kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Co dělat, když zdědíte nemovitost

Co dělat, když zdědíte nemovitost

dům
Foto: Shutterstock
Kontaktoval vás notář s oznámením, že jste se stali dědicem nemovitosti? Poradíme vám, co v takové situaci dělat, na co si dát pozor i jak se s dědictvím vypořádat.

O tom, že jste zdědili nemovitost, se dozvíte od notáře, který vás bude kontaktovat. Většinou se tak děje do pár dnů od úmrtí. Ten vás bude informovat o předběžném šetření, které se koná zhruba měsíc po posledním rozloučení. Na tomto šetření s vámi (a případně dalšími osobami) notář sepíše protokol o předběžném šetření, ve kterém budou všechny dostupné informace o zesnulém (rodinný stav, počet sňatků a dětí, údaje o rodičích a dětech…). S sebou na předběžné šetření si nezapomeňte vzít občanský průkaz.

Pak trvá dva až tři měsíce, než notář ověří všechny jednotlivé informace v rámci dědického řízení. Tato doba se může protáhnout, pokud jsou v dědictví zahrnuty osoby, které dlouhodobě žijí mimo Česko, nebo dokonce jejich adresa není známá.

Když je dědické řízení hotové, přichází na řadu poslední krok: odhad nemovitosti. Ten provádí odhadce, který je k případu přidělen. Po vystavení znaleckého posudku zbývá už jen konečné jednání, na které jsou předvoláni všichni, kteří mohou být potenciální dědicové zesnulé osoby.

Když se rozhodnete nemovitost si nechat

Dědictví přijmout samozřejmě nemusíte. Pokud jsou s ním spojeny například exekuce nebo jiné závazky, můžete dědictví odmítnout. Tuto možnost máte měsíc od doručení písemného poučení potenciálního dědice. Odmítnutí musí proběhnout výslovným prohlášením buď písemně soudnímu komisaři, který věc projednává, nebo ústně do protokolu. Přesné znění odmítnutí není uvedeno. Důvody odmítnutí uvádět nemusíte.

Když je nemovitost bez závazků, máte vyhráno! Můžete s ní nakládat dle svého uvážení. Pokud je na ni exekuce, dluhy musíte zaplatit nebo nemovitost i s exekucí prodat.

Předpokládejme ale, že si nemovitost chcete nechat. V první řadě si pohlídejte, že došlo k přepsání majitele v katastru nemovitostí. O přepis by se měl postarat notář, ale poplatek 2 000 korun za přepis vlastníka jde za vámi. Od podání návrhu má katastr nemovitostí třicet dnů na přepis.

Pak záleží na tom, v jakém je nemovitost stavu. Pokud je nová, můžete ji začít pronajímat, nastěhovat se do ní nebo ji (jedná-li se například o chalupu) využívat k rekreaci. Jestliže je její stav diskutabilní, není od věci pozvat si inspektora nemovitosti, který vám řekne, co vše je nutné opravit/předělat.

Jak je to s energiemi

Nezapomeňte si pohlídat přepis energií, aby vám někde nevznikaly dluhy. Když víte, u jakého dodavatele měl zesnulý přihlášené energie, stačí se na dodavatele obrátit a zažádat o přepis na sebe. Potřebovat k tomu budete kopii úmrtního listu a svůj doklad totožnosti.

Pokud jste se informace o dodavatelích nedozvěděli a v nemovitosti nemůžete dohledat ani žádné dokumenty, ze kterých by to vyplývalo, budete se muset obrátit na Energetický regulační úřad, kde uvedete číslo odběrného místa a oni vám sdělí dodavatele. S tím se pak stačí spojit a vyřešit přepis energií na sebe.

Co když je dědiců víc?

V případě, že jste sice zdědili nemovitost, ale s ní získali i další spoluvlastníky, záleží na tom, jaké spolu máte vztahy. Podle dědických tříd mohou být pozůstalými potomci pozůstalého, manžel nebo partner, zůstavitelovi rodiče nebo třeba sourozenci. Pokud jste schopni se mezi sebou domluvit na tom, jak s nemovitostí naložíte, máte štěstí. Pokud je dohoda nemožná, je lepší svůj podíl prodat. I to je totiž možné. Výkupem podílů na nemovitostech se zabývají různé investiční společnosti jako například MI Estate, která od vás podíl na nemovitosti vykoupí už za 24 hodin a vy máte své peníze rychle a bez starostí.

Pozor! Než ale zvolíte cestu výkupu podílu, musíte nabídnout ostatním spoluvlastníkům předkupní právo. Ti ho mají možnost využít do šesti měsíců od vašeho nabytí nemovitosti. Pokud byste prodávali nemovitost až po půl roce, od 1. července 2020 spoluvlastníkům předkupní právo nabízet nemusíte.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky