kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Anketa: Jaké výhody/nevýhody má rezidenční výstavba na brownfieldech?

Anketa: Jaké výhody/nevýhody má rezidenční výstavba na brownfieldech?

jeřáb
Foto: Pexels
Jaké výhody/nevýhody má rezidenční výstavba na brownfieldech, například ve srovnání s výstavbou na tzv. zelené louce? Ptali jsme se odborníků.

Ondřej Šťastný, hlavní analytik Central Group

Ondřej Šťastný
Foto: Central Group

Výstavba na takovýchto pozemcích znamená zvýšené náklady, jelikož místa po bývalých továrnách s sebou často nesou velkou ekologickou zátěž. Velká část pražských brownfieldů dnes již ničemu neslouží, většinou jde o veřejnosti nepřístupná území s rozpadajícími se budovami původních průmyslových podniků. Často jde přitom o velké pozemky v širším centru města, kde je již hotová infrastruktura. Jejich přeměna v obytné čtvrti je tedy logický krok. Pro města je výstavba na brownfieldech výhodnější než výstavba na zelené louce. Například Praha, které každoročně přibývá zhruba deset až patnáct tisíc obyvatel, se díky tomu nemusí rozrůstat za hranice a zastavovat zelené plochy.

Viktor Peška, obchodní ředitel Crestyl

Viktor Peška
Foto: Crestyl

Obecně zásadním rizikem brownfieldů oproti výstavbě na zelené louce je riziko kontaminace po předešlém využití. Na druhou stranu tyto lokality jsou zpravidla umístěny v širším městském centru, takže jsou mnohem hodnotnější než pozemky na okraji města. Zároveň se zpravidla jedná o velké plochy, proto je třeba pečlivě řešit i celkovou koncepci území, což je pro nás jako komplexního developera zaměřeného na multifunkční projekty, který klade velký důraz na veřejný prostor, velká výhoda, protože nám dává prostor podchytit si urbanisticky celé území.

Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT

Dana Bartoňová
Foto: YIT

Jednoznačným benefitem výstavby na brownfieldech je jejich přetvoření v novou živou čtvrť s kompletní občanskou vybaveností, kde se budou lidé rádi potkávat, pracovat i bydlet. Neznamená to ovšem, že původní zástavba musí být pokaždé zcela zničena a nahrazena novou. Zajímavé stavby, které nejsou ještě v příliš zchátralém stavu, lze do nové výstavby vhodně zakomponovat. Nevýhody brownfieldů jsou spojeny převážně s rekultivací a dekontaminací pozemků především v průmyslových oblastech, s dlouhým a náročným procesem získávání územního rozhodnutí a stavebního povolení, nutností dbát všech požadavků a náležitostí spojených s památkově chráněnými objekty.

Autor: Petra Vorelová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky