kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Madeira: Ostrovní destinace světa s rajskou zahradou i Michelinem

Madeira: Ostrovní destinace světa s rajskou zahradou i Michelinem

Zdroj/foto: Archiv
Bůh první vsadil člověka do rajské zahrady, pak z ní byl vyhnán a od té doby se snaží nalézt tento Eden jinde. Madeiru, ostrov věčného jara, kde vše kvete a roste pro naše potěšení, bychom takovou rajskou zahradou možná nazývat mohli. Portugalská divoká krása ležící ve vodách Atlantiku, jež má geograficky blíže k Africe, umí probudit všechny smysly.

V roce 2019 získala Madeira pomyslného cestovatelského Oscara, když byla zvolena nejlepší ostrovní destinací světa. V předešlých letech si vedla neméně úspěšně a opakovaně se stala nejlepší ostrovní destinací Evropy. Na letišti pojmenovaném po místním rodákovi, Cristianu Ronaldovi, je ve skleněných vitrínách vystaveno několik trofejí za turismus, které vás nenechají na pochybách, že jste přiletěli na správné místo. Už jen samotný přílet je zážitek. Madeirské letiště se totiž řadí mezi nejnebezpečnější na světě. Speciálně vyškolení piloti zde čelí silným poryvům větru, kdy musejí bezpečně přistát na ranveji vtěsnané mezi hory a oceán.

Zdroj/foto: Archiv

Co tu zasadíte, to vyroste 

Madeira je tropickou zahradou, jejíž bohatá vulkanická půda dává nepřeberné množství ovoce a zeleniny. „Na Madeiře roste všechno,“ říká mi rodilá Madeiřanka Sofia Maul a ukazuje v městské zahradě v centru Funchalu na rostliny z nejrůznějších koutů světa. Název hlavního města je také spojen s botanikou. Funchal je portugalský výraz pro fenykl, jenž bohatě rostl po celém ostrově. Madeirská metropole má okolo sto tisíc obyvatel a svou přezdívku malý Lisabon si právem zaslouží. Funchal má zkrátka styl. Historické centrum tvoří elegantní architektura, butiky lákající k návštěvě a voňavé kavárny, kde se rádi zdržíte o chvilku déle. Město má jedinečnou polohu a všechny kroky nakonec bezpečně vedou k přístavu, kde jsou k vidění velmi sofistikované jachty i opulentní zaoceánské lodě. Povinnou turistickou zastávkou je návštěva hlavní tržnice Mercado dos Lavradores, která je pulzujícím srdcem města. Prodávají se tu nejrůznější druhy ovoce, zeleniny a exotických květin. Součástí je také rybí trh, kde před vámi rybáři porcují čerstvé úlovky. Pestrost plodin, které dává zdejší půda, bohaté vody Atlantiku a příznivé klima se odrážejí v madeirské gastronomii, která dělá z ostrova atraktivní zastávku pro foodies z celého světa.

Michelinská zákoutí

Pokud se ve Funchalu ubytujete v pětihvězdičkovém hotelu The Cliff Bay, kromě přímého přístupu k moři, budete mít ještě jednu značnou výhodu. Michelinskou restauraci Il Gallo d´Oro, která je jeho součástí. Tyto ostruhy si vysloužila jako vůbec první restaurace na Madeiře a dnes drží pod vedením francouzského šéfkuchaře Benoîta Sinthona už dvě michelinské hvězdy. Její koncept je postaven na sofistikovanosti iberské a středomořské kuchyně v kombinaci s regionálními produkty té nejvyšší kvality. V roce 1891 otevřel Wiliam Reid v tropických zahradách nad Funchalem hotel Belmond Reid´s Palace, dnes je legendou, kde špičková úroveň služeb je jedinou akceptovatelnou normou. Kromě kvality a úchvatných výhledů se můžete oddávat gastronomickým potěšením v hotelové restauraci Wiliam, oceněné michelinskou hvězdou. Její šéfkuchař Luís Pestana staví menu na sezónnosti a těch nejlepších ingrediencích, které Madeira umí nabídnout. Proniknout hlouběji do madeirské kuchyně i jejích vín můžete také prostřednictvím kulinářských výletů, stačí se přihlásit na Food on Foot Tours doporučených Trip Advisorem a projít si vybrané podniky v doprovodu místního průvodce. Fanouškům fotbalu neunikne designový hotel Pestana CR7 umístěný přímo ve funchalském přístavu, který je výsledkem spolupráce hotelové skupiny Pestana s ikonou Cristianem Ronaldem. Slavný fotbalista se sám podílel na jeho podobě, mimo jiné pod hotelem se nachází muzeum CR7 spolu s jeho sochou.

Zdroj/foto: Archiv

Vavřínovým lesem

Mnohem dříve, než se nohy člověka dotkly země, pokrýval většinu jižní Evropy prales, jenž stále tvoří dvacet procent povrchu Madeiry. Zažít tady můžete skutečnou výpravu do pravěku, konkrétně do třetihor, do období před 15 miliony let. Vavřínový les neboli laurissilva zahalený v mlze ve výšce od 300 metrů nad mořem je botanickou relikvií, jež byla v roce 1999 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Je pokladnicí biodiverzity s řadou endemických živočichů a rostlin, které jinde na světě nenajdeme. Nejvyšší stromy dosahují až čtyřiceti metrů a neopadávají, jsou věčně zelenými strážci tohoto chrámu přírody. Jeho určitá část je veřejnosti uzavřena, unikátní druhy hmyzu, měkkýšů či netopýrů tak mají ve svém domově klid. Přesto je Vavřínový les stále dost velký na to, abyste tu mohli zažít neopakovatelná dobrodružství. Hornatá Madeira porostlá bujnou vegetací, kde krátké řeky vymodelovaly četné kaňony a kde po celý rok panují příjemné teploty, dělají z ostrova ideální destinaci pro canyoning. Jeden z nejkrásnějších kaňonů, Ribeiro Frío, najdeme právě ve Vavřínovém lese, dostal jméno podle studeného potoka, jenž tudy protéká. Čeká tu na vás osm slanění, největší z nich v délce osmnácti metrů. Na ostrově působí řada společností specializujících se na aktivní zážitky. Můžete si vybrat průvodce a slaňování podle náročnosti, na Madeiře jsou i kaňony, kde se v plné výstroji plave v jezírkách a kde vodopády měří i přes 100 metrů.

Zdroj/foto: Archiv

Životadárné levády

Ostrov je protkán unikátní sítí zavlažovacích kanálů známých jako levády. Jsou životadárnými tepnami Madeiry, které rozvádějí děšťovou vodu dlouhými betonovými žlaby tam, kde je jí třeba. S celkovou délkou přesahující dva tisíce kilometrů se jedná o nejdelší zavlažovací systém na světě. Vybudovat toto vodní dílo znamenalo překonat řadu přírodních překážek. První levády začaly budovat arabští a afričtí otroci v druhé polovině 15. století, kdy cukr z Madeiry zásoboval Evropu, s rostoucím průmyslem rostl také tlak na počet vodních kanálů. Poté, co bylo výhodnější vozit cukr z kolonií, začalo cukrovarnictví stagnovat a obchodní význam levád upadal. Dnes jsou potěšením pro turisty, kteří po cestičkách vedoucích podél kanálů mají možnost poznat divokou duši ostrova. Ne náhodou je Madeira považována za jedno z nejlepších míst pro pěší turistiku.

Pozorování velryb a plavání s delfíny

Madeira je jednou z nejlepších lokalit na zeměkouli, kde pozorovat velryby a delfíny. Atlantik, který ji obklopuje, dosahuje v těchto místech úchvatné hloubky až pěti kilometrů, v kombinaci s teplým Golfským proudem představuje pro migrující kytovce ideální útočiště. Rozlišujeme na osmdesát druhů těchto úchvatných savců a 29 z nich můžeme v průběhu roku pozorovat právě zde. Pokud kapitán a počasí dovolí, můžete si spolu s delfíny zaplavat v jejich přirozeném prostředí, což samo o sobě je zcela jiný zážitek než delfinárium. V rámci bezpečnosti lze plavat v malých skupinkách pouze se třemi druhy delfínů, u ostatních a u velryb je tato aktivita zakázána. Madeira může mít pro některé jedinou vadu na kráse, a to, že nedisponuje bělostnými katalogovými plážemi. Dobrá zpráva je, že se k nim můžete snadno dostat. Madeira je souostroví. Vedle hlavního stejnojmenného ostrova je jediným obydleným čtyřicet kilometrů vzdálený ostrůvek Porto Santo, kde najdeme kus Karibiku. Stačí se nalodit na trajekt či využít pronájem jachty a nechat se odvézt k jeho devět kilometrů dlouhé Zlaté pláži s pískem navezeným ze Sahary.

Zdroj/foto: Archiv

Divoká jízda

Nastoupit do lanovky, nechat za sebou krásné, v zeleni usazené město Funchal a vidět zaoceánské parníky připomínající plovoucí velkoměsta, jak se v dáli pomalu, ale jistě vzdalují, může znamenat jediné. Čeká vás neopakovatelný zážitek, jenž vám zaručeně utkví v paměti. V Monte, které ční 600 metrů nad Funchalem, se nachází kostel Nossa Senhora do Monte, ve kterém je pohřben poslední habsburský císař a poslední český král Karel I. Ke kostelu vede 74 schodů. Patnáctého srpna, v den Nanebevzetí Panny Marie, po nich lezou poutníci po kolenou. Pod schody debatující hlouček mužů v bílých oblecích a slaměných kloboucích může na první pohled připomínat benátské gondoliéry. Rozdíl mezi nimi ale spatříte na první pohled. Jejich gondolou jsou proutěné koše upevněné na dřevěných saních a místo klidných vod je kormidlují ze strmého kopce dolů. Žádné brzdy, jen vlastní síla. Pomáhají jim pouze boty s podrážkou vyrobenou z automobilových pneumatik. Podle hodnocení CNN patří jízda montským toboganem mezi sedm nejúžasnějších způsobů dojíždění na světě. Pro to, abyste mohli nasednout do proutěného koše, musíte mít značnou důvěru v sebe i svého kormidelníka. Cesta trvá deset minut a jede se rychlostí okolo 30 km v hodině. Asfaltka je vyhlazená bez jediné vrásky. Jen možná v první zatáčce budete mít pocit, že ji není možné vybrat, ale nemějte strach. Zavřete oči a těšte se z adrenalinové jízdy, kterou Ernest Hemingway nazval rozveselujícím zážitkem. Přesnější synonymum pro tento zážitek by ale také mohlo být slovo intenzivní. A taková je celá Madeira. Rozbuší vám srdce a vy se do ní zamilujete. Bezhlavě.

Galerie

Autor: Barbora Slavíková Literová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky