kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Jihočeský dům zabodoval v České ceně za architekturu

Jihočeský dům zabodoval v České ceně za architekturu

dům
Foto: Alex Schoots Buildings, BoysPlayNice
Vítězná realizace letošního ročníku České ceny za architekturu oslovila porotu citlivou rekonstrukcí i energetickou účinnosti a udržitelností domu.

Na začátku byly dva oddělené domy v úzkých uličkách jihočeských Trhových Svin. Jeden už před dvaceti lety prošel výraznou stavební úpravou, druhý byl v havarijním stavu. Po jejich propojení a rekonstrukci zde vznikl domov, v němž se původní části harmonicky snoubí s moderními prvky. Za tuto přestavbu si letos odnesli architekti Jiří a Barbora Weinzettlovi z Atelieru 111 hlavní cenu 7. ročníku České ceny za architekturu.

Domě na Kozině mají nyní Weinzettlovi nový byt. Ve třetím objektu na druhé straně bloku je garáž a hobby dílna. Porota ocenila, že si autoři dali „záležet i na interiéru, analyzovali hmotu a zbavili se novějších stěn a vrstev. Všechny původní prvky byly zachovány nebo recyklovány“. Výjimečný je dům i z pohledu energetické účinnosti. „Všechny nové prvky dosahují současných standardů. Historické zdi byly izolovány pouze v nejnutnějších částech, přičemž byla zachována jejich přirozená struktura, viditelná všude, kde to bylo možné. Vzhledem ke staletím, která tyto materiály vydrží, a zdrojům ušetřeným rekonstrukcí namísto demolice můžeme hovořit o skutečné udržitelnosti,“ zhodnotili rekonstrukci porotci.

dům
Foto: Alex Schoots Buildings, BoysPlayNice

Celkem vybírala mezinárodní porota finalisty z 29 realizací. Souhrně se o Českou cenu za architekturu ucházelo 201 projektů dokončených v posledních pěti letech. V čele poroty letos zasedla italská architektka, urbanistka a akademička Marialessandra Secchi. Spolu s ní předložené práce posuzovali švýcarský architekt Ueli Brauen, architektka Katalin Csillag z Maďarska, nizozemský architekt a urbanista Patrick Koschuch, slovenský architekt Pavol Mikolajčák, belgicko-izraelská architektka, urbanistka a akademička Els Verbakel a krajinářská architektka a akademička Kathrin Volk z Německa.

Porota udělila také čestné uznání Sportovní hale/tělocvičně ZŠ Nový Hrozenkov, pod níž jsou podepsaní architekti Janica Šipulová a Martin Sládek. Projekt už v České ceně za architekturu v červnu obdržel Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila. Porota se rozhodla ocenit přínos pro místní komunitu a zvláštní nasazení architektů při vytváření veřejných staveb, které sbližují lidi a poskytují společný prostor pro ocenění jedinečných kvalit jejich města a okolní krajiny.

dům
Foto: Alex Schoots Buildings, BoysPlayNice

Českou cenu za architekturu vyhlašuje Česká komora architektů. Chce tak prezentovat kvalitní architektonickou produkci nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. Kromě hlavní ceny a čestného uznání si šest projektů odneslo také ceny partnerů. Mezi ně se zařadilo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice, revitalizace brněnského brownfieldu Vlněna, lihovar s pěstitelskou pálenicí v blízkosti České ráje, bytové domy Bleriot v Praze, rekonstrukce pražské vily či bytový dům Rezidence Michelangelova v Praze.

Autor: Jiří Studený

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky