kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » J&T Banka Art Index Pop-up aneb když se galerie koná v pražském bytě

J&T Banka Art Index Pop-up aneb když se galerie koná v pražském bytě

J&T Banka se řadí k hlavním patronům současného umění v České republice. Její aktivity zahrnují nejen partnerství s předními institucemi, podporu prestižního ocenění mladé výtvarné generace, ale také vlastní galerijní prostor, kde prezentuje svou sbírku, a dlouhodobě se věnuje tématu mecenášství a společenské odpovědnosti vůči žijícím umělcům.

V lehce hřejivém odpoledním slunci se srdečně vítají nově příchozí se skupinkami lidí postávajícími na chodníku před jedním z činžovních domů na pražském Újezdě. Vládne radostná atmosféra z opětovného setkávání se nejen po létě, ale především mnohaměsíčním období bez kulturních událostí. Kolemjdoucí evidentně udivuje, co se zde odehrává. Klasický předměstský dům se dočasně proměnil v místo, kde se potká současné umění a jeho tvůrci s kurátory či sběrateli a také bankéři.

Není to však první počin na poli prezentace současného umění, který J&T Banka iniciuje. Již řadu let si buduje renomé v oblasti podpory žijících umělců, muzejních institucí a souběžně vyvíjí vlastní aktivity, které mají přivést pozornost především k tématu sběratelství či mecenášství. Vše odpovídá její vlastní bankovní filozofii o společenské odpovědnosti.

Zdroj/foto: J&T Banka

Ojedinělost až na prvním místě

Forma nomádské výstavy na netradičním místě se zrodila již před několika lety, kdy se pod názvem Magnus Art pohybovala mezi formáty spoluprací s privátními galeristy či netypických kurátorských koncepcí. Letošní ročník se jednoznačně odehrál jako pečlivě promyšlená scénografie sběratelských strategií. Na čtyřech poschodí smíchovského domu se v šesti bytech předestřely ilustrativní přístupy, jak pojímat úvahy o sběratelských preferencích. Byly to imaginární, a přesto velice sugestivní modely, jak žít s uměním. Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková, které stojí za veškerými projekty v oblasti umění v rámci bankovního portfolia, v posledních měsících prošly desítky uměleckých ateliérů a vybraly díla, která definovala jejich záměr o specifických a originálních bytech domnělých sběratelů.

Zdroj/foto: J&T Banka

Cesta do umělcovy duše

Jmenný výběr odrážel J&T Banka Art Index, který mapuje viditelnost současných umělců a umělkyň v rámci institucionálního kontextu vždy v posledních deseti letech. Kurátorky si vybraly více než čtyři desítky jmen a pečlivě skládaly jejich díla do kompozičních celků se specifickými tématy jako možnosti čtení, respektive hledání další myšlenkové roviny umělecké tvorby, která se nachází za primárně esteticko-formální vrstvou. Jiný přístup akcentoval různé interpretace a východiska zacházení s daným médiem. Další sběratelskou příchutí mohla být na jednu stranu snovost a jistá neuchopitelnost abstrakce vůči jasně vymezeným formám a strukturám výraznějších analytických přístupů. Byty v nejvyšším patře byly naopak zasvěceny charakteru samotného sběratele jak v podobě bohéma, nebo naopak mecenáše, který do své kolekce projektuje osobní přístup k umělcům a jejich tvůrčí duši.

Zdroj/foto: J&T Banka

Last but not least

Ačkoli zmíněný zářijový podvečer uplynul v příjemných rozhovorech o umění a budoucích plánech velice rychle, i následující čtyři dny se nesly v duchu daného tématu. Vedle veřejných komentovaných prohlídek se uskutečnila setkání se skutečnými sběrateli a umělci, kteří mluvili o své vášní, proč je důležité a obohacující se věnovat podpoře tvorby českých výtvarníků.

Zdroj/foto: J&T Banka

Autor: Lucie Drdová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky