kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Sabina Matzenauerová: Transakce dokončujeme s takřka stoprocentní úspěšností

Sabina Matzenauerová: Transakce dokončujeme s takřka stoprocentní úspěšností

Zdroj/foto: Ondřej Pýcha
Slovensko, Velká Británie, Německo, Monako, Spojené arabské emiráty a nakonec Česko – ve všech těchto zemích působí soukromý investiční holding MiddleCap Group. Sabina Matzenauerová je hlavou zdejší pobočky a na kontě má transakce už za devadesát milionů eur.

MiddleCap je v Česku relativně nové jméno. Jak se firma na zdejším trhu etablovala? Česká pobočka MiddleCap byla založena již v roce 2016 s vizí start-upového Mergers & Acquisitions butiku, který měl dva zaměstnance: mě a asistentku. Ke skupině jsem přistoupila po zhruba desetiletém působení v rámci významných globálních firem. Ztotožňovala jsem se s filozofií partnerů a sedli jsme si také lidsky. Lákala mě výzva vybudovat něco na zelené louce, otestovat podnikatelského ducha a hlavně si zkusit, jaké to je pracovat v ryze mužském světě. Kancelář v Česku řídím již čtvrtým rokem a jsem hrdá na to, kam jsme se vypracovali, i když to často bylo těžké. 

Jakými obory se MiddleCap zabývá Skupina má v současné chvíli čtyři investičně zaměřené divize – Real Estate, Private Equity, Capital Markets a Venture Capital – a poradensky zaměřenou divizi Advisory, která poskytuje poradenské služby i externím klientům. 

Na jaké oblasti se zaměřuje česká pobočka? 

Věnujeme se primárně transakčnímu poradenství při prodejích středně velkých firem. Zastupujeme ovšem také společnosti při akvizicích a těmto poskytujeme transakční poradenství převážně v bilaterálních procesech. Taková strategie nám umožňuje přiblížit se takřka stoprocentní úspěšnosti při dokončování transakcí. K tomu nám pochopitelně pomáhá i stále rostoucí transakční aktivita na území Česka a Slovenska, což je patnáctimilionový trh. Naši klienti jsou buď nadnárodní hráči, nebo místní podnikatelé, kteří se rozhodli své podnikatelské aktivity ukončit. S příchodem nových kolegů jsme se rozhodli, že naše služby rozšíříme ještě o dluhové poradenství. 

Co všechno už máte za sebou?

Za ty čtyři roky se nám podařilo úspěšně dokončit čtyři transakce v celkové hodnotě asi devadesát milionů eur. Právě jsme v pokročilé fázi další středně velké transakce, kde zastupujeme klienta při prodeji tří společností v rámci jedné transakce. 

Podle jakého klíče si transakce vybíráte? 

V žádném případě se nepouštíme do globálních tendrů a zatím neřídíme více než dvě transakce najednou. Na každou transakci totiž alokujeme vícečlenný tým, jenž sestavujeme dle situace a potřeb klienta, kterého se snažíme co nejvíce poznat. Jelikož jsme investiční holding, danou situaci vždy posuzujeme i z druhé strany, což nám umožňuje připravit transakci vždy na míru klientovi a též předvídat celou řadu věcí. 

Kolik takových transakcí děláte ročně? 

Historicky byl cíl úspěšně dokončit na českém trhu alespoň jednu transakci každý rok. V současné chvíli a s aktuální velikostí týmu si dovoluji tvrdit, že jsme schopni dokončit až čtyři transakce ročně. V této chvíli pracujeme na dvou případech a dva připravujeme na další kvartály tohoto roku. 

Kdo se na transakcích z vaší strany podílí?

Současný sedmičlenný tým jsme postavili z výjimečných a talentovaných lidí. Podporuji teorii, že lidé jsou naše největší deviza a náš výsledek a úspěch je týmová práce. Proto se snažíme, aby se u nás lidé cítili dobře a vnímali nás jako svou druhou rodinu. Je potřeba zmínit, že by se mi nikdy nepodařilo vybudovat firmu do dnešní podoby nebýt důvěry a podpory partnerů a dalších kolegů ze skupiny. 

Za několik posledních let zde vyrostlo hned několik firem, jako je MiddleCap. Čím se odlišujete od konkurence?

Soustředíme se primárně na obory, kterým rozumíme, což jsou stavebnictví a stavebně orientované segmenty, ale i na další odvětví. Skupina je mimo jiné developersky zaměřena, což mi vyhovuje, protože pocházím ze stavařské rodiny a mám ke stavbám a tomuto odvětví vztah. Dobře ale rozumíme i jiným oborům, například spotřebnímu zboží, maloobchodu, dopravě a telekomunikacím a IT. Naším specifikem také je, že se věnujeme jen transakcím v hodnotě dvacet až osmdesát milionů eur. Procesy modelujeme na míru klienta a vnímáme jeho potřeby. Vždy situaci analyzujeme i z pohledu kupujícího či prodávajícího – záleží, kterou stranu zastupujeme. Proto máme vysokou míru úspěšnosti, ale jsme nepatrně dražší než konkurence.

Říkáte, že je skupina zaměřena developersky, ale v Česku se tímto oborem zatím nezabýváte. 

Reality jsou specialitou našich poboček na Slovensku a v Británii. V Bratislavě skupina vybudovala kancelářskou budovu Steinerka BC a na místě obnovené kulturní památky pivovaru Stein jsme realizovali administrativní areál Spilka Offices. Revitalizovali jsme také historickou budovu na Gorkého 4, kde vznikly další kanceláře. Tuto prestižní budovu jsme koncem roku 2019 prodali pojišťovně Kooperativa. V Bratislavě chystáme také projekt na místě rozestavěného areálu obchodního domu v Ružinově. V Londýně se můžeme pochlubit dvěma úspěšnými a lukrativními akvizicemi, kde v současné chvíli pracujeme na developmentu administrativního centra Southworks. A koncem minulého roku jsme v rámci expanze akvírovali Seal House hned u London Bridge. 

Můžete popsat další aktivity, jimiž se zabývá MiddleCap? 

V rámci Venture Capital se MiddleCap stal majoritním vlastníkem společnosti Air Ventures, která je hubem pro start-upové firmy se sídlem v Praze. Aktuálně má tři aktivní investice. Prostřednictvím této platformy plánujeme v krátkém horizontu investovat asi deset milionů eur do zajímavých firem v Česku, na Slovensku, ale i v dalších zemích střední Evropy. Co se týče Private Equity, máme úspěšné investice na Slovensku, ale i v Česku. Jmenovitě jde o stavební společnosti Sytiq, kterou skupina nadále úspěšně rozvíjí, a o síť očních optik Focus. V případě Capital Markets zakládáme hedge fond zaměřený na dlouhodobou strategii investování. A nakonec již výše jmenované Advisory alias nástupce úspěšné poradenské společnosti MiddleCap Partners, která se na Slovensku soustředí primárně na nemovitostní transakce. Koncem roku 2016 ovšem došlo k založení české pobočky této divize, která se věnuje poradenství v oblasti fúzí a akvizic a nově i dluhového financování čistě pro externí klienty.

Zdroj/foto: Ondřej Pýcha

Autor: Jan Tomeš

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky