kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Kromě kanceláří a bytů postavíme i mosty, říká Václav Stehno, ředitel holdingu Thierra

Kromě kanceláří a bytů postavíme i mosty, říká Václav Stehno, ředitel holdingu Thierra

Václav Stehno
Foto: Jiří Hloušek
Thierra je novým hráčem na českém stavebním trhu. Vznikla letos na jaře a stojí za ní zakladatel developera Domoplan Tomáš Vavřík a zakladatel stavební společnosti Alglas Václav Stehno. Pro Domoplan už staví několik rezidenčních projektů. „Chceme se ale posunout i do segmentu kancelářských, logistických a průmyslových staveb. V plánu máme také vstup do dopravního stavitelství,“ říká Václav Stehno, ředitel holdingu Thierra.

Stavební společnost Thierra jste založili letos na jaře a dali jste si cíl dostat se v tržbách do pěti let na pět miliard korun. Nyní to vypadá, že stavebnictví čekají krizové měsíce a možná i roky. Měníte kvůli ochlazení trhu své původní plány?

Absolutně ne, pro nás je současná krize výzva a příležitost se etablovat na trhu. Naštěstí máme ten luxus, že vidíme na konec stavebního řetězce. Díky zakázkovému krytí od naší sesterské společnosti Domoplan totiž víme, jaký obrat nás čeká a kam chceme dojít. To nám pomáhá z krize alespoň částečně vykličkovat.

Takže minimálně na začátku spoléháte na vazbu se sesterskou developerskou společností Domoplan, pro niž stavíte několik projektů

V současné situaci je naše spolupráce bezesporu velkou výhodou. Potřebujeme, aby vše fungovalo procesně, nikdy nebudeme standardní generální dodavatel pro Domoplan, stejně jako Domoplan nikdy nebude pro Thierru standardním investorem. Díky naší spolupráci máme příležitost dosáhnout v kratším čase na dostatečný obrat pro splácení úvěrů bankám, a získat navíc reference na skvělých rezidenčních projektech.

Soustředíte se do budoucna především na rezidenční projekty, nebo budete hledat příležitosti i v dalších segmentech, jako jsou administrativní, logistické nebo průmyslové budovy?

Prostřednictvím naší dceřiné společnosti Alglas máme bohaté zkušenosti s výstavbou a rekonstrukcí komerčních objektů, kde bylo třeba kombinovat různé stavební profese a oblasti. Z našich komerčních realizací můžu jmenovat například projekty OC Futurum, Nejvyšší kontrolní úřad, kancelářský Lakeside Park 2 či technologický park Dronet. Thierra má nyní jako jeden z klíčových cílů v nejbližším období etablovat se hlavně v rámci pozemního stavitelství, a to ve všech oborech, tedy v komerčních, administrativních, logistických i průmyslových segmentech, včetně rezidenčních staveb. Navíc chystáme specializované divize, díky kterým budeme reagovat lépe na všechny typy výstavby.

Zajímají vás také inženýrské stavby, tedy výstavba infrastruktury?

Rozhodně zajímají, inženýrské stavby jsou jedna z mých největších vizí. Plánujeme se jim věnovat v druhé fázi vývoje společnosti. Za tímto účelem jsme založili dceřinou společnost Thierra Infrastructure, s. r. o. V rámci dopravních staveb se plánujeme věnovat i mostním konstrukcím a železničním stavbám.

Stavební firmy od poloviny loňského roku zápasily s nedostatkem stavebních materiálů a jejich nepředvídatelným cenovým vývojem. Museli jste také řešit tyto problémy?

Velmi nám v této záležitosti pomohlo, že obchodujeme se zahraničím napřímo, takže jsme dokázali stlačit ceny do té míry, že jsme zbytečně netratili. Trh sice funguje v pomyslných křivkách, ale zásadně se nás to nedotklo.

Pomůže očekávané ochlazení stavebního trhu stabilizovat trh se stavebními materiály?

Jsem přesvědčen, že pomůže. Je to jedna z cest, jak jej významně pročistit. Ještě nedávno nebylo neobvyklé, že dodavatelé uměle navyšovali ceny i o sto procent. To by teď konečně mohlo přestat.

O Thieře říkáte, že jde o technologicko-stavební společnost. V čem bude firma technologická?

Do našeho holdingu máme v plánu postupně začleňovat technologicko-výrobní společnosti v rámci stavebního sektoru. Uvést mohu například sklárny, které by fungovaly v koordinaci se společností Alglas. Přidanou hodnotu vlastních skláren zároveň vnímám jako prvotní krok, abychom jako skupina pronikli na zahraniční trhy.

Vaše původní firma Alglas prošla dvouletou digitální transformací. Jak jste chod firmy díky digitálním technologiím změnili a stavíte na těchto zkušenost i Thierru?

Jelikož je naše divize Alglas koncovým výrobcem fasád, tak digitalizace byla nezbytná pro zefektivnění obecného řízení celé společnosti a její výroby. Firmu to posunulo procesně o úroveň výš a určitě plánujeme mít tento přesah v rámci celé Thierry a všech jejích divizí a společností.

Jak důležité je v dnešním stavebnictví používání digitálních technologií?

V rámci nároků na BIM (informační model budovy) a celkového přesunu stavebního světa do digitální podoby mi přijde nezbytné, aby se stavebnictví postupně čím dál více digitalizovalo.

České stavebnictví se potýká s chronickým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Dokážete získat na trhu dostatek lidí?

Trh se musí dřív nebo později restartovat a my v tom vidíme obrovskou příležitost. Jsme nová společnost s jiným pohledem a jinou firemní kulturou, a tím se odlišujeme. Právě proto jsme pro nové a kvalitní lidi atraktivní, a prozatím tak nepociťujeme jejich nedostatek. Klíčová je pro nás také úzká spolupráce s mladými talentovanými lidmi. Obecně ale platí, že personální obsazení stavebních společností je problém.

Snažíte se podporovat vzdělávání mladých lidí v perspektivních stavebních oborech a vychovávat si tím potenciální budoucí zaměstnance?

Ano, v tomto ohledu úzce spolupracujeme s VUT Brno, a to jak formou odborných stáží, mentoringu, tak nabídkou zaměstnání. Míru spolupráce ale chceme do budoucna ještě podstatně rozvinout, například přímo vzděláváním studentů v rámci oboru lehkých obvodových plášťů, který se v České republice prakticky nedá vystudovat, a přitom je to pro studenty velmi atraktivní obor.

U kterých profesí chybí lidé nejvíce a které profese v souvislosti s nástupem nových technologií budete nejvíce do budoucna potřebovat?

Kvalitní lidé chybí obecně ve všech stavebních oborech, v rámci naší expanze budeme potřebovat kohokoliv, kdo má chuť pracovat a baví ho stavařina. V nejbližších letech budeme muset v souladu s plánovanými tržbami obsadit až 300 pozic napříč všemi obory.

Thierra a Alglas působí v Česku a na Slovensku. Budete se ucházet také o zakázky v dalších zemích?

Jednoznačně budeme. Začít chceme se společností Alglas, protože v oboru fasád vnímáme nejlepší uplatnění na zahraničních trzích.

Václav Stehno (30)

V roce 2016 založil stavební společnost Alglas, která se zaměřuje na moderní exteriérové a interiérové fasády včetně dalších designových částí staveb z lehkých kovů a skla. Po šesti letech její obrat vystoupal na 170 milionů korun ročně. Technologicko-stavební holding Thierra založil společně s Tomášem Vavříkem, zakladatelem společnosti Domoplan. V Thieře působí jako generální ředitel.

Thierra staví pro Domoplan

Technologicko-stavební holding Thierra, a. s., vznikl v roce 2022. Aktuálně se podílí na zakázkách přesahujících svým objemem jednu miliardu korun. Plní úlohu hlavního dodavatele stavby brněnských rezidencí Pekárenský dvůr, Rezidence Starý pivovar a Nová Líšeň, ve Středočeském kraji staví bytový projekt Rezidenci Na Mariánské cestě. Dceřiná firma Alglas dokončuje práce na Nejvyšším kontrolním úřadě, bratislavském LakesideParku 2 či na technologickém parku Dronet. Souhrnný obrat holdingu Thierra by se tak měl v příštím roce vyšplhat přes 1,2 miliardy korun. V brzké době se Thierra chystá rozšířit o divizi Thierra Construction, s vnitřními specializovanými divizemi na zakládání staveb a konstrukci monolitů. Thierra je členem investiční skupiny FIPOX, která zastřešuje české i zahraniční firmy z oblasti developmentu a trvalé udržitelnosti.

Autor: Jiří Studený

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky