kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Estate anketa: Jak se minulý rok změnily žádosti o hypotéky

Estate anketa: Jak se minulý rok změnily žádosti o hypotéky

Zdroj/foto: Pixabay
Anketa časopisu Estate se tentokrát zabývala tématem hypoték v roce 2020. Na dvě otázky odpovídali Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny, Marek Petráš, manažer divize hypoték Moneta Money Bank a Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky.

Otázky:

1) Hypoteční trh míří k rekordním číslům, a to navzdory situaci spojené s koronavirem. Čím to vysvětlujete?

2) Změnila se v minulém roce struktura klientů žádajících hypotéky?

Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny

1) Růst prodejů je tažen zejména nárůstem průměrné částky připadající na jednu poskytnutou hypotéku, což bezprostředně souvisí s rostoucí cenou nemovitostí. Do konce roku očekáváme, že již nedojde k významnějšímu nárůstu a čísla se budou držet na stávající úrovni, případně může dojít k dílčím poklesům v závislosti na délce a síle aktuálních a budoucích koronavirových opatření. Výhled na příští rok pro hypoteční trh je optimistický a nepředpokládáme žádný zásadní propad.

2) Zájem o hypoteční úvěry roste kontinuálně napříc všemi segmenty. Dále roste důvěra v nemovitosti, které jsou vnímány jako bezpečné aktivum. Někteří klienti bezesporu na nové úvěry díky dočasné ztrátě ekonomické aktivity nedosáhnou, nemělo by to však mít zásadní dopad na poptávku. Prvotní čísla po ukončení odkladů splátek naznačují, že u hypotečních úvěrů nedojde k fatálnímu nárůstu nesplácených úvěrů.

Marek Petráš, manažer divize hypoték Moneta Money Bank

1) Do ekonomiky se zatím díky podpůrným programům plně nepromítly dopady výpadku příjmů domácností. Vedle toho došlo k oživení výstavby, poklesu úrokových sazeb a také ke zrušení daně z nabytí nemovitosti. Další vývoj záleží na budoucím stavu ekonomiky a nezaměstnanosti, pomalu budou také končit podpůrné programy. Očekáváme, že zájem o hypotéky bude i nadále trvat, nicméně nebude zřejmě dosahovat aktuálních hodnot.

2) Aktuálně se skladba klientů významně nemění, nicméně existují sektory ekonomiky, které díky nové situaci posílily. Roste tak i zájem o koupě dražších nemovitostí v poptávaných lokalitách.

Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky

1) Vysvětlením vysokého zájmu o hypotéky v létě a na podzim je mimo jiné akumulovaná poptávka z jarního období, kdy platila největší omezení stanovená vládou pro potlačení epidemie. Klientům nahrávají také velmi příznivé úrokové sazby hypotečních úvěrů a také například digitální vychytávky, díky kterým se lidé rychleji a snáz dostanou k finančním službám včetně půjček na bydlení.

2) Struktura klientů žádajících hypotéku ani struktura účelů půjček na bydlení se v Hypoteční bance nijak zásadně nemění.

Autor: Jan Němec

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky