kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Zprávy z oblasti realit

Zprávy z oblasti realit

Dokončené a zahájené byty v Praze Zdroj: iO Partners

Rezidenční nemovitosti

Praha na pokrizovém rekordu

Druhá polovina roku 2023 přinesla na pražském trhu novostaveb zásadní přísun nových bytů. Developerské společnosti od července do prosince dokončily 4520 bytů ve 46 developerských projektech. Společně s prvními šesti měsíci roku výstavba dosáhla 6690 jednotek, což je podle statistik realitní poradenské společnosti iO Partners nejvyšší roční objem od krizového roku 2009. Důvodem takto příznivých čísel je podle analytiků firmy vysoký počet projektů odstartovaných v roce 2021. Z hlediska zahájených staveb ale druhé pololetí 2023 vykázalo podstatně skromnější vývoj. Byla zahájena výstavba 1990 nových bytových jednotek v 18 projektech. Tento počet představuje nárůst o 61 procent ve srovnání s extrémně slabým prvním pololetím, kdy developeři odkládali kvůli nepříznivé situaci na trhu rozjezd nových projektů. Zároveň ale ukazuje na pokračující útlum ve výstavbě bydlení v hlavním městě. Celkově za rok 2023 byla zahájena výstavba 3220 bytů, což je naopak nejnižší hodnota od roku 2009. V důsledku přetrvávající nižší poptávky vzrostl počet bytů v nabídce na 5990, což představuje nejvyšší hodnotu za posledních 10 let. Zvýšil se rovněž počet bytů, které byly dokončeny a stále čekají na své kupce. Nyní jich je v nabídce zhruba tisíc, nejvíce od roku 2014.

CPI spouští prodej Žižkovských zahrad

Realitní skupina CPI Property Group zahájila prodej nového developerského projektu Žižkovské zahrady, který zahrnuje 210 bytových jednotek s dispozicemi 1+kk až 6+kk na pražském Žižkově na okraji parku Vítkov. Finální podoba projektu pochází z dílny studia MS architekti pod vedením hlavního architekta Michala Šourka a snaží se odrážet charakter místní starší zástavby. CPI Property Group začne s výstavbou projektu ve druhé polovině letošního roku, s jejím dokončením se počítá na závěr roku 2026.

Rezidenční nemovitosti Foto: Archiv

YIT letos plánuje stovky bytů

Hned ve čtyřech projektech společnosti YIT Stavo si budou moci vybírat bydlení zájemci o vlastní byt. Na začátku roku firma odstartovala nový projekt Sija Kamýk. Dále letos plánuje zahájit projekty Toivo Roztyly, etapu Tampere v areálu Suomi Hloubětín a třetí etapu Ranta Barrandov. Celkem chce letos uvést na trh bezmála 540 jednotek. Firma zároveň oznámila přípravy svého prvního mimopražského projektu, a to v Kladně. Termíny ale zatím nezveřejnila.

Rezidenční nemovitosti Foto: Archiv

Exafin narazil v Praze 10

Městská část Praha 10 nesouhlasí s plánem developerské skupiny Exafin postavit ve strašnické Michelangelově ulici tři domy s téměř 200 byty. Chce jednat s investorem o dalším postupu. Záměr kritizují místní obyvatelé, podle kterých je projekt předimenzovaný a zastíní sousední domy. Problematická by byla u nového projektu podle kritiků také dopravní situace. Proti projektu vznikla i petice. Domy mají vyrůst na zelených pozemcích mezi budovou supermarketu Tesco a nynější zástavbou.

Getberg nesplácí závazky

Developerská skupina Getberg, za níž stojí původně ruský podnikatel Jegor Chlebnikov, má problémy. Skupina opustila sídlo v pražské Libni a některým klientům dluží peníze. Podle serveru Seznam Zprávy přinejmenším dvě z firem skupiny neplatí své závazky. Dceřiná firma Getbergu zvaná Collection Kolovraty dluží svým klientům milionové zálohy a pozemky v Kolovratech nedaleko Prahy. Collection měla pozemky zasíťovat a prodat k individuální výstavbě rodinných domů. Parcel, na něž developer takto vybral zálohy, je v Kolovratech celkem 17. Pozemky měly být připravené už koncem roku 2020.

Rezidenční nemovitosti Foto: Archiv

Zelená pro vyšší dřevostavby

Dosud velmi limitované možnosti developerů pro budování dřevostaveb se od letošního roku rozšíří. Nová pravidla umožní stavět budovy s konstrukčním systémem ze dřeva až do požární výšky 22,5 metrů, a to takzvaným inženýrským způsobem. Využití pro dřevostavby bylo potvrzeno na základě společného odborného stanoviska zainteresovaných institucí zveřejněného koncem loňského roku ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Systematická změna příslušných norem by se měla uskutečnit v 1. pololetí příštího roku.

Rezidenční nemovitosti Foto: Archiv

Komerční nemovitosti

Česko lídrem průmyslových ploch

Nejvíce průmyslových a logistických ploch v přepočtu na tisíc obyvatel ze všech států regionu střední a východní Evropy (CEE) má Česko. Zároveň jejich vlastníci hlásí nejnižší neobsazenost ve srovnání s okolními zeměmi. Celková rozloha průmyslových a logistických prostor v regionu střední a východní Evropy ke konci roku 2023 činila téměř 61,5 milionu metrů čtverečních. Česko se na této ploše podílí 19 procenty, tedy 11,7 milionu metry čtverečními. Podle analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield má ČR těchto ploch 1104 metrů čtverečních na tisíc obyvatel. Podle oslovených odborníků z různých odvětví vysoký objem výstavby i zájem nájemců dokazuje atraktivitu českého prostředí pro investory. I přesto se přístup obcí a měst k výstavbě průmyslových zón liší. U některých převažuje jejich vnímání jako příležitosti k vytvoření pracovních míst, jinde se naopak budování hal brání kvůli obavám z dopravní zátěže či ztrátě zemědělské půdy.

Komerční nemovitosti Foto: Archiv

Roztyly Plaza má po kolaudaci

Developerská skupina Passerinvest v březnu zkolaudovala novou administrativní budovu Roztyly Plaza v Praze 11 přímo u stanice metra C Roztyly. Projekt tak nově rozšířil pražský kancelářský trh o 21,7 tisíce metrů čtverečních kanceláří poslední generace. V době kolaudace už byla budova z poloviny obsazena nájemci. V přízemí budova nabízí 1,6 tisíce metrů obchodních jednotek. Za jejím architektonickým ztvárněním stojí studio Aulík Fišer architekti.

Komerční nemovitosti Foto: Archiv

AFI City hlásí plno

Kancelářská budova, kterou postavil developer AFI Europe v Praze v Kolbenově ulici, je kompletně pronajatá. Mezi nové přírůstky mimo jiné patří významný hráč na poli logistiky Hegelmann Transporte, který sem plánuje přemístit své tuzemské sídlo, a také provozovatel samoobslužné restaurace Delirest. Opci pro rozšíření stávajících prostor navíc využila také společnost Škoda Auto. Dalšími nájemci jsou specialista na interiérový design Nüssli a francouzská farmaceutická společnost Pierre Fabre.

Komerční nemovitosti Foto: Archiv

Trikaya prodala brněnský Landmark

Realitní skupina Trikaya prodala na konci února projekt na výstavbu administrativní budovy Landmark Office Building na nároží ulic Koliště a Milady Horákové nedaleko centra Brna. Vlastníkem pozemku s platným stavebním povolením se stala společnost SUDOP Real. Původním záměrem společnosti Trikaya bylo rozšíření dosavadního portfolia orientovaného především na rezidenční development a rekonstrukce obchodních center o prémiovou kancelářskou budovu. Důvodem prodeje je strategické rozhodnutí společnosti soustředit se na výstavbu projektu Čtvrť Pod Hády.

Komerční nemovitosti Foto: Archiv

VGP staví v Ústí nad Labem

Developer industriálních a logistických nemovitostí, skupina VGP, zahájila v březnu výstavbu dalších skladových hal v projektu VGP Park Ústí nad Labem. Jedna z hal se připravuje pro českou logistickou společnost RTR-Transport a logistika. Firma si z celkových 29 tisíc metrů čtverečních pronajme 10,8 tisíce metrů skladových a kancelářských prostor. Nová hala se staví ve stupni zelené certifikace BREEAM Very Good a plánovaný termín dokončení je ve 4. čtvrtletí letošního roku.

Komerční nemovitosti Foto: Archiv

Máj otevře v červnu

Obchodní dům Máj, který se začal rekonstruovat předloni v létě, se veřejnosti otevře v červnu. Rekonstrukci provádí stavební společnost Metrostav, vyjít má zhruba na 4 miliardy korun. Zákazníci v novém Máji najdou například supermarket Tesco, lékárny, drogerie, kavárny, obchod s kosmetikou či prodejnu vína. Na fasádě budovy by mělo být umístěno dílo sochaře Davida Černého – dvě několikametrové pohyblivé plastiky motýlů, jejichž trupy budou tvořit nápodoby stíhaček Spitfire. Dílo by se mělo stát poctou československým letcům bojujícím v druhé světové válce. 

Komerční nemovitosti Foto: Archiv

Regiony

Natland koupil kladenskou Stromovku

Investiční skupina Natland Tomáše Rašky koupila v polovině února projekt Stromovka v Kladně, který bude jeho prvním developerským projektem mimo Prahu a také jeho druhým největším vůbec. Prodávajícím je rodinná developerská firma EBM Group. Cenu transakce ani jedna strana nekomentovala. Na pozemcích nedaleko kladenského nádraží má na ploše o velikosti více než 5,2 hektaru vyrůst přes 600 bytů a k tomu řada komerčních prostor. Podle původního investora by měla výstavba začít v příštím roce, vyjde na zhruba tři miliardy korun.

Rezidenční nemovitosti Foto: Archiv

UDI Group má architekta pro Husovice

Mezinárodní developerská skupina UDI Group vybrala v soutěži autora druhé fáze brněnského projektu Apartment Buildings Brno Husovice. V první fázi, kterou projektuje partnerský ateliér Hlaváček & Partner, vznikne zhruba 268 ubytovacích jednotek. Ve druhé fázi, kterou bude projektovat ateliér Arch.Design, 650 ubytovacích jednotek. Společnost UDI Group oslovila 12 českých ateliérů, vítěze vybírala ve třech kolech. Na pozemku chce stavět střednědobé i dlouhodobé ubytování. Projekt by měl zahrnovat byty s recepcí, obchody a provozovny služeb.

Komerční nemovitosti Foto: Archiv

Domoplan otevře rezidenci Starý pivovar

Letos na jaře se slavnostně otevře rezidence Starý pivovar, kterou buduje brněnská developerská společnosti Domoplan. V brněnské čtvrti Královo Pole se do nových bytů budou moci začít stěhovat noví majitelé. Ze 46 bytů je zájemcům k dispozici ještě 16. Rezidence Starý pivovar nabídne příjemné rodinné bydlení v klidné lokalitě. Obyvatelům bude pomáhat i koncept energetického smart managementu. Vedle domu developer chystá nový park s dětským hřištěm a venkovním fitness.

Rezidenční nemovitosti Foto: Archiv

Zahraničí

Výnosy z rekreačních nemovitostí rostou

Zájem Čechů o zhodnocení peněz formou investice do zahraničních rekreačních nemovitostí podle realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties roste. Kupující lákají hlavně atraktivní výnosy z takové investice. V Praze se v současnosti výnosnost pronájmů pohybuje mezi třemi až pěti procenty, kdežto v Chorvatsku a ve Španělsku je to mezi sedmi a 11 procenty. Například v Dubaji lze dle lokality dosáhnout i na roční výnos přes 20 procent. K oblíbeným lokalitám nyní patří jižní Evropa, Blízký východ, Střední Amerika či východní Asie.

Foto: Archiv

108 Real Estate míří do Indie

Realitně-poradenská společnost 108 Real Estate expanduje do Indie. Nová pobočka v Dillí se bude soustřeďovat na segment průmyslových nemovitostí a kromě Dillí se chce zaměřit na rozvoj služeb v Bombaji, Bengalúru nebo Puné. Důvodem expanze do Indie byla podle firmy její příznivá demografie, sílící ekonomika, a tudíž i kupní síla. Indická pobočka se v první fázi zaměří především na poradenství spojené s výstavbou a obsazením výrobních prostor, skladových hal a kanceláří.

Foto: Archiv

Polská 7R expanduje do Česka

Na český trh s průmyslovými nemovitostmi vstupuje polský developer 7R. U dálnice D1 na Vysočině postaví skladovací halu za 750 milionů korun, na kterou již získal stavební povolení. Stavba má mít rozlohu 26 tisíc metrů čtverečních a s dokončením se počítá ve 3. čtvrtletí 2025. Objekt 7R Park Lavičky D1 Highway se bude nacházet u Velkého Meziříčí, 50 kilometrů od Brna a 135 kilometrů od Prahy. Nepůjde o jedinou investici 7R v Česku, firma plánuje své působení do budoucna dále rozšířit.

Foto: Archiv

Text: Jan Němec

Foto: Archiv

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky