kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Turecká riviéra: Nebe, peklo, ráj

Turecká riviéra: Nebe, peklo, ráj

Turecko
Foto: Pixabay
Na jižním pobřeží Turecka, omývaném Středozemním mořem, se nachází Turecká riviéra. Místo rajských pláží, nad nimiž se vypíná pohoří Taurus, které ho jako laskavý obr chrání před nepřízní počasí. Ze zdejšího Olympu shlíželi na svět bohové, zatímco Chiméra střežila vstup do podsvětí. Její oheň tu stále hoří.

Středobodem Turecké riviéry je Antalya, milionové město nabízející milionové zážitky. Je moderní metropolí tepající bujarým životem, který si žádá dovolenkový rytmus návštěvníků. Na druhé straně je tu její historická tvář, jejíž vrásky jsou hodně hluboké. Legenda praví, že pergamský král Attalos II. vyslal v 1. století před Kristem své muže, aby našli nejkrásnější místo na světě. Pozemský ráj. Objevili ho zde, v místě, kde král založil město Attaleia.

Prošly tudy civilizace. Staří Řekové, Římané, Byzantinci, Seldžukové i Osmané. Své dobyvatelské choutky zde naplnil také Alexandr Veliký. Starou duši Antalye najdete v Kaleici, chráněné památkové zóně, kde se zastavil čas. Její chloubou je přístav, který ve 2. století našeho letopočtu vybudovali Římané. Dnes slouží jako kotviště privátních jachet a výletních lodí.

Když Antalyi poctil svou návštěvou sám římský císař Hadrián, byla to veliká sláva. Bohatí měšťané si dlouho lámali hlavu, jakým gestem prvního muže Říma poctít. A nechali postavit bránu. Hadriánovu bránu, která stojí dodnes. Tvoří ji tři vítězné oblouky podpírané korintskými sloupy oddělujícími moderní Antalyi od její barvité minulosti.

Turecko
Foto: Unsplash

Divoká krása

Historické dědictví je všudypřítomné, můžete mu ale uniknout a vyrazit na pláž nebo za dobrodružstvím. Antalya není jen odpočinkový ráj, má i svou divočejší stránku. Stačí se rozhlédnout kolem, na majestátní pohoří Taurus, které je příslibem aktivních zážitků. Agentury vám rády zprostředkují offroadové safari do hor, cestou se můžete vykoupat v jezeře Green Lake. Toto umělé horské jezero na řece Manavgat vzniklo vybudováním přehrady.

Nádherným místem je národní park Köprülü, jedná se o čtrnáct kilometrů dlouhý kaňon, nejdelší v Turecku, jímž si razí cestu řeka plná pstruhů. Park je pokryt lesy borovic, cedrů a cypřišů, které společně vytvářejí unikátní ekosystém. Vyhledávanou atrakcí parku je rafting. A pokud by vám to nestačilo, můžete přidat zipline či canyoning.

Příbytek bohů

Šedesát kilometrů od Antalye se nachází přírodní klenot, jenž by klidně mohl být příbytkem bohů. Koneckonců, má i takové jméno. Národní park Olympos je jedním ze tří antalyjských parků, které disponují unikátním přírodním bohatstvím. Roste zde na tisíc druhů rostlin včetně vzácného cedru. Na poklidných plážích kladou vejce mořské želvy karety obecné.

Park se rozkládá podél pobřeží Středozemního moře, nad ním ční pohoří Taurus, jehož špičky často pokrývá sněhová čepice. Nejvyšším vrcholem je Olympos, Turky nazývaný Tahtali Dag, dosahuje výšky 2366 m n. m., jeho štíty jsou magnetem pro milovníky vysokohorské turistiky. Nahoru vás ale pohodlně vyveze i lanovka. Můžete se tady občerstvit, pokochat se božskými výhledy a případně si vybrat některou z adrenalinových aktivit, jako je paragliding.

Turecko
Foto: Pixabay

Hořící Chiméra

Národní park má ještě další želízko v ohni, a to opravdu horké. Přírodní plameny Chiméra. V turečtině se nazývá Yanartaş, hořící hora, její řecký název zní Chiméra podle bájné nestvůry se lví hlavou, tělem kozla a ocasem hada. Jako byste stáli před bránou pekelnou. Na svahu hory, kde se to podle řecké mytologie hemžilo lvy a hady, jsou místa, odkud šlehají plameny ze země. A pokud se je snažíte uhasit, za pár minut se opět probudí k životu. Chiméru nejde zničit.

Oheň si rozpraskanou skálou razí cestu už od čtvrtého století před naším letopočtem. Kdysi jej využívali námořníci namísto majáku, dnes představuje lákavou turistickou atrakci. Legendy mají jasno. Ohně jsou pozůstatky bájné Chiméry, která zde střežila vchod do podsvětí, aby se do něj nedostali nepovolaní. Zničil ji až hrdina Bellerofont, když na ni ze hřbetu okřídleného Pegase střílel olověné šípy. Kov se v jejím chřtánu rozpustil a spálil jí vnitřnosti. Existence Chiméry zůstala zakleta v ohni. Jsou tu ale i jiné teorie. V podzemí má mít dílny Héfaistos, bůh ohně a kovářství.

Vědci mají prozaičtější vysvětlení. Plameny živí plyn, který vznikl z organických usazenin z období prvohor a druhohor. Zemní plyn tu tvoří z 87 procent metan.

Ruiny světské slávy

Kousek od Chiméry se nacházejí rozvaliny antického města, které jsou kamennou připomínkou, jak tato oblast, v antických časech známá jako Lýkie, prosperovala. Na jejím území lemujícím pobřeží Středozemního moře se nacházelo dvacet městských států s jednotnou zahraniční politikou, dohromady tvořily Lýkijskou konfederaci, první příklad federativního uspořádání na světě.

Olymp měl výsostné postavení, v samosprávě mu připadala tři křesla, zatímco ostatní bohatá města měla jednoho zástupce. Římský řečník Cicero ho označil za „antické město plné bohatství a umělecké krásy“. Jeho starověkou slávu si lze dnes jen představit z kusů ruin roztroušených v borovicových lesích. Kromě antických budov a chrámů, starých římských lázní a sarkofágů zde slavnou minulost připomíná i dvojice středověkých pevností, dávno rozvrácených zubem času.

Co se ale nezměnilo, je krása Levantského moře a okolní krajiny. Národní park Olympos se stále drží stranou masivního zájmu turistů. Kraluje mu nádherná soutěska protkaná říčkou Akcay, ústící do Levantského moře s nedotčenou oblázkovou pláží. Potok s křišťálově čistou vodou protíná vesničku, jejíž pohodová atmosféra odpovídá stylu hippies. Hosté odpočívají v houpacích sítích, popíjejí čaj a místo hotelového zázemí volí originální ubytování ve stromových domcích.

Turecko
Foto: Unsplash

Golf na vřesovišti

Pokud uvolněný styl květinových dětí není vaším šálkem, Turecká riviéra nabízí zázemí nejluxusnějších resortů. Eden zasvěcený luxusu a golfu na vás čeká v Beleku, který je vzdálen čtyřicet minut jízdy od letiště v Antalyi. K tomu nejlepšímu patří Regnum Carya Golf & Spa Resort. Náleží k němu i osmnáctijamkové golfové hřiště Carya, zařazené mezi stovku nejlepších evropských hřišť. Při jeho výstavbě bylo vysazeno okolo milionu vřesů.

Peter Thomson, pětinásobný vítěz Open, jej navrhl v klasickém stylu anglických hřišť. Fairwaye rozmístil na krásně tvarovaném terénu pískových kopců a kopečků obklopených borovicovými a eukalyptovými háji. Přítomností vřesů mu dodal jedinečný ráz. Nadšení golfisté tu mohou pilovat svou hru do nočních hodin, protože hřiště má umělé osvětlení. Samotný hotel představuje luxus bez kompromisu, který hýčkal už čelní světové politiky během summitu G20 nebo celebrity jako Jennifer Lopez, Toma Jonese a další hvězdy, které zde vystupovaly. Vedle exkluzivních hotelových suit je možný i pronájem soukromých vil. Klenotem mezi nimi je Crown Villa.

Na maximum

Dalším místem, které je zvláště pro milovníky golfu předobrazem ráje, se jmenuje Max Royal Belek Golf Resort. Slovo maximální nemá ve svém názvu náhodou. Pyšní se konceptem Maxx Inclusive, který je zárukou, že každý z hostů bude spokojen na maximum. Včetně dětí, pro něž tu bylo vytvořeno království Maxxiland, k němuž náleží akvapark, dinopark i adventure park. Golfistům je k dispozici osmnáctijamkové golfové hřiště, které hostí elitní turnaje. Navrhl ho legendární Colin Montgomerie, který po triumfální sérii na Europe Tour vstoupil do golfové síně slávy.

Hotel nabízí ubytování ve stylových suitách, vrcholem je King Suite, kde se můžete cítit jako král. V okolí města Belek opět najdete prastaré svědky minulosti, antická města Perge a Side. Jejich starověké rozvaliny dávají tušit, jaký měla význam. Krásné pláže Side volají po romantice, genius loci mělo již v dobách dávno minulých, dostaveníčka si zde dávali i Kleopatra s Markem Antoniem.

Město Aspendos se může pochlubit starověkým divadlem s kapacitou patnáct tisíc míst a je nejzachovalejší na území Malé Asie. Stále se zde konají koncerty pod širým nebem a venkovní kulisy jim dodávají neopakovatelnou atmosféru. Muži sloužící pergamskému králi mu našli jeho ráj na správném místě. Turecká riviéra je místem, které potěší všechny smysly, záleží na vás, co si zvolíte. Nebe, peklo nebo ráj.

Autor: Barbora Slavíková Literová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky