kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Botswana – vaše životní safari

Botswana – vaše životní safari

lev
Foto: Petr Slavík
Říká se jí Švýcarsko Afriky, tento příměr o mnohém vypovídá. Botswana je krásná, bezpečná a bohatá. Září jako diamant, jejichž těžbou je vyhlášená. Živé přírodní bohatství je ovšem to, co z Botswany dělá prémiovou safari destinaci.

Jsou krásky, které vám bez varování vyrazí dech svou okázalou nádherou. Uneseně se kocháte jejich půvabem, jste ohromeni, nadšeni a… najednou nic. Prostě to vyprchá, zmizí, jako když mávnete kouzelným proutkem. A pak jsou tu ty opačného typu. Neobnažují se, ale pomalu odkrývají. Lákají vás svým tajemstvím, pomalu si vás získávají, až jednoho krásného dne zjistíte, že jim zcela patříte. Ty dvě krásky mají sestru, je jejich dokonalým prolnutím a leží v srdci subsaharské Afriky. Jmenuje se Botswana.

Nadchne vás svou krásou a bez varování si vezme vaše srdce i duši. Dá vám ale i pocit bezpečí navzdory predátorům, o nichž v její divočině není nouze. Botswana se řadí k nejbohatším a nejstabilnějším zemím v Africe a z hlediska bezpečnosti patří k premiantům i ve světovém měřítku. Přírodní bohatství země není jen na povrchu, ale i v podzemí v podobě bohatých zásob nerostných surovin, obzvláště diamantů. Minulý rok těžaři objevili diamant o váze 1098 karátů, což z něj činí třetí největší diamant světa. Dosud bylo v Botswaně objeveno šest z deseti největších diamantů a loňský historický objev potvrdil pozici země jako diamantového leadera.

Udržitelný turismus opírající se o exkluzivní lodge a dokonalé služby je dalším zdrojem příjmů v zemi velké jako Francie, kterou obývají pouhé dva miliony lidí. Čtyřicet procent rozlohy státu má statut chráněného území. Pro milovníky přírody je to nebe na zemi.

pták
Foto: Petr Slavík

Brána do delty Okavanga

Město Maun nám učarovalo už při první návštěvě svou neopakovatelnou atmosférou. Malé letiště, které přijímá a odbavuje každý den dva lety z jihoafrického Johannesburgu, působí dojmem vlakového nádraží, kde už se dávno všichni znají. Operátoři, safari průvodci, piloti v nažehlených uniformách, řidiči. Pozdravy, úsměvy, vzájemné špičkování lidí, které spojuje jedno kouzelné slovo SAFARI. Je převzaté ze svahilštiny, kam se dostalo z arabského safara – cestovat. Dnes se používá hlavně ve spojení s pobytem v africké přírodě.

Maun je tím pravým místem, kde safari začít. Leží na hranici delty Okavanga, která je bezkonkurenčně tou nejkrásnější destinací pro člověka, který touží zažít své vlastní Vzpomínky na Afriku. Většina návštěvníků se v Maun ani nezdrží a pokračuje privátními lety do kempů či lodžií za svým africkým snem. Pokud vám ale přece jen zůstane chvilka času mezi lety, skočte si z odletové haly přes ulici na nějaký studený drink do příjemné hospůdky, jejíž jméno si nikdo nepamatuje. Všichni jí podle majitele říkají U Inda.

Hned před letištní halou se na vás nesesype horda prodavačů suvenýrů nebo taxikářů. I tím je letiště v Maun jiné. Nasajete zde tu pravou africkou atmosféru mezi lidmi, kteří se právě ze safari vrátili, nebo je v příštích hodinách nové čeká. Brzy se tady dozvíte, kde má jaká lví smečka lvíčata, že dlouho nikdo neviděl starou levhartici od řeky Khwai a který brod má kolik vody. Zaposlouchejte se do vyprávění průvodců! Dává nahlédnout do světa divokých zvířat, kouzelných západů slunce a dobrodružství ústy lidí, které si získala již před vámi.

Delta řeky Okavango, která se ztrácí v píscích Kalahari, je pravidelně vybírána exkluzivními cestovatelskými magazíny jako nejlepší safari destinace na světě. V období od června do srpna, kdy do delty přitéká největší množství vody z angolských hor, se na téměř šestnácti tisících kilometrech čtverečních ostrovů, ostrůvků a kanálů koncentruje největší množství zvěře v celé Africe. Řeka tady vytváří jakousi oázu v poušti. Návštěvníci tak mohou obdivovat obrovská stáda slonů, buvolů, žiraf či zeber. Takové množství potravy si samozřejmě nenechají uniknout velcí afričtí predátoři, jako jsou lvi, levharti nebo hyeny. Pro velké množství zvířat je toto místo často nazýváno Posledním rájem.

žirafy
Foto: Petr Slavík

Luxusní safari

Práce fotografa divoké přírody a průvodce na safari mě na africký kontinent přivádí už více než dvě desítky let. Všechna ta místa, jejichž jména jsou synonymem africké divočiny a při jejichž vyslovení naskakuje milovníkům tamní přírody husí kůže, jsem mnohokrát navštívil. Serengeti, Masai-Mara, Ngorongoro jsou jistě africkými skvosty, ale pokud se mě dnes zeptáte, kde je nejkrásnější safari, nebudu váhat ani minutu. V Botswaně. Vyzkoušel jsem ji téměř všemi způsoby.

Ve stanu, kde stěží natáhnete nohy. U malého táborového ohně s plechovkou ohřátých fazolí a se svítícíma očima nočních lovců potulujících se kolem až nepříjemně blízko. Z džípu, vrtulníku i domorodé kánoe mokoro. A když jsem si nabubřele myslel, že už mě ničím nepřekvapí, projel jsem deltu v sedle koně. Když míjíte stáda buvolů a slonů, narážíte na pozůstatky lvího lovu a jediné, na co spoléháte, je zvíře, které máte pod sebou, pronikne k vám Afrika ještě hlouběji. Vryje se vám pod kůži.

Společnosti provozující kempy a lodge v deltě Okavanga, kolem řeky Chobe nebo v centrální Kalahari dotáhly své koncepty k naprosté dokonalosti. Komplex chat či safari stanů perfektně zapadá do krajiny, aby nenarušil její ráz. Chaty velice často připomínají domorodé chýše, jejichž interiérové vybavení ale odpovídá standardu pětihvězdičkových hotelů. Můžete si vybrat, zda si svou večerní koupel užijete pod kopulí afrického nebe nebo v klimatizované koupelně.

Večeře podávaná v bomě dokáže uspokojit i ty nejmlsnější jazýčky, a pokud jste zaměřením třeba vegetarián, stačí na to upozornit recepci při příjezdu. Skvěle zásobené vinotéky jsou samozřejmostí. Není nad sklenku výborného jihoafrického vína večer u táborového ohně. Vždy se najde někdo, kdo vám ji se zářivým úsměvem dolije a pak najednou tiše zmizí, aby vás nerušil. Nejhezčí hudbou, kterou tady můžete poslouchat, jsou totiž zvuky africké noci. Koncert zvonkových žab, smích hyeny nebo dunivý řev krále zvířat.

hroch
Foto: Petr Slavík

Design v divočině

Tam, kde se často stírají hranice mezi vodou a zemí, v deltě Okavanga, která jako přírodní div figuruje na seznamu UNESCO, leží Jao Camp. Rozkládá se na ploše šedesát tisíc hektarů na vlastním ostrově pod korunami stromů. S proslulou Moremi Game Reserve hraničí na východě. Získal řadu ocenění včetně vítězství za inovativní design v soutěži Wemem Are Africa Innovation Awards.

Jao je stejně unikátní jako okolní kulisy. Uprostřed panenské divočiny představuje architektonický klenot postavený z přírodních a recyklovaných materiálů v kombinaci se dřevem, sklem a ocelí. Prostornými interiéry proniká africké světlo a buš jako by byla na dosah ruky. Jao Camp nabízí dokonalé zázemí k pozorování divočiny ze země i z vody a také bohaté možnosti, jak trávit čas mimo safari. Hosté mají k dispozici SPA, knihovnu, galerii a také muzeum.

Ubytovat se můžete v některé z exkluzivních vil nebo suit, každá disponuje bazénem, jídelnou, koupelnou včetně vnitřní a venkovní sprchy. Největším luxusem jsou ale okolní panoramata. Snídani si můžete dopřát za úsvitu s výhledem na lagunu plnou hrochů, brunch na mělčině u nekonečných stád pasoucích se antilop a večeři mezi stády zeber. K nejlepším způsobům, jak objevovat deltu, patří tradiční kánoe mokoro, v Jao ji mají i s proskleným dnem.

K nejluxusnějším safari campům v Botswaně patří Duba Plains Camp, nacházející se v severní části delty Okavanga, dobře známé znalcům divočiny. Právě v této oblasti vznikla řada prvotřídních dokumentů National Geographic natočených Dereckem a Beverley Joubertovými. Právě oni jsou majiteli tohoto luxusního campu, který svým designem evokuje atmosféru safari ve 20. letech minulého století. Nachází se na ostrově, kde stín poskytují obrovské fíkovníky a kde rozsáhlé planiny každoročně zaplaví voda v období od června do září. Právě tato doba je nejatraktivnější pro sbírání safari zážitků.

sloni
Foto: Petr Slavík

Magie africké noci

Staré přísloví říká, že válečník se bojí lva třikrát. Když prvně uslyší jeho řev, když prvně uvidí jeho stopu a když se mu prvně podívá do očí. Ale vy se naštěstí nevydáváte po stopě největší kočkovité šelmy kontinentu, abyste složili svou zkoušku dospělosti. Jste v rukou zkušených průvodců a stopařů, na jejichž kvalitách si každá lodge velmi zakládá. Bezpečnost klientů je zde na prvním místě.

Až budete v mihotavé záři ohně poslouchat historky z buše, které budou s každým dalším ginem pravděpodobně děsivější a děsivější, berte nás prosím s rezervou. Myslím nás, které už má Afrika dávno ve své moci. Baví nás vaše doširoka otevřené oči a občasné nervózní ohlížení se, když v buši ze spaní pípne pták. Vidíme totiž sami sebe, když se nás prvně dotkla tajemná ruka africké noci, a tajně vám závidíme.

Autor: Petr a Barbora Slavíkovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky