lidí o hospodárné bydlení narůstá, a to nejen v důsledku energetických šoků posledních měsíců. Modřanský cukrovar měl ještě před zahájením stavby více než padesátiprocentní předprodanost, což je až nezvykle rychlé tempo. Důležité je přistupovat k otázce udržitelnosti pragmaticky a implementovat především technologie, které dávají smysl, které jsou prokazatelně ohleduplné vůči přírodním zdrojům a klimatu a které budou zároveň přinášet každoroční úsporu provozních nákladů.

Petr Michálek, generální ředitel Skanska Residential

Od roku 2018 je generálním ředitelem a předsedou představenstva Skanska Residential. Vystudoval ekonomiku a management ve stavebnictví na VUT v Brně. Do rezidenčního developmentu Skanska přešel ze stavební divize Skanska, a. s., kde působil více než patnáct let nejprve v oblasti financování a strategických investic, posléze jako výkonný ředitel divize a člen vedení. Od roku 2016 je také členem dozorčí rady Skanska Residential Development Europe.

Autor: Petr Michálek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky