kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Anketa: Realitní investice 2023

Anketa: Realitní investice 2023

ilustrace
Foto: Vecteezy
Jak odpovídali odborníci v naší anketě týkající se realitních investic pro rok 2023?

Loňský rok zamíchal nemovitostním trhem. Jaký předpokládáte vývoj letos?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Tomáš Vavřík
Foto: DOMOPLAN

Předpokládáme, že se situace začne postupem roku stále zlepšovat. Byť se realitní trh potýká oproti dřívějším rokům se značným propadem, k úplnému zastavení prodejů nemovitostí tak jako v letech 2008 a 2009 nyní nedošlo. Už za první čtvrtletí v tomto roce DOMOPLAN eviduje větší zájem o rezidenční jednotky a investiční apartmány, který kontinuálně rostl i v dubnu. Trh se tak postupně začíná dávat do pohybu. Věříme, že období útlumu celého segmentu je už za námi.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PSN

Petr Pospíšil
Foto: PSN

Primární trh si drží svoji pozici. Prodeje budou v letošním roce stále pozvolnější, ale poptávka se bude postupně dostávat na obvyklou úroveň. S ohledem na vysokou inflaci a snahu před ní ochránit své peníze totiž ještě vzroste zájem investorů. Ceny klesat nebudou, ale k zatraktivnění projektů dojde v rovině dodaných služeb a navýšení standardů. Domnívám se, že secondhandový trh má svůj největší propad za sebou, a nyní už bude záležet na individuálních potřebách majitelů, zda nemovitost prodat.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Lubomír Pecl
Foto: YD Real

Letos předpokládám mírné oživení poptávky po rezidenčních nemovitostech. U komerčních nemovitostí naopak předpokládám, že se tempo růstu některých oblastí zpomalí, například v případě logistiky a skladování. Naproti tomu retailové parky s kvalitní skladbou nájemců budou u investorů stále na prvním místě.

V kterých realitních segmentech nyní spatřujete příležitosti pro zajímavé investice?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Na atraktivitě postupně získávají investiční apartmány v prémiových holiday resortech, které v DOMOPLAN připravujeme ve spolupráci s MyResorts. Luxusní apartmány nabízí vysoké zhodnocení a díky kompletnímu servisu mají zajištěnou trvalou hodnotu. Dobrou volbu pro investici pak i nadále představují prémiové rezidenční projekty, jejichž hodnota v čase stále roste. Zvláště v současné době jsou jedním z nejjistějších aktiv. To je velká výhoda oproti starším nemovitostem, které nenabízí výhody v podobě klientských služeb či vlastní energetické soběstačnosti.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PSN

Zajímavé investice se dnes objevují napříč realitním trhem. Nabízí se pestrý mix administrativních i rezidenčních budov. Důležitou roli hraje lokalita s rostoucím potenciálem. Nás zajímají jak připravované projekty, tak domy určené k rekonstrukci či pozemky vhodné k nové výstavbě, a to nejen čistě pro bydlení. A určitě máme v hledáčku nemovitosti vhodné pro nájemní bydlení. Pokud nám akvizice bude po všech stránkách dávat smysl, jdeme do toho. Chuť i finanční prostředky máme.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Pozorujeme zajímavý růst yieldů u retailových parků ve středně velkých spádových lokalitách. Tam se nyní snažíme soustředit maximum pozornosti, co se nových akvizic týče.

Na jaké úrovni očekáváte v tomto roce zhodnocení těch nejvýnosnějších realitních aktiv?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Bude samozřejmě dost záležet na dalším vývoji. Předpokládáme ale, že by se zhodnocení vysoce výnosných titulů mělo pohybovat okolo osmi procent. V tomto případě bereme do úvahy charakter konzervativnosti investice, u níž se operuje s nižším rizikem. Zhodnocení by se však mohlo vyšplhat až k dvanácti procentům.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PSN

Bez odpovědi.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

U těch nejvýnosnějších očekávám zhodnocení v rámci vyšších jednotek procent.

Co je váš klíčový realitní projekt pro rok 2023?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Začátkem roku jsme představili multifunkční komplex BRIXX, který je pro nás velkou výzvou. Jedná se o jednu z největších akvizic na brněnském trhu. Letos budeme postupně dokončovat stavbu rodinné rezidence Starý pivovar v jedné z nejžádanějších brněnských lokalit – Králově Poli, kterou máme z rozestavěných projektů nejblíže k dokončení. Na přelomu prosince a ledna 2024 bychom měli směřovat ke kolaudaci projektu. Zároveň pokračujeme podle původních plánů ve stavbě projektu rezidence Pekárenský dvůr v Zábrdovicích a komorní rezidence Nová Líšeň.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PSN

Naším hlavním regionálním cílem je vybudování stabilní a silné brněnské pobočky. V této souvislosti se soustřeďujeme na vhodné akvizice a rozvoj areálu v Plynárenské ulici. Protože se jedná o velký brownfield o rozloze cca 45 tisíc metrů čtverečních, bude jeho revitalizace probíhat postupně v etapách po dobu několika let. Do areálu plánujeme začlenit jak byty, tak komerční plochy pro obchody a služby. Chceme také zachovat část stávajících budov. Aktuálně intenzivně jednáme s městem o naší vizi na oživení lokality.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Nemohu vyzdvihnout jen jeden. Spíše odpovím v tom smyslu, že rok 2023 je klíčovým pro větší množství našich projektů, neboť dle jejich harmonogramu nastávají letos klíčové milníky v jejich dlouhodobě definovaných strategiích, ať už se jedná o vydaná stavební povolení, kolaudace nebo plánované exity.

Které tuzemské regiony či lokality se zatím netěší větší investorské přízni, a přitom mají atraktivní budoucnost?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Z obecného hlediska se jedná o místa, která zatím nemají odpovídající dopravní infrastrukturu, jakou by si pro svůj další rozvoj zasloužila. Ta je totiž pojítkem pro větší investice. Typicky se jedná u příhraniční nebo horské oblasti. Příkladem pro nás může být Rakousko, které má vyřešenou páteřní dálniční síť, na niž je napojena celá řada i menších obcí. Ty proto mohou plnit i roli lokálních kulturních a turistických center, jelikož mají snadnou dostupnost. V tomto ohledu zatím máme oproti jižním sousedům nedostatky, které musíme vyřešit.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PSN

Atraktivní regiony vznikají životní úrovní obyvatel, kvalitou bydlení, dostupností práce, vybaveností službami apod. Jedná se například o Brno, které má mimo jiné jako univerzitní město obrovský potenciál ve svém rozvoji v lokalitách původních brownfieldů nebo obnovou stávajících bytových fondů. Věřím, že pokud se zde podaří udržet kapacity v oboru, bude se dařit i jeho rozvoji a tím vzroste také investorský zájem.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Obecně se dle mého názoru jedná o lokality, jejichž čelní představitelé nezaspali a dlouhodobě pracují na zkvalitňování životních podmínek pro svoje obyvatele a také na zlepšení dostupnosti jejich lokality jinou formou dopravy, než je ta silniční. Dlouhodobě věřím lokalitám, které mají nebo budou mít přímé a rychlé spojení po železnici do velkých měst, kam lidé dojíždějí za prací.

Plánujete v dohledné době nové projekty či investice v Brně, případně jaké konkrétně?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Tento rok jsme představili hned dva nové brněnské projekty. Náš dosud největší představuje městský komplex BRIXX, který budeme stavět v Bohunicích. Jedná se o multifunkční čtvrť s více než 500 rezidenčními jednotkami včetně studentského bydlení, součástí budou také kancelářské prostory, kavárny, obchody i prostor pro zdravotnické zařízení. Letos v létě máme v plánu požádat o stavební povolení a stavět začneme od příštího roku. Druhý představený projekt je rezidence Příční, která se nachází v samotném centru Brna. Příční se skládá ze dvou částí, letos začínáme s výstavbou prvních 34 bytů.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PSN

Ano, rozhodně. Máme již zajištěny dostatečné finanční prostředky pro nákup vhodných nemovitostí, ať už činžovních domů, průmyslových areálů nebo rezidenčních projektů. V Brně letos plánujeme pořídit minimálně osm nemovitostí do našeho vlastnictví a následné správy.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Na investiční příležitosti v Brně se díváme dlouhodobě, a aniž bych prozrazoval větší detail, tak mohu říct, že v severní části Brna se v následujících letech můžeme společně těšit na poměrně velký rezidenční/polyfunkční developerský projekt z naší dílny.

Autor: David Mařík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky