kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Lenka Preslová: Záleží mi na dlouhodobých vztazích

Lenka Preslová: Záleží mi na dlouhodobých vztazích

Má ráda krásu, a tak ji vždy zajímalo prostředí architektury, designu a developmentu. „Jsem ráda, že pracuji ve firmě, kde se k developmentu přistupuje nejen s cílem vydělat peníze, ale také proměňovat neutěšená území v příjemná místa pro život,“ říká Lenka Preslová, obchodní ředitelka skupiny Passerinvest.

V nemovitostech se pohybujete už od devadesátých let. Jaký byl pro vás vstup do tohoto prostředí?

Začala jsem v oboru pracovat během studia na vysoké škole, tehdy jsem to brala jen jako možnost přivýdělku. Postupně jsem však začala pronikat do tajů realit a development mě začal bavit natolik, že po dokončení školy mě ani nenapadlo rozhlížet se po jiném oboru. Realitní trh se u nás nacházel v začátcích a být u jeho rozvoje bylo velmi zajímavé. S každým projektem přicházely nové výzvy a zkušenosti a to platí dodnes. Reality společně s vášní pro design a architekturu se staly neoddělitelnou součástí mého života. Zastoupení žen v developmentu bylo v dobách mého začátku minimální, ale naštěstí jsem se tehdy nenechala odradit a dnes je úžasné pozorovat, že se v tomto oboru podařilo prosadit řadě úspěšných žen a realitní prostředí je v tomto pohledu vyváženější.

Development je ovšem často vnímán jako záležitost mužů, kteří chtějí vydělat peníze nehledě na místo a jeho obyvatele. Jak se díváte na tento názor části veřejnosti?

Jsem ráda, že pracuji ve společnosti, kde se i přes velké zastoupení mužů k developmentu přistupuje nejen s cílem vydělat peníze, ale také proměňovat často neutěšená území v příjemná místa pro život. Tento přístup je mi osobně velmi blízký. Záleží mi na dlouhodobých vztazích, jak s klienty, tak i s lokalitou, v němž se projekt nachází. Developer za sebou zanechává stopu na desítky let a o to zodpovědněji musí ke své činnosti přistupovat. Pro mě jako pro ženu hraje důležitou roli i krása a baví mě pracovat na velkých projektech, kde se propojuje právě krásná architektura s funkčností, a daří se dlouhodobě posouvat kvalitu celého prostředí.To pro mě znamená maximum, čeho lze v developmentu dosáhnout.

V Passerinvestu vedete od roku 2018 obchodní oddělení. Jaké jste si stanovila cíle a jak se vám je daří naplňovat? 

Mým hlavním cílem je udržet stávající klienty v našich projektech a přivést nové. Momentálně nabízíme poslední volné jednotky jak v rámci pražského BB Centra, tak i v našem projektu Nová Karolina Park v Ostravě. Ve stávajících dokončených budovách v BB Centru máme pronajaty kancelářské prostory z 99 procent, v Ostravě pak téměř z devadesáti procent. Poptávka po kancelářích na trhu je stabilní a volné prostory, včetně těch ve výstavbě, se nám daří obsazovat. Během roku 2020 plánujeme postupně pronajmout většinu zbývajících kancelářských prostor, které budou v tomtéž roce dokončeny. Při naplňování těchto cílů mi také pomáhá náš nedávno otevřený showroom. Tato multimediální místnost, kterou nazýváme BB Centroom, je určená pro prezentaci minulosti, současnosti a budoucnosti rozvoje BB Centra, a potenciálním klientům umožňuje poznat areál během několika minut.

Jak jste naznačila, kancelářských prostor je v Praze nedostatek. Kam tento problém povede v příštích letech?

Podle statistik se nacházíme v období rekordně nízké neobsazenosti kancelářských prostor a objem nové výstavby má klesající tendenci. Může se tedy stát, že firmy brzy nebudou mít při hledání nového sídla z čeho vybírat. Omezený přísun nových projektů způsobený zdlouhavostí a komplikovaností povolovacích procesů však není jediným problémem. Výrazný nárůst stavebních nákladů spolu s omezenou nabídkou projektů vytváří tlak na růst cen nájemného v nových projektech. Tento trend se projevuje jak v postupném zvyšování průměrné hladiny nájmů, tak i ve snižování celkových pobídek poskytovaných nájemcům. Pokud se nebudou povolovat nové projekty, aby byla na trhu dostatečná nabídka, a pokud budou ve stavebnictví chybět potřebné kapacity, aby se cena staveb snížila, ceny nájemného se budou i nadále zvyšovat.

Chystá Passerinvest projekty zaměřené právě na kanceláře?

V rámci BB Centra probíhá v současné době rekonstrukce administrativního objektu Budovy B, která bude dokončena příští rok na jaře, a krátce na to přivítá nové nájemce. Přestože se nejedná o novostavbu, přeměna bude zásadní nejen po vizuální stránce – budova totiž získá například i kompletně nové technologie a v bezprostředním okolí veřejně přístupné relaxační prostory. V budoucnu plánujeme v BB Centru další kanceláře, nicméně tyto záměry se zatím nacházejí v přípravné fázi. Z nejbližších plánovaných projektů bude v roce 2020 zahájena výstavba Rezidence Oliva, která nabídne 72 bytů určených k prodeji. Současně s její realizací vznikne také multifukční objekt Olivka, kde je plánována mateřská škola, kavárna a výstava unikátního modelu železnice. BB Centrum chceme nadále rozvíjet jako plnohodnotnou městskou čtvrť se všemi funkcemi, nejen tou administrativní.

Už nějakou dobu se mluví o Nových Roztylech, tedy o čtvrti, která by měla vyrůst na brownfieldu na Praze 11. Jak se na tento projekt připravujete z vaší pozice?

Nové Roztyly jsou nyní ve stadiu příprav a plánování. První fáze tohoto očekávaného projektu zahrnuje přeměnu neutěšeného brownfieldu bývalých jatek Interlov na místo s příjemným bydlením v zeleni. Tato etapa je ovšem také doplněna o služby pro širokou veřejnost a administrativní prostory. Zahájení výstavby bude navazovat na projednání záměru se státní správou a získání všech potřebných povolení. Z mé pozice se na tento projekt připravuji z pohledu nastavení koncového produktu, zejména co se týče dispozic kancelářských prostor a bytů, které vzniknou v rezidenční fázi. Ty budou jak na prodej, tak k pronájmu. Společně s architekty se také podílím na tvorbě vizuální podoby staveb a jejich funkčnosti, což je jedna z mých nejoblíbenějších fází projektu.

Oblast Prahy 4 a 11 je s Passerinvestem neodmyslitelně spjata. Máte v plánu zasáhnout i do dalších pražských čtvrtí?

Jedná se o oblast, kterou důvěrně známe a je zde stále mnoho lokalit s potenciálem pro zlepšení kvality prostředí. Máme ambici být dlouhodobým partnerem města s cílem proměnit další území v příjemné a uživatelsky přívětivé lokality a navazovat přirozeně na stávající městskou zástavbu.

Jako jeden z mála českých developerů se Passerinvest realizuje i ve veřejných prostorách – vaším nejznámějším počinem v této oblasti je nejspíš kultivace Krčského lesa. Co vás k této činnosti motivuje?

Považujeme za svoji společenskou odpovědnost působit nejen jako oborová, ale i společenská autorita. Vedle role zodpovědného developera, je pro nás stejně důležitá role vzdělávací, podporující a aktivně se podílející v oblastech veřejného života. Například v BB Centru bylo doposud vloženo zhruba jeden a půl miliardy korun do neziskových projektů, které jsou využívány širokou veřejností, jako například Křesťanská střední, základní a mateřská škola Elijáš nebo Společenské centrum Bethany. Ve veřejných prostorách byly vybudovány Baarův park a Park Brumlovka, zcela nové náměstí Brumlovka, dětská hřiště, atletický stadion a další místa pro relaxaci a volnočasové aktivity pro veřejnost. Zmíněná kultivace na Nových Roztylech je součástí celkové proměny zanedbaného území v okolí tamní stanice metra. Přestože v tuto chvíli probíhají teprve změny územního plánu pro budoucí výstavbu v rámci lokality, již nyní pracujeme s veřejným prostorem. V místě bylo nainstalováno discgolfové hřiště a v rámci nedávných parkových úprav zde také vzniklo veřejné workoutové hřiště a venkovní fitness, kde se začaly pořádat bezplatné lekce jógy či běhání.

Zdroj/foto: Ondřej Pýcha
Zdroj/foto: Ondřej Pýcha

Autor: Jan Tomeš

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky