kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » U zrodu Afrodité: Co nabízí středomořský ostrov Kypr?

U zrodu Afrodité: Co nabízí středomořský ostrov Kypr?

Zdroj/foto: Archiv
Přestože daňové zvýhodnění na Kypru jeho vstupem do EU skončilo, malebný ostrov ve východním Středomoří má stále co nabídnout. Od levných nemovitostí, celoročně teplého podnebí, nádherných pláží až po téměř nulovou kriminalitu.

Nálepka Kypru coby jedné z nejpřitažlivějších destinací ve Středozemním moři zdaleka nevypovídá nic o turbulentní historii jeho národa. Ostrov rozdělený na dvě části po invazi turecké armády roku 1974 dodnes nemá vyřešeny všechny majetkové nároky kyperských Řeků a Turků. Ti byli tehdy nuceni opustit své domovy a usídlit se na opačné části ostrova – Řekové na jihu, jenž je dnes součástí Evropské unie, a Turci na severu, který kromě Turecka dosud neuznal žádný jiný stát.

A přestože zájemců o nákup nemovitostí na severu v posledních letech přibývá, většina cizinců dává podle realitních makléřů přednost bezpečné transakci na řeckém jihu. Což dokládá i jejich procentuální podíl na trhu – kupříkladu v městech Paphos a Limassol tvoří tři čtvrtiny veškerých kupců, především z Ruska a Velké Británie. 

Zdroj/foto: Archiv

Pro každého něco

Takový zájem má prozaický důvod – kyperské prázdninové nemovitosti se kvalitou hravě vyrovnají konkurenci ve španělské Marbelle či portugalském Algarve, přitom cenově jsou výrazně dostupnější. „Kupříkladu sériově vyráběná vila ve Španělsku či Portugalsku by přišla na 400 až 450 tisíc eur, což by byla dvojnásobná cena srovnatelné vily v Paphosu,“ říká Mike Braunholtz, obchodní ředitel společnosti Prestige Property Group.

Krom tohoto kouzelného městečka, které je podle mytologie místem zrození bohyně Afrodité a které kvůli blízkosti letiště vyhledávají k nákupu nemovitostí hlavně zaneprázdnění jednotlivci, je magnetem cizinců rovněž kosmopolitní Limassol. S širokou nabídkou mezinárodních škol, přehršlí obchodů, restaurací, barů a zábavních podniků si ho coby prázdninový domov volí především aktivní rodiny. Nutno dodat, že život v něm je oproti zbylým částem Kypru poněkud dražší.

Dalším bodem zájmu je hlavní město Nikósie, které je ideální pro ty, kteří chtějí nemovitosti dlouhodobě pronajímat kvůli stabilní poptávce z domácího trhu. Mnoho Kypřanů totiž v metropoli pracuje, ta je ovšem kvůli poloze ve vnitrozemí pro krátkodobé pronájmy nebo rekreační účely v podstatě nevhodná. Bělostné pláže a pomalejší rytmus života najdete naopak v Larnace s přilehlým letištěm, jež nabízí cenově ještě výhodnější nemovitosti než jsou v Limassolu a Paphosu.

Zdroj/foto: Archiv

Boom do pandemie

Realitní sektor pokrývající 16 procent kyperského HDP přitom zdaleka nebyl vždy v tak skvělé kondici. Začátkem druhé dekády tisíciletí totiž ceny nemovitostí kvůli globální recesi spadly o téměř 30 procent a následně zkolaboval i offshore bankovní systém. Poslední léta se tak kyperský trh zotavoval, což vyvrcholilo roku 2018, kdy prodeje nemovitostí meziročně vzrostly o 12 procent na více než 10 tisíc jednotek – nejvíce od roku 2008.

Než přišla pandemie koronaviru a trh realit v podstatě zdecimovala – během první poloviny roku 2020 klesl prodej nemovitostí meziročně o více než 41 procent, stejně rychle padl na kolena turismus coby hlavní motor ekonomiky a výrazně zpomalily i developerské projekty iniciované velkým investory a zahraničními kupci.

Podle Braunholtze však mohou mít na ostrov pozitivní dopad faktory, které pohánějí boom realit i jinde v Evropě, třeba ve Francii. „Peníze jsou nyní velmi levné, každý chce opustit město a každý může pracovat z domova nebo odkudkoli. Tyto tři hybné síly v současné době uvádějí trh do pohybu a já věřím, že v roce 2021 se díky nim oživí i kyperský trh s nemovitostmi,“ dodává Mike Braunholtz.

Samotná koupě je totiž velmi jednoduchá, zvlášť je-li zájemce občanem Evropské unie. V každém případě je dobré si na provinčním katastru ověřit, zda na nemovitosti neváznou hypotéky či jiná zatížení. Rovněž se cizincům doporučuje si pro vyřízení celého procesu najmout místního právníka, který je přijde na 1500 až 2500 eur. Kupec musí počítat také s kolkovném ve výši 3 až 8 procent z kupní ceny, zato daň z nemovitosti na Kypru od roku 2017 neplatí.

Zdroj/foto: Archiv
Zdroj/foto: Archiv
Zdroj/foto: Archiv

Tip: Vila s výhledem na moře nedaleko města Paphos

Luxusní vila s 5 ložnicemi leží na kopci s panoramatickým výhledem na moře, je situována na jihozápadním pobřeží Kypru nedaleko města Paphos. Dvoupodlažní dům o rozloze 4800 metrů čtverečních byl postaven v roce 2019 v oblasti Aphrodite Hills Resort s bohatou občanskou vybaveností. Vila zařízená ve středomořském stylu s asijskými motivy je obklopena ibišky, palmami a cypřiši. Součástí domu je posilovna, vinný sklípek, bazén, vířivka a tzv. plovoucí pergola s bambusovými stěnami a střechou. Vila se aktuálně prodává za cenu 3 295 000 eur (v přepočtu 85 milionů Kč).

Zdroj/foto: Archiv

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky