kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Penta Real Estate staví novou čtvrť u Botiče

Penta Real Estate staví novou čtvrť u Botiče

Nuselský pivovar
Foto: Penta Real Estate
Na místě jednoho z největších pivovarů ve střední Evropě už roste výjimečná nová čtvrť. Penta Real Estate zkombinovala v pražských Nuslích historii se současností. V rekonstruovaných původních budovách vzniknou atypické byty s pohádkovými jmény. Doplní je čtyři stovky bytů v moderních novostavbách.

Když dnes půjdete ulicí Závišova, Křesomyslova, anebo dole po Bělehradské, uvidíte, jak ze země vyrůstá nová městská čtvrť. Trojúhelník, který společně ulice vytvářejí, byl ještě před třemi lety vcelku nevábnou částí Prahy 4, brownfieldem, který ale v sobě nesl i kus poezie. Hlavně díky zchátralému pivovaru, u kterého bylo jisté, že pamatuje lepší časy.

Penta Real Estate přistupuje ke všem brownfieldům stejně: moderní architektura a urbanistický koncept nesmí ztratit kontakt s historií místa. V tom je rozdíl mezi stavbou na zelené louce a moderní zástavbou v centru Prahy. Historie každého brownfieldu je důležitá – a ta sahá v případě Nuselského pivovaru opravdu daleko.

Sázka na jistotu

Na pozemku o rozloze 3,5 hektaru v těsném sousedství pražských Vinohrad vyroste malá městská čtvrť, kde najdete vše, co tvoří město městem. Téměř čtyři sta bytů v novostavbách, kolem stovky jich také bude v historické budově pivovaru. Novým mostem přes Botič vejdete do obchodní pasáže pivovaru, najdete tu supermarket, restauraci, drogerii i lékárnu. Před pivovarem vznikne náměstí, nová čtvrť přece musí mít svoje centrum.

Pod projektem jsou dva podpisy: pod částí novostaveb brněnských architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa. Pivovar Penta rekonstruuje a část přestaví podle návrhu ateliéru CMC Architects Víta Másla a Davida Chisholma. Oba ateliéry Penta vybrala v soutěži.

V případě rekonstrukce pivovaru měla Penta jasnou představu: „ Hledali jsme někoho, kdo má na brownfieldech zkušenosti s rekonstrukcí historických objektů. CMC Architects například navrhli skvělou proměnu pivovarské spilky v pražských Holešovicích na loftové byty. Byty atypického charakteru vzniknou i v historické budově nuselského pivovaru,“ upřesnil důvod pro volbu architekta památkově chráněné budovy Rudolf Vacek, ředitel developmentu Penty Real Estate.

Nuselský pivovar
Foto: Penta Real Estate

Pivovar jako dominanta

Budova pivovaru celému projektu vévodí. A to nejenom pro tři mohutné komíny, které jsou viditelné z dálky. Pouze jeden z nich vyrůstá ze základů budovy. Další dva byly odvětrávací, pro kvalitní zrání sladu, a jejich úctyhodná hmota se vypíná z klenby nejvyššího patra pivovaru. Dendrochronologický průzkum, který byl součástí průzkumu archeologického, datoval použití trámoví do první čtvrtiny 18. století. Ale tady příběh místa nezačíná.

Archeologický průzkum společnosti LABRYS objevil kostru ze středověku s nezvyklou výškou postavy a vyvinutou pravou rukou. Interpretace historiků zvažuje profesi kováře. V historii však můžeme jít ještě dál. „Hlavní budova pivovaru je postavena pravděpodobně na původním gotickém sklepě, necelý metr pod stávající sklepní dlažbou se totiž objevila dlažba oblázková, pro gotiku typická,“ říká Rudolf Vacek a dodává: „Pro současnou podobu stavby byla určující 2. polovina 19. století. Přístavby pivovaru se nalepovaly systémem stavby vlaštovčího hnízda. Budovu máme prozkoumanou nespočetným množstvím sond, přesto nebude při rekonstrukci nouze o mnohá překvapení.“

Nuselský pivovar patřil od 18. století k největším pivovarům ve střední Evropě. Pivo se v něm přestalo vařit až v roce 1960. Do roku 1976 tu ještě fungovala sladovna pro pivovar na Smíchově, další léta už sloužil zejména Českým vinařským závodům, které zde zpracovávaly dovezená vína ze Slovenska, Rakouska či Jugoslávie. Pravě tady se například zrodila populární vinná směska doby reálného socialismu s názvem Sklepmistr.

město
Foto: Penta Real Estate

Zkušebna hvězd

V roce 2017, kdy padlo rozhodnutí, že největší z několika  vlastníků lokality – České vinařské závody – prodají svoji část Pentě, byl už Nuselský pivovar několik desítek let veřejnému životu uzavřený. Až na výjimky. Ve sklepeních pivovaru byl v jedné části velký sklad ledniček a praček, ve druhé jste si po objednání mohli mezi harampádím užít paintball. V přilehlých budovách byl autoopravář garážového typu, několik drobných skladišť a pak budova, která vešla do historie moderní populární hudby.

Vpravdě pionýrskou zkušebnou tady prošel třebas Janek Ledecký, Tomáš Klus, Ksindl X a ve své době i kapela Lucie. Tato část půvabné historie místa skončila v okamžiku, kdy šly některé budovy k zemi. Nařídil to statik. Na fotografiích budov v nich jsou vidět trhliny, kterými by šlo prostrčit ruku. Desítky melodií se ale staly trvalou součástí místa, které se probudilo k životu a po roce 2026 se doslova stane výkladní skříní Prahy 4.

Harry Potter a Shrek

Posledních 90 bytů v novostavbách dala Penta do prodeje na konci září. V současné době je prodáno více než 40 procent bytů, přičemž aktuálně jsou již hotové suterény a postupně se začíná betonovat nadzemní podlaží. Celkovou úspěšnost projektu ale bude moci Penta vyhodnotit až s odstupem. Z původně plánovaných více než 2 miliard korun nákladů na výstavbu už jsou dnes 4 miliardy, na samotnou rekonstrukci pivovaru z toho připadá 1,3 miliardy korun. Z kvality nelze slevit.

Atypické byty v pivovaru začne Penta prodávat pravděpodobně v první polovině příštího roku, krátce po tom, co dostane na rekonstrukci očekávané stavební povolení. Podobné byty byste v centru Prahy hledali s obtížemi. Jako příklad lze užít byt Harryho Pottera, který prochází několika podlažími pivovaru, ty propojují atypická schodiště. Obdobnou výjimečností je i byt Shrek, ten dostal název podle tvaru hlavní místnosti bytu, která má v řezu tvar podkovy, v rozích pod stropem pak zvláštní původní průduchy, které patří mezi památkově chráněné prvky stavby a pro které se našlo funkční využití v bytě moderního střihu.

Nuselský pivovar
Foto: Penta Real Estate

Centru na dosah

Lokalita Nuselského pivovaru je součástí centra města. Tramvají je to pár minut na náměstí I. P. Pavlova, z něhož je to jen kousek k Národnímu muzeu v srdci města. Přibližně stejná vzdálenost dělí Nuselský pivovar od vltavské náplavky. Je v těsném sousedství rozsáhlých městských parků Folimanka a Havlíčkovy sady s výjimečnou Grébovkou. Za zmínku stojí i fakt, že v její blízkosti se plánuje otevření stanice metra nové trasy D.

Autor: Penta Real Estate

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky