kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Kresby Františka Kupky v Galerii KODL

Kresby Františka Kupky v Galerii KODL

Zdroj/foto: Se souhlasem Galerie KODL
Cyklus sto šesti přípravných kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a země vydanou ve Francii v letech 1904–1908 se mimořádně představí od 12. do 24. října v Galerii KODL. Celý soubor bude poté dražen jako jedna položka v aukci 28. listopadu.

Encyklopedie Člověk a země prostřednictvím textu, map, různých nákresů, fotografií a v neposlední řadě i Kupkových ilustrací kritickým pohledem shrnuje dějiny lidstva od prehistorie po současnost, tj. přelom 19. a 20. století. Charakteristický je zde odklon od dosavadního pozitivismu k zohlednění historicko-politického kontextu, a to s podstatným důrazem na sociální tematiku.

Zdroj/foto: Se souhlasem Galerie KODL

Vystavený soubor Kupkových kreseb, jehož provenience sahá do slavných sbírek Jindřicha Waldese, byl vytvořen jako ilustrace k rozsáhlé šestidílné encyklopedii geografa Élisée Recluse, je předkládán v takřka limitní úplnosti a představuje bezpochyby nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy dokonce anticipující jeho budoucí abstraktní tvorbu.

Člověk a země, tento filosoficko-sociálně-kritický dějepis lidstva, lze s ohledem na Kupkův vklad označit za heroický výkon. Kvůli této zakázce dokonce navštěvoval univerzitní přednášky z antropologie a historie na pařížské Sorbonně. Ilustrace proto nejsou jen doplňkem, ale spíše kongeniální součástí ilustrovaného textu. Jedná se o práci doslova mamutích rozměrů v měřítku i rozsahu, tedy celkem o pět frontispisů, jednapadesát záhlaví jednotlivých kapitol, stejný počet vinět jednotlivých kapitol a dvě kompozice v úvodu. Úvodní záhlaví vždy vyjadřují základní myšlenkový rámec, viněty potom cizelují interpretaci s mnohdy karikaturním přídechem poukazujícím k malířovu světonázoru. Kupkovi totiž nestačila jen konzultace se spisovatelem, ale stal se zde samostatným tvůrcem, vědcem, etnografem a sociologem „kvetoucích i zašlých národů“. Z ilustrátorského hlediska tak vytvořil zcela atypické dílo světového významu, mnohdy osobitě prošpikované ironickými a satirickými jinotaji.

František Kupka (1871–1957), Člověk a země, soubor 106 ilustrací

Komb. tech. (pero, tuš, kvaš) na papíře, 1904–1905/1908

Vyvolávací cena celého souboru: 25 000 000 Kč; odhadní cena: 30 – 50 000 000 Kč

Galerie

Autor: Eva Slunečková

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky