kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Anketa: Jakému investičnímu aktivu se bude v roce 2022 nejvíce dařit?

Anketa: Jakému investičnímu aktivu se bude v roce 2022 nejvíce dařit?

peníze
Foto: Unsplash
Jakému investičnímu aktivu se bude v roce 2022 nejvíce dařit, vzhledem k přetrvávající nejistotě spojené s pandemií, geopolitickými riziky či vývojem měnové politiky hlavních centrálních bank? Ptali jsme se odborníků.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Štěpán Křeček
Foto: BH Securities

Dění na trzích budou v následujících měsících ovlivňovat především geopolitická rizika. Již nyní můžeme pozorovat, že cena ropy překonala úroveň sto dolarů za barel a dál narůstá. Prudce stoupá i cena zemního plynu, elektřiny, uhlí a dalších komodit, kterých by mohlo být nedostatek kvůli případnému narušení dodávek z Ruska do Evropy. Rovněž narůstají ceny zemědělských komodit, jako jsou pšenice, kukuřice, rýže či sója. Investoři se začínají z rizikových aktiv stahovat do bezpečných přístavů. Mezi ty patří drahé kovy, jako jsou zlato, stříbro či v letošním roce populární palladium. Bouřlivá situace může uškodit menším měnám na rozvíjejících se trzích. Do této skupiny patří i česká koruna. Akciové trhy zažívají výplach. Mimořádně hluboký propad pozorujeme na ruském akciovém indexu RTS. Obchodování na burze v Rusku bylo navíc pozastaveno ze strachu z mohutných výprodejů. Zatímco většina akciových titulů klesá, některým společnostem by současná napjatá situace kolem Ukrajiny mohla prospět. Například výrobci zbraní či firmy zaměřené na kybernetickou bezpečnost zřejmě budou evidovat zvýšenou poptávku po svých produktech. Situace může hrát do karet i některým ropným a energetickým společnostem či producentům potravin.

Robert Robek, místopředseda představenstva a investiční ředitel, AVANT investiční společnost

Robert Bobek
Foto: AVANT

Rok 2022 bude ve znamení růstu úrokových sazeb, a to nejen v ČR, kde již ČNB začala zvyšovat úrokové sazby, ale i v USA a v EU. Z tohoto důvodu se domnívám, že se bude nadále dařit nemovitostem v určitých segmentech, tj. byty, pozemky, moderní logistické areály. A pak také zlatu nebo atypickým aktivům, jako jsou například historická vozidla, numismatika apod.

Peter Bečár, partner a člen investičního výboru společnosti Crowdberry

Peter Bečár
Foto: Crowdberry

Žijeme v bezprecedentní době. S ohledem na pandemii, inflační tlaky i vojenský konflikt kousek od našich hranic bude tento rok pro mnoho investorů dobrým výsledkem samotné uchování hodnoty jejich investic. Považuji se za konzervativního investora, proto inklinuji k investicím založeným na reálné hodnotě a potřebách lidí. V minulých krizích tato aktiva vložené prostředky ochránila, stejně jako vhodné nemovitosti. Dnes víc než jindy platí také potřeba mít správně rozložená rizika v portfoliu, a i v nemovitostech svoje investice směřovat do různých segmentů. V každé krizi a nejistotě vznikají nové příležitosti. S covidem přišla akcelerace hodnoty technologických společností, a i v roce 2022 se můžeme dočkat podobných nárůstů ve specifických oblastech. Se zájmem budu sledovat vývoj alternativních zdrojů energie, potravin nebo materiálů. Právě omezené zdroje v těchto oblastech, které řeší potřeby lidí, mají nyní šanci uspět.

Lukáš Batík, partner & YD Invest specialista PREMIUM ve společnosti YD Capital

Lukáš Batík
Foto: YD Capital

Hlavními tématy jsou nyní zcela jistě velmi vysoká inflace a konflikt na Ukrajině. Inflace hýbe úrokovými sazbami, zvyšuje ceny. V kombinaci se situací na Východě pravděpodobně bude docházet k vysoké volatilitě na trzích.  Nyní bohužel nejde tak o překonávání inflace, jako o její snížení formou dosažení zajímavého výnosu s co nejmenší mírou rizika. Velmi důležitá je proto vhodně zvolená diverzifikace investičního portfolia. Na vysoké úrovni se dnes drží například zlato, které pravděpodobně dále poroste. Zajímavou alternativou mohou být ETF fondy, do kterých dnes mohou investovat i drobní investoři. Zcela určitě bych nezapomínal ani na investice do energetiky nebo oblasti nemovitostí. Růst na nemovitostním trhu se může i vzhledem k zásahům ČNB zpomalit, avšak nemyslím si, že ceny začnou klesat. Proto jej považuji za stále zajímavou možnost zhodnocení finančních prostředků.

Autor: Petra Vorelová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky