kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Pekat Vision: Vybroušený skvost, který odhaluje zmetky

Pekat Vision: Vybroušený skvost, který odhaluje zmetky

Pekat Vision
Foto: Pekat Vision
Výrobní linka, kamery s vysokým rozlišením a umělá inteligence v podobě neuronové sítě. To je hřiště, na němž hraje první housle Pekat Vision, původně brněnská společnost, která i díky podpoře Jihomoravského inovačního centra našla investory pro rozvoj svého unikátního produktu. První start-upová etapa existence firmy byla završena letos, kdy Pekat převzala italská skupinou Datalogic. Hodnota transakce dosáhla 400 milionů korun.

Jak zdokonalit sériovou produkci, zabránit nežádoucím reklamacím, a ušetřit tak výrobcům náklady. S tímto zadáním si poradil brněnský start-up Pekat Vision. Jeho software dnes používá mnoho českých i zahraničních průmyslových firem ke kontrole kvality a odhalování defektů již na výrobní lince.

U zrodu Pekatu stál Petr Šmíd, vývojář, který se dlouho zabýval algoritmy strojového učení a hledal vhodné uplatnění pro svou představu nasazení umělé inteligence v praxi. Průlomová pro něj byla návštěva veletrhu průmyslového zpracování obrazu a identifikačních technologií Stuttgart Vision. „Zjistil jsem, že je velká poptávka po automatizaci kontroly kvality pomocí vizuální inspekce. A že tehdejší algoritmy zdaleka nestačí na odhalování všech defektů, které se ve výrobě mohou objevit. Idea využít umělou inteligenci se tak nabízela, a to mě na tom velmi lákalo,“ vysvětluje Šmíd, jak se dostal k tak specifickému oboru. 

Tehdy však ještě netušil, do jakého dobrodružství se pouští. „Mysleli jsme si, že bude stačit technologii ukázat produkt s chybou a produkt bez chyby a ona se to pomocí klasifikátoru sama naučí. Tak snadné to ale nebylo. Teprve po mnoha a mnoha návštěvách továren jsme zjistili, co výrobce přesně trápí, a co by tedy od nás potřebovali,“ líčí Šmíd dobu, kdy celý Pekat Vision tvořil on a dva další vývojáři.

Tak tomu bylo i v roce 2018, kdy se firmě dostalo podpory od Jihomoravského inovačního centra (JIC). „Centrum nám pomohlo v několika směrech. Mezi nimi bylo i hledání potenciálního investora, kdy JIC rozeslalo náš pitch deck vícerým investorům, z nichž jeden nás doporučil tehdy začínajícímu investičnímu fondu Lighthouse Ventures,“ zmiňuje Šmíd další milník v krátké historii Pekat Vision. Finanční injekce od Lighthouse Ventures přišla v roce 2019 a umožnila Pekatu rozšířit tehdejší čtyřčlenný tým, urychlit vývoj softwaru a také posílit obchod a marketing.

Pekat Vision
Foto: Pekat Vision

Přesné oko na oba druhy chyb

Jak přesně kontrola kvality prováděná neuronovou sítí funguje a v čem je řešení Pekat Vision unikátní? „V průmyslové výrobě se objevují dva typy chyb – očekávané a neočekávané. Například u LCD displejů je příkladem očekávané chyby vadný pixel. Ale třeba lidský vlas v displeji je chyba neočekávaná, která není způsobena vadným výrobním procesem. Naše technologie je unikátní v tom, že umí odhalit oba tyto typy chyb,“ přibližuje Šmíd. Konkurence Pekat Vision obvykle dokáže odhalit jen chyby očekávané. To se systém naučí tak, že se mu ukazují typické příklady očekávaných chyb, které si zapamatuje a na lince je pozná. V Pekatu kromě tohoto přístupu uplatnili také přístup opačný. Naučili systém rozpoznávat ve velkém detailu produkt bezvadný a díky tomu jejich technologie umí odhalit výrobek, který vykazuje nějakou anomálii a neodpovídá bezvadnému vzoru. Pak má ale ještě jeden trumf: „Síla naší technologie spočívá hlavně v tom, že umí pracovat i s povrchy, které jsou variabilní a nedají se srovnat se šablonou, třeba výrobky ze dřeva, broušený kov, přírodní materiály či snímky z mikroskopu,“ říká Šmíd. Tato ojedinělá schopnost pak přilákala pozornost italského holdingu Datalogic, který brněnskou firmu začátkem letošního roku převzal.

Pekat Vision
Foto: Pekat Vision

„Cesta start-upu je velmi zábavná, ale také velmi náročná a v lecčems bolestivá. V médiích se člověk u takových příběhů většinou dočte spíše o tom, co se povedlo, ale ono se toho taky hodně nepovede. Je to trochu něco jiného, než když se pustíte do podnikání v zaběhnutém odvětví, kde si můžete udělat průzkum trhu a odhadnout, jaké je nebezpečí krachu. Když ale začnete se start-upem dělat něco unikátního na poli, kde je minimální konkurence, je to území zcela neprobádané a já jsem velmi rád, že se nám nakonec povedlo firmu prodat tak skvělé společnosti, jako je Datalogic,“ uzavírá Šmíd. 

Autor: David Mařík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky