kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Na slovenských horách rostou investiční apartmány

Na slovenských horách rostou investiční apartmány

Demanova apartmány - vizualizace

Jeden velký systémový developer a množství drobných stavitelů, tak jsou nyní rozdané karty v developmentu na slovenských horách. Výstavba se v některých případech táhne i léta, ale staví se. Stále populární jsou condo hotely s investičními apartmány na prodej i pronájem.

Podobně vysoce ctižádostivá jako česká Trigema, která aktuálně rozjíždí své developerské aktivity v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, je na Slovensku už řadu let společnost Tatry Mountain Resorts (TMR). Její akcie v současnosti drží čtyři větší společnosti a něco málo přes čtvrtinu mají drobní akcionáři, protože společnost je obchodovaná na burze v Bratislavě, Varšavě a i v Praze. Ještě před čtyřmi lety byla také více propojená s Českem prostřednictvím velké investiční skupiny J&T. Do roku 2020 měla v TMR svůj podíl J&T Securities Management, která své akcie v polovině 2020 odprodala.

Společnost TMR je nyní asi jediným systémovým developerem působícím na slovenských horách. Podle Mária Glose, který působí nejen jako člen předsednictva Národní asociace realitních kanceláří Slovenska (NARKS), ale je současně i šéfem realitní skupiny MGM, je pro development na slovenských horách typické množství malých, drobných developerů, kteří se rekrutují většinou z místních patriotů. „Evidentní jsou také silné vazby na lidi z J&T a snaha poskytovat prodej bytů či apartmánů i s ubytovacími službami. Což jsou například takzvané condo hotely,“ popisuje Glos.

Aktuálně je stále populárnější poměr 50:50 (oproti dřívějšímu 80:20), kdy se polovina postavených jednotek nechává pro hotelové služby a druhá polovina pro vlastní investici bez potřeby zařazení do hotelového programu. Ne všichni majitelé dnes chtějí své investiční byty pronajímat a raději je po pár letech vlastního využívání se zhodnocením prodají. Ceny nemovitostí v zajímavých regionech totiž stále rostou. „Vnímáme nepřetržitý růst cen v áčkových lokalitách, který již nyní atakuje hranici 8 tisíc eur za metr čtvereční (204 tisíc korun), a to je ještě cena bez DPH,“ konstatuje Glos.

Luxusní chaty od TMR

Na rezidenční výstavbu apartmánů, které následně alespoň zčásti prodává nebo pronajímá, se specializuje dcera TMR, společnost TMR Real Estate. Ve svých resortech staví ale také komerční prostory a hotely. Vedle rezidenčních projektů se podílí i na budování infrastruktury v regionech, kde chce rozvíjet cestovní ruch. To se týká například lanovek, informačních tabulí či tratí a sítí v oblastech, kde má podle firmy cestovní ruch a sportovní aktivity tradici po desítky let.

Mezi dosud největší realitní projekty TMR v horách je čtyřhvězdičkový projekt Chalets Jasná Collection Centrum v Nízkých Tatrách v blízkosti nejlepších lyžařských oblastí na Slovensku. Jedná se o rustikální výstavbu luxusních dřevěných chat s kompletně vybavenými apartmány pro čtyři a více osob. Ve Vysokých Tatrách v Tatranské Lomnici firma nedávno dokončila rekonstrukci Apartmánového domu Horec s 26 luxusně vybavenými apartmány.

Horec exteriér

Sérii chaletů, tedy luxusních dřevěných domů, prodává skupina i v lokalitě Jasná Zahrádky a v areálu Holiday Village Tatralandia v Liptovském Mikuláši. Na rok 2027 TMR plánuje otevření dalšího kombinovaného projektu, a to Central Jasná Resort Hotel se 105 apartmány a 48 hotelovými pokoji a rezidenční částí s 31 samostatnými apartmány.

Největší projekt je v Jasné

Patrně největší developerský projekt na slovenských horách je podle viceprezidenta NARKS Mário Glose Damian Jasna Hotel Resort & Residences, jehož výstavba se připravovala už od roku 2016. Majetkově za tímto projektem stojí architekt a šéf gumárenských a cukrovinkových firem Pavel Jakubec, který vlastní společnosti I.D.C. Holding, Vegum, I.D.C. a je podle žebříčku Forbes s majetkem ve výši zhruba 150 milionů eur aktuálně 24. nejbohatším Slovákem.

Damian po dokončení

Hotelový a rezidenční resort Damian je s 230 apartmány a ubytovací kapacitou 915 osob a podlahovou plochou přes 37 tisíc metrů čtverečních patrně i jeden z největších středoevropských hotelových resortů. Byl dokončen vloni jako takzvaný condo hotel. To v praxi znamená, že se na něm vlastnicky podílí i drobní investoři, kteří mohou apartmány využívat pro svou potřebu, ale i jako investiční a dále je pronajímat prostřednictvím hotelu. Do prodeje šlo přes dvě stovky apartmánů a studií o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních, stejně jako pět třípodlažních penthousů s vlastním wellness. Podle údajů realitní kanceláře Residence se projekt už kompletně vyprodal a noví majitelé se do nich v minulém roce začali stěhovat.

Zbývající část resortu Damian s 25 pokoji bude fungovat jako luxusní pětihvězdičkový hotel i s prezidentským apartmánem, dvěma restauracemi a street food chill out zónou. Nový hotel zatím funguje v testovacím provozu a s omezenou kapacitou a službami. Resort byl dostavěn po dlouhých letech příprav a handrkování s řadou institucí, mimo jiné i s hlavním dodavatelem Metrostavem. Na prodloužení doby výstavby se podílela také pandemie a protesty aktivistů i místních. Resort získal certifikát A0+ za výjimečnou energetickou účinnost a uhlíkovou neutralitu.

Tatry jako oblíbená destinace

Za zmínku stojí také projekt Hrebienok Resort ve Vysokých Tatrách v centru Starého Smokovce od developera Hrebienok Resort, za kterou momentálně stojí společníci Ľubomír Jakubčák a Milan Kušmírek. Architektem projektu, který se stavěl v letech 2017 až 2019 byl Branislav Rzyman. Také v případě tohoto resortu s vyhlídkou na tatranské panorama jde o condo hotel, tedy o kombinaci dvou typů rezidencí.

Část condo hotelu představuje Apartmánový hotel Hrebienok Resort s wellness zázemím včetně různých typů saun a bazénů a s přímým vstupem na lanovku přímo z hotelu. Druhou část tvoří budova Hrebienok resort II s investičními apartmány, která v roce 2019 získala ocenění jako stavba roku. Apartmány byly od developera kompletně zařízené a rovnou připravené na kombinaci vlastního bydlení i dalšího pronájmu. Při nevyužívání majitelem pak mohou být pronajímané přes hotelový systém s výnosem až 65 procent z ceny ubytování.

Hrebienok resort

Zajímavým developerským projektem v Nízkých Tatrách je ekologicky koncipovaná Demänová Village. Společnost Tatra Invest zde v jednotlivých etapách nabízí investorům na prodej chaty i jednotlivé apartmány s množstvím služeb a volnočasových aktivit přímo v  resortu. Jde o rezidenční nízkoenergetické dřevostavby v Demänovské dolině v blízkosti lyžařského střediska Jasná.   

Na investiční apartmány se zaměřuje také společnost Norte Development, která zajišťuje majitelům i jejich následný pronájem. V blízkosti Štrbského Plesa už dříve dokončila projekt Lake Resort se 118 apartmány a nyní přináší dalších 47 v projektu Litvor.

Z menších developerských projektů pak je třeba zmínit Kuszmannov bazar s dvanáctkou luxusních apartmánů v rekonstruované budově dřívějšího Hotelu Tatry v Tatranské Lomnici.  Nebo také Woodstone Apartmány pod Štrbským Plesem, kde ve čtyřpodlažních rezidenčních objektech vzniklo apartmánů jedenáct.

Text: Věra Tůmová

Foto: Archiv

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky